Rechts ruikt de macht bij Spaanse vervroegde verkiezingen
MADRID (ANP/RTR) - In Spanje dreigt premier Pedro Sánchez de macht te verliezen bij de vervroegde parlementsverkiezingen van zondag. De rechtse oppositiepartij gaat aan kop in de peilingen, maar lijkt niet te kunnen rekenen op een absolute meerderheid. Daardoor zou zelfs de rechts-populistische partij VOX in een nieuwe regering kunnen komen.
De verkiezingen stonden eigenlijk gepland voor december, maar Sánchez haalde de stembusgang naar voren na de nederlaag die zijn socialistische partij leed bij lokale verkiezingen in mei. Volgens analisten deed hij dat mede zodat de landelijke campagne samenvalt met de lokale coalitievormingen. De grootste oppositiepartij, de conservatieve PP, onderhandelt in veel regio's met de nationalistische VOX, gesprekken die als ongemakkelijk worden gezien door de achterban van de PP.
De populariteit van de PP lijkt inderdaad iets geslonken, maar de partij van leider Alberto Núñez Feijóo heeft nog altijd een geruststellende voorsprong in de peilingen. Als de conservatieven inderdaad geen absolute meerderheid krijgen van de kiezers, lijkt VOX de meest logische coalitiepartner, al verwachten niet alle peilingen dat de rechtse partijen dan wel een meerderheid hebben. Het zou voor het eerst zijn dat extreemrechts deelneemt aan de Spaanse regering sinds de dood van dictator Francisco Franco in 1975.
Sánchez hoopt ook nog steeds door te kunnen als premier van Spanje en gaat voor een coalitie met het linkse blok Sumar. Als niemand binnen twee maanden een meerderheid heeft, moeten de Spanjaarden opnieuw naar de stembus.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemt het Iraanse voorstel aan de Verenigde Staten "volkomen onacceptabel". "Ik heb zojuist de reactie gelezen van de zogenaamde 'vertegenwoordigers' van Iran. Ik vind het niets - volkomen onacceptabel!" schrijft hij deels in hoofdletters op Truth Social. De president lichtte zijn oordeel niet toe.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een Iraans voorstel, dat via bemiddelaar Pakistan naar de Verenigde Staten is gestuurd, benadrukt de noodzaak van een einde aan de oorlog op alle fronten en de opheffing van de sancties tegen Teheran. Dat meldde het semi-officiële Iraanse persbureau Tasnim, onder verwijzing naar een ingewijde bron.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - De Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran is pas voorbij als de Iraanse voorraad verrijkt uranium is "verwijderd". Dat zegt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een fragment van het Amerikaanse programma 60 Minutes van CBS. "Het is nog niet voorbij, want er is nog steeds nucleair materiaal", benadrukt Netanyahu.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft een reactie op het Amerikaanse voorstel om de oorlog te beëindigen naar bemiddelaar Pakistan gestuurd. Dat meldt het Iraanse persbureau IRNA. Volgens het plan zou de huidige fase van de onderhandelingen uitsluitend gericht zijn op het "beëindigen van de vijandelijkheden in de regio", aldus het persbureau.
9 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Qatar meldt dat zondagochtend een vrachtschip voor zijn kust is aangevallen door een drone. Er ontstond een kleine brand, die inmiddels is geblust. Er zijn geen slachtoffers gevallen.
11 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering is sceptisch over de suggestie van de Russische president Vladimir Poetin dat de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder gesprekken met de Europese Unie zou kunnen bemiddelen. Regeringsbronnen noemen het "niet geloofwaardig".
11 uur geledenMOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het tijdelijke staakt-het-vuren. De landen gingen eerder op Amerikaans verzoek akkoord met een bestand op 9, 10 en 11 mei.
13 uur geleden