Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechtszaak rond vermeende omkoping door Damen in december verder

Rechtszaak rond vermeende omkoping door Damen in december verder

ZWOLLE (ANP) - De rechtszaak over onder meer vermeende omkoping en valsheid in geschrifte door scheepsbouwer Damen Shipyards uit Gorinchem gaat op 11 december verder. Dit heeft de rechter maandag besloten tijdens de eerste zitting in de omvangrijke zaak in de rechtbank in Zwolle.

Onder meer Damen, een dochteronderneming, topman Arnout Damen en oud-topmannen Kommer Damen en René Berkvens worden in de zaak verdacht van onder andere jarenlange omkoping van ambtenaren en valsheid in geschrifte bij de verkoop van schepen in bijvoorbeeld Brazilië, Indonesië en het Caribisch gebied. Damen zou steekpenningen hebben betaald via lokale tussenpartijen en hebben verzwegen dat deze partijen hoge commissiebetalingen tot in de miljoenen euro's kregen.

Tijdens de zitting werd duidelijk dat Damen ruim honderd getuigen wereldwijd wil laten ondervragen, zoals onderzoekers van de Wereldbank en opsporingsambtenaren. "Er is nu al ontzettend veel tijd aan deze zaak besteed", zei de rechter na het urenlange pleidooi van de advocaat van Damen. Het OM gaf aan niet genoeg tijd te hebben om daar maandag uitgebreid op te reageren. Dat gebeurt in december. De rechter wil dan ook besluiten welke onderzoekswensen worden toegewezen en over het afsplitsen van de zaak.

Kritiek op onderzoek

De advocaat van Damen stelde ook dat de scheepsbouwer meent zich niet schuldig te hebben gemaakt aan ambtelijke omkoping en valsheid in geschrifte. Verder zei hij dat het onderzoek door de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD), dat tien jaar geleden begon, "onevenwichtig, onvolledig en niet-objectief" is.

Maandag werd ook bekend dat de marketingdirecteur van Damen en de voormalige directeur van het Havenbedrijf van Curaçao een strafbeschikking hebben geaccepteerd.

Rusland

Damen stond maandag in nog een andere zaak voor de rechter. De scheepsbouwer wordt ook verdacht van onder meer het overtreden van sancties tegen Rusland in 2022. De scheepsbouwer had kranen voor krabbenvangers geleverd aan Rusland. Wanneer deze zaak verdergaat, is volgens een woordvoerder van het OM nog onbekend.

De advocaat van de scheepsbouwer beweerde dat er geen sancties zijn overtreden en dat het om een uitzondering op de sanctiewetgeving ging. "Damen heeft alleen geleverd waar zij contractueel toe verplicht was en waar sancties niet in de weg stonden." Volgens hem kon het bedrijf door de sancties meer dan 50 miljoen euro aan goederen niet leveren. Damen is de grootste scheepsbouwer van Nederland en bouwt onder meer schepen voor de Nederlandse marine.

Meer uit Financieel

Warmtefonds wil 140 miljoen extra voor behoud gunstige leningen

HILVERSUM (ANP) - Het Nationaal Warmtefonds heeft nog zo'n 140 miljoen euro extra van het kabinet nodig voor leningen aan huiseigenaren om hun woning te verduurzamen. Eigenaren met een inkomen tot 60.000 euro per jaar kunnen met het fonds een lening zonder rente krijgen. Als het extra geld uitblijft, kan dat over een aantal jaren mogelijk niet meer, heeft bestuursvoorzitter Ernst-Jan Boers van het Nationaal Warmtefonds tegen het ANP gezegd.

28 minuten geleden
Luchtvaartmaatschappijen verwelkomen tijdelijke korting Schiphol

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen vinden het "een prima geste" van Schiphol om de havengelden tijdelijk te verlagen vanwege de situatie in het Midden-Oosten. "Schiphol doet dit uit eigen beweging. Daar maak ik uit op dat ze inzien dat die stijging van 41 procent van vorig jaar toch wel heel erg verkeerd is gevallen. Nu grijpen ze de hoge kerosineprijzen aan om dat te herstellen. Daar zijn we blij mee", reageert BARIN-voorzitter Marnix Fruitema namens de in Nederland actieve luchtvaartmaatschappijen.

1 uur geleden
Eerste banenverlies ooit bij 114 jaar oude chocolademaker Ritter

WALDENBUCH (ANP/DPA) - De Duitse chocolademaker Ritter Sport gaat voor het eerst in zijn 114-jarige bestaan banen schrappen om kosten te besparen. Het familiebedrijf kampt met gestegen kosten voor met name cacao, maar ook voor energie en verpakkingsmaterialen. Daarom wordt ingegrepen in het personeelsbestand op het hoofdkantoor in Waldenbuch in de buurt van Stuttgart.

1 uur geleden
Schiphol geeft luchtvaartmaatschappijen korting om Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - Schiphol geeft luchtvaartmaatschappijen een tijdelijke korting op zijn havengelden van ruim 10 procent, vanwege de situatie in het Midden-Oosten. De luchthaven doet dit omdat de kosten van de maatschappijen onverwacht en sterk zijn gestegen door de hoge kerosineprijs.

1 uur geleden
Bloemenhandelaar en medewerkers verdacht van witwassen miljoenen

ARNHEM (ANP) - Een groothandelaar in bloemen en planten en twee medewerkers uit de gemeenten Zevenaar en Arnhem worden verdacht van het witwassen van tientallen miljoenen euro's. Twee bedrijfspanden, drie woningen en een opslagbox in de gemeenten Westland, Zevenaar en Arnhem zijn doorzocht, meldt de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD).

2 uur geleden
Warmtefonds geeft recordbedrag aan leningen voor verduurzaming

HILVERSUM (ANP) - Huiseigenaren hebben het afgelopen jaar voor een recordbedrag aan leningen afgesloten om hun woning tegen gunstige voorwaarden te verduurzamen. Het Nationaal Warmtefonds financierde vorig jaar 506 miljoen euro aan nieuwe leningen, een stijging van 18 procent. Ongeveer 31.700 woningeigenaren konden hun huis energiezuiniger maken, meldt het fonds in zijn jaarverslag.

2 uur geleden
Tesla zoekt duizend extra werknemers voor Duitse fabriek

GRÜNHEIDE (ANP/DPA) - Tesla zoekt duizend extra werknemers voor zijn grote fabriek voor elektrische auto's in het Duitse Grünheide in de buurt van Berlijn. Dat heeft Tesla gemeld aan persbureau dpa. Volgens Tesla is die uitbreiding van het personeelsbestand nodig om aan de stijgende Europese vraag naar de Model Y van het bedrijf te kunnen voldoen.

2 uur geleden