Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechtszaak om 'buitensporige winst' op reumamedicijn Humira

Rechtszaak om 'buitensporige winst' op reumamedicijn Humira

AMSTERDAM (ANP) - De stichting Farma ter Verantwoording is een civiele procedure gestart bij de rechtbank in Amsterdam tegen de Amerikaanse farmaceut AbbVie. De organisatie die strijdt tegen de torenhoge prijzen van sommige medicijnen stelt dat AbbVie in Nederland buitensporige winsten heeft gemaakt met het reumamedicijn Humira. Daardoor was er minder geld over voor andere zorg.

AbbVie had in Nederland tussen 2004 en 2018 het octrooi op Humira, dat in die periode bijna een decennium lang het best verkochte geneesmiddel was. Maar die monopoliepositie misbruikte de farmaceut volgens Farma ter Verantwoording. De stichting schat dat AbbVie het Nederlandse zorgstelsel tot 1,2 miljard euro 'te veel' in rekening heeft gebracht. Het zou gaan om een 'buitensporige winst' van zo'n 53 procent, bovenop een structurele winstmarge van 25 procent die in de farmaceutische industrie gebruikelijk is.

"Door buitensporige winsten te maken, tot wel 68 euro per Nederlander, heeft AbbVie de gezondheid en de toegang tot zorg van Nederlandse burgers geschaad", zegt voorzitter Wilbert Bannenberg van Farma ter Verantwoording. "Gezondheidseconomen hebben berekend dat dit verdrongen zorgbudget tot wel 16.300 Nederlanders een extra jaar in goede gezondheid had kunnen geven."

De stichting wil met de rechtszaak een antwoord op de naar eigen zeggen "fundamentele vraag in hoeverre farmaceutische bedrijven volledig vrij zijn om de prijzen van hun geneesmiddelen vast te stellen en te handhaven". Farma ter Verantwoording vindt zelf dat AbbVie - ook als octrooihouder - rekening had moeten houden met rechten en belangen van anderen. De farmaceut handelde dan ook in strijd met het mededingingsrecht en schond mensenrechten, zoals het recht op leven en recht op gezondheid, aldus de stichting die aangeeft dat na het verlopen van het octrooi de prijs van het geneesmiddel 35 keer lager is geworden.

AbbVie zegt in een reactie aan Nieuwsuur dat de aantijgingen "ongegrond zijn". "Wij zetten ons volledig in voor goede zorg voor patiënten, met oog voor de behoeften van de samenleving."

Dit is de tweede zaak van Farma ter Verantwoording. De stichting kaartte in 2018 een zaak aan bij toezichthouder Autoriteit Consument & Markt (ACM) tegen Leadiant, wat uiteindelijk resulteerde in een boete van 19,5 miljoen euro voor het farmaceutisch bedrijf. De Italiaanse geneesmiddelenfabrikant had een veel te hoge prijs gerekend voor het medicijn CDCA, dat wordt gebruikt door patiënten met een zeldzame stofwisselingsziekte.

Meer uit Binnenland

RvS adviseert wet met enkelband als hoofdstraf bij te schaven

DEN HAAG (ANP) - Voordat een enkelband als hoofdstraf opgelegd kan worden, moet het wetsvoorstel hierover nog op verschillende punten worden bijgesteld. De Raad van State (RvS) ziet in het voorstel een rechtvaardige en effectieve vorm van bestraffing, maar wijst onder meer op risico's voor de privacy.

45 minuten geleden
Publiek neemt afscheid van overleden Hans van Manen

AMSTERDAM (ANP) - Een paar honderd mensen hebben maandagochtend gebruikgemaakt van de mogelijkheid om de vorige week overleden Hans van Manen een laatste groet te brengen. Dat gebeurde in de Nationale Opera & Ballet in Amsterdam.

1 uur geleden
Raad van State zeer kritisch over vervangen norm stikstofneerslag

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State is zeer kritisch over een voorstel van demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) om de huidige norm voor stikstofneerslag in kwetsbare natuurgebieden te vervangen door een wettelijk doel om de uitstoot te verminderen. Het natuurherstel waartoe Nederland verplicht is, kan daardoor in gevaar komen, waarschuwt de belangrijkste adviseur van het kabinet op het gebied van wetgeving in een advies.

1 uur geleden
Eis: 1,5 jaar celstraf voor Nederlandse chef Nick Bril na ongeluk

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Het Openbaar Ministerie in België eist 1,5 jaar cel, 4400 euro boete en drie maanden rijverbod voor de Nederlandse sterrenchef Nick Bril. De rechtszaak begon maandag in Antwerpen.

1 uur geleden
Nick Bril in rechtbank Antwerpen voor rechtszaak ongeval The Jane

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - De Nederlandse sterrenchef Nick Bril (41) en zijn advocaat zijn maandagochtend bij de rechtbank in Antwerpen aangekomen voor de behandeling van het zware ongeluk bij restaurant The Jane in januari 2024.

2 uur geleden
Natuurorganisaties doen aangifte tegen biomassacentrale RWE

AMSTERDAM (ANP) - Natuurorganisaties Comité Schone Lucht en Biofuelwatch doen aangifte tegen energiebedrijf RWE om mogelijke fraude en valsheid in geschrifte. Ze wijzen op de miljoenen euro's aan subsidies die het bedrijf krijgt voor het importeren en verbranden van houtpellets in zijn energiecentrales. Dit moet aan Nederlandse duurzaamheidseisen voldoen, maar volgens de organisaties is dat niet het geval.

11 uur geleden
Opbrengst Serious Request na drie dagen ruim 7,4 miljoen euro

DEN BOSCH (ANP) - De actie Serious Request van NPO 3FM heeft na drie dagen 7.423.618 euro opgeleverd. Dat werd zondagavond bekendgemaakt. Dit jaar staat Serious Request in het teken van Spieren voor Spieren, een stichting die zich inzet voor kinderen met een spierziekte.

16 uur geleden