Rechts domineert ook Limburgse Staten
MAASTRICHT (ANP) - In Limburg lijkt zich een rechtse coalitie af te tekenen. De vier grote rechtse partijen BBB (10 zetels), PVV (6), CDA en VVD (elk 5) hebben samen een meerderheid van 26 zetels binnen het Limburgs Parlement, dat in totaal 47 zetels telt. CDA en VVD lieten eerder al weten samenwerking binnen een coalitie met de PVV niet uit te sluiten, en ook de PVV ziet zo'n samenwerking wel zitten.
BBB sluit samenwerking met andere partijen niet uit. Gedoodverfd gedeputeerde voor de BBB is Leon Faassen, voormalig voorzitter van de Limburgse Land- en Tuinbouwbond LLTB. Voor L1-tv zei hij dat hij eenheid wilde smeden met andere partijen in Limburg.
Fractievoorzitter en lijsttrekker Thea Jetten van GroenLinks wil ook best samenwerken met de BBB. "We kunnen problemen samen oplossen", zei ze voor L1. "Het is immers oneerlijk dat Den Haag de stikstofproblemen sec bij de boeren heeft neergelegd."
Partij voor de Dieren
Minder positief is lijsttrekker en fractievoorzitter Pascale Plusquin van de Limburgse Partij voor de Dieren. "De uitslag van de verkiezingen is dramatisch voor de natuur, het dierenwelzijn en voor betaalbare woningen", zei ze.
De PVV is in Limburg toch niet de grootste geworden. Iets waar de aanhang van Geert Wilders wel op had gerekend. "De afgelopen week is er een heleboel veranderd", zei fractievoorzitter René Claassen van de PVV. In bijna alle Limburgse gemeenten hebben de meeste kiezers op de BBB gestemd. Alleen in Beek bleef het CDA de grootste, wellicht omdat lijsttrekker Michael Theuns daar woont. In Maastricht en het puntje van Noord-Limburg was GroenLinks de grootste, in de voormalige oostelijke mijnstreek en Venlo de PVV.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland (PRO) en Volt trekken de komende tijd samen op in de onderhandelingen met het kabinet over de begroting voor 2027. Dat laten beide partijen vrijdagavond weten. Als het minderheidskabinet kan rekenen op de steun van deze twee partijen, is er een meerderheid in zowel de Tweede als Eerste Kamer.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet nodigt twintig steden uit om ook Regenboogstad te worden. Dat kondigde staatssecretaris Judith Tielen (Emancipatie, VVD) vrijdag aan. Momenteel zijn er 56 steden die zich in samenwerking met het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap inzetten voor lhbti-personen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een wet die het mogelijk zou maken om jongeren in de gesloten jeugdhulp 's nachts in hun eigen kamer op te sluiten, komt er toch niet. Minister Mirjam Sterk (Jeugd) schrapt het plan dat haar voorganger in gang zette na "intensieve gesprekken" met zorgmedewerkers, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In januari wil het kabinet excuses maken aan de kinderen uit gezinnen die zijn getroffen door de toeslagenaffaire en uit huis zijn geplaatst. Dat schrijven staatssecretarissen Claudia van Bruggen (Justitie, D66) en Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos) en minister Mirjam Sterk (CDA) van Jeugd in een Kamerbrief.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kitty Jong wordt de nieuwe voorzitter van Progressief Nederland. De voormalige vicevoorzitter van vakbond FNV kwam als populairste kandidaat uit een stemming onder leden, heeft de partij bekendgemaakt. Zo'n 39.000 leden brachten online hun stem uit.
8 uur geledenDEN HAAG/BRUSSEL (ANP) - Een meerderheid van de leden van Progressief Nederland (PRO) heeft ervoor gekozen dat de partij zich in het Europees Parlement aansluit bij de Partij van de Europese Sociaaldemocraten (PES). Ruim 65 procent stemde voor aansluiting bij de PES, die in het parlement wordt vertegenwoordigd door de fractie S&D.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het plan van de Omgevingsdienst Noordzeekanaalgebied om de vergunningen van de twee kooksgasfabrieken van Tata Steel in te trekken, is de belangrijkste reden dat het langer duurt om met het staalbedrijf tot afspraken te komen over verduurzaming. Dat zei klimaatminister Stientje van Veldhoven kort nadat ze had bekendgemaakt dat de overheid en Tata Steel de deadline om de deal te sluiten naar maart volgend jaar schuiven.
9 uur geleden