Rechtstaat veilig bij PVV-kabinet, denkt beoogd minister Bruins
DEN HAAG (ANP) - De rechtstaat is veilig onder het kabinet met de PVV, denkt de aankomende minister Eppo Bruins (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap). Hij was ooit lid van het CDA, maar stapte vervolgens over naar de ChristenUnie. Een van de redenen daarvan was de deelname van het CDA aan een coalitie met gedoogsteun van de PVV. De afspraken die zijn gemaakt om de rechtstaat te beschermen geven Bruins nu evenwel genoeg vertrouwen om in een kabinet te stappen met de rechts-radicale partij als grootste coalitiepartner.
"Het had allerlei redenen", zegt Bruins over zijn overstap naar de ChristenUnie destijds. Voor zijn kennismakingsgesprek met formateur Richard van Zwol herhaalt hij niet dat de samenwerking met de PVV hiermee te maken had, zoals hij eerder zei in een interview met Nederlands Dagblad.
Door zijn stap in dit kabinet op voordracht van NSC is de relatie met de ChristenUnie bekoeld. Partijleider Mirjam Bikker haastte zich na de aankondiging om Bruins' deelname af te keuren. Niet veel later zegde Bruins zijn lidmaatschap op. "En dat is ook goed, want de ChristenUnie moet gewoon volop oppositie kunnen voeren."
'Binnen de grenzen'
Bruins ziet voor zichzelf juist een belangrijke taak in het kabinet met de PVV. "Het is belangrijk dat er op de stoel van de minister van Onderwijs iemand komt die goed de vrijheid van onderwijs bewaakt, de academische vrijheid bewaakt. Die persoon ben ik", aldus de aspirant-onderwijsminister.
"We hebben een hoofdlijnenakkoord. En daar staat ook in dat we ons binnen de grenzen van de rechtstaat bewegen, ook qua uitingen. En daar zal ook het NSC-smaldeel en ook ik iedereen aan houden", zegt de aankomend minister, als hem wordt gevraagd of hij moeite heeft met omstreden uitspraken van aankomend PVV-minister Marjolein Faber.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De oppositiepartijen zijn kritisch op het pakket aan maatregelen dat het kabinet neemt om de energieprijzen te compenseren, maar zijn het niet eens over welke plannen er dan bij moeten komen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de Tweede Kamer is kritisch over het kansrijke schooladvies, omdat leerlingen daardoor terecht kunnen komen in onderwijs dat niet bij hen past. Fracties als D66, CDA en PVV zetten tijdens een debat over praktijkonderwijs en vmbo vraagtekens bij de manier van adviseren, waarbij het schooladvies wordt bijgesteld na een hoger uitgevallen doorstroomtoets.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD vindt het "verstandig" dat het kabinet met de maatregelen tegen de fors gestegen brandstofprijzen "ruimte heeft gelaten" om nog meer te doen als de energiecrisis de komende maanden verergert. Fractievoorzitter Ruben Brekelmans zei dat in een Kamerdebat over het maandag aangekondigde pakket, dat van met name de rechtse oppositie een dikke onvoldoende krijgt.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Terwijl wereldwijd de energieprijzen stijgen, maakt het kabinet beleid dat het leven van mensen duurder maakt, vindt Jesse Klaver. De fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA noemt die tegenstelling in het beleid "wrang". Hij hekelt dat deze week een pakket met compensatiemaatregelen bekend werd en tegelijk voorstellen klaarliggen voor hogere huur, een stijging van het eigen risico en meer inkomstenbelasting voor werkenden.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel partijen in de Tweede Kamer hebben woensdag zorgen geuit over de dinsdag aangekondigde stop voor nieuwe stroomaansluitingen in een deel van de provincie Utrecht. Kamerleden willen weten of de stop die in juli ingaat echt tijdelijk blijft en hoe het kabinet voorkomt dat ook andere regio's hiermee te maken krijgen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtse oppositiepartijen JA21 en PVV willen dat de vrachtwagenheffing, die op 1 juli van kracht wordt, voorlopig wordt uitgesteld. "Kan die verzwaring van tafel?", vroeg JA21-leider Joost Eerdmans in een Kamerdebat over de hoge brandstofprijzen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten wil na vragen van journalisten niet zeggen of hij druk heeft uitgeoefend op D66-senatoren om de asielwetten door de Eerste Kamer te krijgen. Dinsdag sneuvelde de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer.
12 uur geleden