Rechtszaak om prijs geneesmiddel begint
AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam kijkt dinsdag naar een zaak van de stichting Farma ter Verantwoording tegen de Amerikaanse farmaceut AbbVie. De organisatie zegt dat AbbVie in Nederland jarenlang "buitensporige" winsten heeft gemaakt met het medicijn Humira tegen reumatische ziekten. Ze wil weten of dat allemaal zomaar kon.
Het zou volgens de stichting gaan om een winst van ongeveer 53 procent, nog bovenop de in de farmaceutische industrie gebruikelijke winstmarge. De hoge kosten maakten dat er minder geld was voor andere zorgverlening, aldus de stichting.
Ze wil geen geld van het Amerikaanse bedrijf. Ze wil met de rechtszaak alleen een antwoord krijgen op de vraag in hoeverre farmaceutische bedrijven vrij zijn om de prijzen van hun geneesmiddelen vast te stellen. Daarbij zou gekeken moeten worden naar het recht op leven en gezondheid van de mensen voor wie ze geproduceerd worden.
AbbVie noemde de aantijgingen eerder al ongegrond. Intussen is het geneesmiddel in kwestie na het verlopen van het octrooi in Nederland veel goedkoper geworden. De zaak is dinsdag nog vooral procedureel van aard. Vragen zijn of de stichting de juiste partij is om de zaak aan te kaarten en of de rechtbank zich bevoegd acht deze te behandelen.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Protect Ukraine heeft na de uitzending van Zomergasten met schrijver Tommy Wieringa 4 ton aan donaties ontvangen. Dat maakte de organisatie maandag bekend.
38 minuten geledenZWOLLE (ANP) - Het ziekenhuis Isala in Zwolle is paraat om gewonden op te vangen na het verkeersongeluk op de A28 bij Wezep (Gelderland). Dat laat een woordvoerster van het ziekenhuis weten.
48 minuten geledenWEZEP (ANP) - Er zijn acht gewonden naar het ziekenhuis gebracht na het ernstige ongeluk met een touringcar op de A28 bij Wezep. Daarnaast zijn er ook nog lichtgewonde slachtoffers, meldt de politie. Hoeveel dat er zijn, is nog niet bekend. In de touringcar zaten volgens de politie ongeveer vijftig mensen.
1 uur geledenWEZEP (ANP) - Bij het ernstige ongeval op de A28 bij Wezep is een Oostenrijkse touringcar achterop een bedrijfsbus gereden, door de vangrail op de andere weghelft beland en daar in de berm op de zijkant terechtgekomen. Dat meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De snelweg A28 blijft bij Wezep (Gelderland) naar verwachting tot na de avondspits in beide richtingen dicht, aldus de ANWB. Maandagochtend vroeg vond daar een ernstig ongeval plaats met een touringcar en een bestelbus. De touringcar is door de vangrail geschoten en op de andere weghelft beland.
1 uur geledenWEZEP (ANP) - Op de A28 bij Wezep (Gelderland) zijn maandagochtend vroeg meerdere gewonden gevallen bij een ongeluk met een touringcar en een bestelbus. In de bus zouden meer dan vijftig mensen hebben gezeten. Dat meldt de politie.
2 uur geledenZANDVOORT (ANP) - Vijf F-35-vliegtuigen en een Chinook zijn zondagmiddag over het circuit van Zandvoort gevlogen voorafgaand aan de Formule 1-race die daar plaatsvindt. Onder de Chinook hing een grote Nederlandse vlag, van dertien bij twintig meter. De helikopter cirkelde volgens een ANP-verslaggever sinds 14.15 uur boven de badplaats. De F-35's kwamen rond 14.45 uur overgevlogen.
17 uur geleden