Rechtse oppositie leidt nek-aan-nekverkiezingen in Zweden
STOCKHOLM (ANP/RTR) - De rechtse oppositiepartijen in Zweden lijken op weg naar een nipte meerderheid in het parlement. In de nacht van zondag op maandag bleek dat met 93 procent van de kiesdistricten geteld de rechtse oppositiepartijen op 176 van de 349 parlementszetels lijken uit te komen. Eerder gingen exitpolls er juist nog van uit dat het centrumlinkse blok onder leiding van premier Magdalena Andersson zou gaan winnen.
Als de verkiezingsuitslag wordt bevestigd, zou de anti-immigratie en nationalistische partij Zweden Democraten voor het eerst directe invloed krijgen op het regeringsbeleid in het land. "Op dit moment ziet het ernaar uit dat er een machtswisseling komt", zei de leider van Zweden Democraten, Jimmie Åkesson, in de nacht van zondag op maandag tegen zijn supporters. "Twaalf jaar geleden kwamen we in het parlement, ik geloof dat we uiteindelijk 5,7 procent van de stemmen kregen. Op dit moment staan we op 20,7 procent." Hij baseerde zich daarbij op de exitpolls.
De verkiezingscampagne in Zweden werd dit jaar gedomineerd door nieuws over toenemende schietpartijen van bendes, immigratie- en integratieproblemen en stijgende elektriciteitsprijzen. Dat zijn thema's die vermoedelijk in het voordeel hebben gewerkt van uiterst rechts. Als de exitpolls worden bevestigd, zou het betekenen dat Zweden Democraten de traditionele leiders van het rechtse blok, de conservatieve Moderata (Gematigde Uniepartij) van partijleider Ulf Kristersson, electoraal hebben ingehaald. Dat zou een stevige nederlaag zijn voor Kristersson, die graag het premierschap van Andersson wil overnemen.
Toch is de verwachting dat zelfs als de Zweden Democraten nu inderdaad uitgroeien tot de grootste partij van het blok, Kristersson alsnog premier wordt.
De stembussen in Zweden werden zondag om 20.00 uur gesloten. Maar de race is nog altijd erg spannend. De nipte overwinning van de rechtse oppositie staat dus nog niet vast. Het is vooral nog wachten op een deel van de stemmen die per post en in het buitenland zijn uitgebracht. Die stemmen kunnen vanwege de kleine marges de doorslag geven.
Kristersson zei in de nacht van zondag op maandag in een toespraak tegen partijleden dat het goed mogelijk is dat de definitieve verkiezingsuitslag tot woensdag op zich laat wachten. Ook premier Andersson onderkende dat de uitslag voorlopig nog niet bekend zal worden gemaakt. Iets later gaf ook de Zweedse verkiezingsautoriteit toe dat een voorlopige uitslag op zijn vroegst woensdag beschikbaar zal zijn.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Tijdens de uitreiking van de Pulitzerprijzen zijn maandag in New York verschillende reportages over het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump in de prijzen gevallen. De organisatie achter de journalistieke prijzen hekelde tijdens de bekendmaking onder meer de beperkte toegang van de media tot het Witte Huis en het Pentagon.
12 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Zelensky heeft een staakt-het-vuren aangekondigd dat in de nacht van 5 op 6 mei om middernacht moet ingaan. Hij reageert daarmee op de Russische aankondiging van een bestand op 8 en 9 mei.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft een eenzijdig staakt-het-vuren in Oekraïne aangekondigd voor 8 en 9 mei, ter ere van de Dag van de Overwinning. Het Kremlin zei vorige week nog dat de Russische president Vladimir Poetin een eendaags bestand had voorgesteld in een telefoongesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot Trump.
5 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - Zeker drie personen zijn gewond geraakt door nieuwe Iraanse aanvallen op de Verenigde Arabische Emiraten. Dat melden de autoriteiten in de Golfstaat, die stellen dat de slachtoffers de Indiase nationaliteit hebben.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse krijgsmacht heeft zes kleine Iraanse boten vernietigd. Ook zijn Iraanse raketten en drones neergehaald die waren afgevuurd op scheepvaart in de Straat van Hormuz, meldde admiraal Brad Cooper.
6 uur geledenLEIPZIG (ANP/DPA) - Nadat een auto is ingereden op een menigte in Leipzig zijn zeker twee doden gevallen, zegt burgemeester Burkhard Jung tegen media. De vermoedelijke dader is aangehouden. Het gaat om een 33-jarige man met de Duitse nationaliteit, maakte de politie bekend.
6 uur geledenLEIPZIG (ANP) - Een auto is in het Duitse Leipzig ingereden op een groep mensen. Daarbij raakten meerdere personen gewond, berichten Duitse media, waaronder omroep MDR. Onduidelijk is nog of sprake is van opzet.
7 uur geleden