Rechtse oppositie leidt nek-aan-nekverkiezingen in Zweden
STOCKHOLM (ANP/RTR) - De rechtse oppositiepartijen in Zweden lijken op weg naar een nipte meerderheid in het parlement. In de nacht van zondag op maandag bleek dat met 93 procent van de kiesdistricten geteld de rechtse oppositiepartijen op 176 van de 349 parlementszetels lijken uit te komen. Eerder gingen exitpolls er juist nog van uit dat het centrumlinkse blok onder leiding van premier Magdalena Andersson zou gaan winnen.
Als de verkiezingsuitslag wordt bevestigd, zou de anti-immigratie en nationalistische partij Zweden Democraten voor het eerst directe invloed krijgen op het regeringsbeleid in het land. "Op dit moment ziet het ernaar uit dat er een machtswisseling komt", zei de leider van Zweden Democraten, Jimmie Åkesson, in de nacht van zondag op maandag tegen zijn supporters. "Twaalf jaar geleden kwamen we in het parlement, ik geloof dat we uiteindelijk 5,7 procent van de stemmen kregen. Op dit moment staan we op 20,7 procent." Hij baseerde zich daarbij op de exitpolls.
De verkiezingscampagne in Zweden werd dit jaar gedomineerd door nieuws over toenemende schietpartijen van bendes, immigratie- en integratieproblemen en stijgende elektriciteitsprijzen. Dat zijn thema's die vermoedelijk in het voordeel hebben gewerkt van uiterst rechts. Als de exitpolls worden bevestigd, zou het betekenen dat Zweden Democraten de traditionele leiders van het rechtse blok, de conservatieve Moderata (Gematigde Uniepartij) van partijleider Ulf Kristersson, electoraal hebben ingehaald. Dat zou een stevige nederlaag zijn voor Kristersson, die graag het premierschap van Andersson wil overnemen.
Toch is de verwachting dat zelfs als de Zweden Democraten nu inderdaad uitgroeien tot de grootste partij van het blok, Kristersson alsnog premier wordt.
De stembussen in Zweden werden zondag om 20.00 uur gesloten. Maar de race is nog altijd erg spannend. De nipte overwinning van de rechtse oppositie staat dus nog niet vast. Het is vooral nog wachten op een deel van de stemmen die per post en in het buitenland zijn uitgebracht. Die stemmen kunnen vanwege de kleine marges de doorslag geven.
Kristersson zei in de nacht van zondag op maandag in een toespraak tegen partijleden dat het goed mogelijk is dat de definitieve verkiezingsuitslag tot woensdag op zich laat wachten. Ook premier Andersson onderkende dat de uitslag voorlopig nog niet bekend zal worden gemaakt. Iets later gaf ook de Zweedse verkiezingsautoriteit toe dat een voorlopige uitslag op zijn vroegst woensdag beschikbaar zal zijn.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP/DPA) - Europese leiders zijn in Kyiv om te gedenken dat Rusland vier jaar geleden Oekraïne op grote schaal binnenviel. Onder hen zijn Europees Commissievoorzitter Ursula von der Leyen en raadsvoorzitter António Costa. Verder zijn er regeringsleiders uit meerdere Europese landen, zoals de Finse president Alexander Stubb, de Zweedse premier Ulf Kristersson en de Noorse premier Jonas Gahr Støre. De Noorse premier beloofde bij aankomst Oekraïne dit jaar weer met ruim 7,5 miljard euro bij te staan.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Een helikopter van het Iraanse leger is dinsdag neergestort op een fruitmarkt in de stad Khomeynishahr. Vier mensen zijn om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de piloot, copiloot en twee fruitverkopers op de grond, meldt staatspersbureau IRNA.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Rusland heeft na vier jaar oorlog zijn doelen niet bereikt, zegt Volodymyr Zelensky op X. Het is dinsdag precies vier jaar geleden dat Rusland met een grootschalige invasie Oekraïne binnenviel.
2 uur geledenKASARIA (ANP/AFP/RTR) - Bij het neerstorten van een gecharterde medische vlucht in India zijn zeven mensen om het leven gekomen. Dat melden functionarissen dinsdag. Het vliegtuig stortte neer in het gebied Kasaria in de oostelijke staat Jharkhand.
4 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse politie heeft de voormalige ambassadeur voor de Verenigde Staten Peter Mandelson op borgtocht vrijgelaten in afwachting van verder onderzoek.
6 uur geledenSEOUL (ANP) - De oud-president van Zuid-Korea, Yoon Suk-yeol, gaat in beroep tegen zijn veroordeling tot levenslange gevangenisstraf voor het leiden van een opstand.
7 uur geledenMOSKOU (ANP) - Een explosie bij een treinstation in de Russische hoofdstad Moskou heeft het leven gekost aan een politieagent. Twee anderen raakten gewond. Dat meldt het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken in een verklaring op Telegram.
7 uur geleden