Rechtszaak over excuses slavernijverleden dient donderdag
DEN HAAG (ANP) - Het kort geding dat Surinaamse stichtingen in Nederland aanspannen over 19 december, de dag waarop het kabinet volgens bronnen excuses gaat aanbieden voor het slavernijverleden, zal donderdag om 13.00 uur dienen bij de rechtbank in Den Haag. De stichtingen eisen dat er op de genoemde datum nog geen excuses zullen worden gemaakt, zo werd eerder al bekend.
Advocate Joancy Breeveld bereidt het kort geding voor namens de stichtingen Wi Kon Na Wan, Mart Radio, Eer en Herstel en Afro-Caribische levensbeschouwing en Spiritualiteit. Ook de stichting Keti Koti stapt naar de rechter.
Eerder werd al uitgelegd dat de organisaties zich vernederd voelen door de manier waarop de excuses door het kabinet zijn voorbereid. "Ze zijn in de allereerste plaats niet gekend in de besluitvorming. Het idee was opgewekt dat hun meningen en hun opvattingen en hun gevoelens zouden worden meegenomen in het proces." Hierbij wordt ook genoemd dat het "verwijtbaar" is dat het kabinet niet heeft gewacht op diverse onderzoeken die nog lopen, en het voorgenomen onderzoek van het koningshuis.
Eind vorige maand lekte uit dat het kabinet van plan is om op 19 december excuses aan te gaan bieden. Dit leidde tot frustratie bij onder meer politici, activisten, organisaties en anderen die daar meer bij betrokken hadden willen worden. Zo is het op 1 juli precies 160 jaar geleden dat de slavernij formeel werd afgeschaft. Die datum is voor velen van groot symbolisch belang, 19 december is dat niet. Premier Mark Rutte heeft het aanbieden van de excuses op 19 december overigens niet bevestigd. Hij zei eerder als reactie op vragen alleen dat 19 december "een betekenisvol moment" wordt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Kiezers zouden bij de gemeenteraadsverkiezingen samen met een vrouw moeten gaan stemmen die dat nog niet doet, of een vrouw overtuigen naar de stembus te gaan. Die oproep doet Stem op een Vrouw om de genderkloof bij het opkomstpercentage te dichten. Bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen in 2022 ging 57 procent van de mannen tegenover 44 procent van de vrouwen stemmen, is te zien op de site van ondezoeksbureau Ipsos.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sinds 2017 is er dertien keer een grootschalig kookadvies voor drinkwater afgegeven in Nederland. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van cijfers van de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT). Er is sprake van een grootschalig kookadvies wanneer meer dan 10.000 wateraansluitingen zijn getroffen.
2 uur geledenZEEWOLDE (ANP) - De brandweer heeft in Zeewolde in Flevoland een persoon uit een brandende woning gered. Dat gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag aan het Fluitekruid.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De pro-Koerdische demonstratie voor vrede in de Syrische regio Rojava in Amsterdam is onder veel politiebegeleiding aangekomen op de Dam. De demonstratie begon met tientallen mensen die kaarsen ontstaken voor het Centraal Station. Inmiddels is de groep gegroeid tot honderden betogers en zijn er tientallen politiebusjes en ME'ers aanwezig op de Dam. Dat meldt een verslaggever van het ANP.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Zo'n vijftig tot honderd betogers zijn vrijdag rond 18.00 uur voor Amsterdam Centraal samengekomen. Ze roepen op tot vrede voor Rojava, een noordelijke provincie van Syrië waar veel Koerden wonen, aldus een verslaggever van het ANP.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voedselwaakhond Foodwatch zegt juridische stappen te nemen tegen Nestlé rondom mogelijk besmette babyvoeding. Foodwatch vindt dat het voedingsconcern verwijtbaar heeft gehandeld en eist dat alle informatie openbaar wordt gemaakt. Franse autoriteiten hebben een onderzoek ingesteld naar de dood van twee baby's, die babyvoeding van het voedingsconcern hadden gedronken.
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In het gebied rond Amsterdam Centraal en de Dam is sinds vrijdagmiddag 16.00 uur een veiligheidsrisicogebied van kracht.
17 uur geleden