Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechtszaak tegen Nobelprijswinnaar begonnen in Belarus

Rechtszaak tegen Nobelprijswinnaar begonnen in Belarus

MINSK (ANP/RTR) - In Belarus is de rechtszaak begonnen tegen Nobelprijswinnaar Ales Bialiatski. De mensenrechtenactivist kan tot twaalf jaar cel krijgen in een zaak die door zijn bondgenoten wordt gezien als politieke vergelding voor zijn werk.

De 60-jarige Bialiatski is de oprichter van mensenrechtenorganisatie Viasna. Hij werd in juni 2021 samen met twee collega's opgepakt. Het trio wordt ervan beschuldigd geld naar Belarus te hebben gesmokkeld voor de financiering van de protesten tegen de regering. Een vierde mensenrechtenactivist die het land is ontvlucht wordt ook vervolgd in deze zaak.

Bialiatski is een van de meeste prominente Belarussen die werden opgepakt na de grote protesten tegen het regime in Minsk. Deze betogingen ontstonden nadat president Aleksandr Loekasjenko in 2020 de verkiezingswinst had opgeëist, terwijl de internationale gemeenschap van fraude sprak. Loekasjenko regeert sinds 1994 als dictator over Belarus.

In oktober 2022 won Bialiatski de Nobelprijs voor de Vrede, samen met de Russische mensenrechtenorganisatie Memorial en de Oekraïense mensenrechtenorganisatie Center for Civil Liberties. Bij de uitreiking in december werd hij vertegenwoordigd door zijn vrouw.

Meer uit Buitenland

Meerdere aanvallen in Midden-Oosten gemeld

TEHERAN/TEL AVIV/MANAMA (ANP) - Meerdere landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw aanvallen over en weer. Israël laat weten dat er vanuit Iran raketten zijn afgevuurd op het land. Dat gebeurde de afgelopen weken vrijwel dagelijks. Het Israëlische leger liet zaterdagochtend vroeg weten doelen in de Libanese hoofdstad Beiroet aan te vallen. Journalisten van persbureau AFP meldden daar explosies.

1 uur geleden
Iran en VS zoeken door naar vermist bemanningslid F-15 in Iran

TEHERAN (ANP) - Zowel Iran als de Verenigde Staten zoeken in het zuidwesten van Iran nog altijd naar een bemanningslid van de F-15 die vrijdag uit de lucht zou zijn geschoten. De plaatsvervangend gouverneur van de Iraanse provincie Kohgiluyeh en Boyer-Ahmad laat volgens de BBC aan Iraanse media weten dat "de politie, veiligheidsdiensten en inwoners in de regio proberen de piloot te identificeren".

1 uur geleden
Mannen aangeklaagd om brandstichting bij Joodse ambulances Londen

LONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn drie mannen aangeklaagd voor brandstichting na een incident in Londen bijna twee weken geleden. Vier ambulances van de Joodse vrijwilligersorganisatie Hatzola gingen toen in de buitenwijk Golders Green in vlammen op. De 17-, 19- en 20-jarigen werden eerder deze week gearresteerd in het oosten van de stad.

3 uur geleden
Iran noemt IAEA partijdig door stilzwijgen over aanvallen

TEHERAN (ANP) - De Iraanse atoomenergieorganisatie (AEOI) vindt dat het VN-orgaan IAEA, het Internationaal Atoomenergieagentschap, zich partijdig opstelt door geen kritiek te hebben op luchtaanvallen op nucleaire installaties in Iran. "Het zwijgen van het IAEA over luchtaanvallen op complexen die vreedzame doeleinden dienen, is niet slechts nalatigheid, maar wijst duidelijk op medeplichtigheid met de daders."

3 uur geleden
Israël verwoest weer bruggen over de rivier de Litani in Libanon

SOHMOR (ANP/AFP) - Israël heeft met aanvallen met gevechtsvliegtuigen twee vlak bij elkaar gelegen bruggen over de rivier de Litani in het oosten van Libanon verwoest. Israël zegt dat de bruggen gebruikt worden voor het verplaatsen van wapens van de beweging Hezbollah.

6 uur geleden
Ruim 150 gewonden bij massale aanval bijen op processie in Panama

PENONOMÉ (ANP) - Bij een kruiswegprocessie in een Panamese plaats circa 100 kilometer ten zuidwesten van de hoofdstad Panama zijn zeker 150 mensen ernstig door bijensteken getroffen. De grote zwermen bijen vielen de processie aan terwijl de religieuze plechtigheid in Penonomé gaande was. De gelovigen beklommen een berg met een kapel aan de zuidrand van de plaats.

7 uur geleden
NYT: tweede gevechtsvliegtuig VS neergestort, piloot gered

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een tweede gevechtsvliegtuig van de VS is vrijdag neergestort in de buurt van Iran, ditmaal in de Perzische Golf. De piloot zou zijn gered, meldden Amerikaanse functionarissen aan The New York Times. Het zou om een A-10 Thunderbolt II vliegtuig gaan, ook wel Warthog genoemd. Eerder op vrijdag werd gemeld dat een Amerikaanse F-15 was neergehaald boven Iran.

7 uur geleden