Rechts-conservatieven streven liberalen voorbij in EU-parlement
BRUSSEL (ANP) - De rechts-conservatieve fractie in het Europees Parlement is dankzij wat versterkingen nu de derde in grootte in het Europees Parlement. De ECR-fractie van onder andere de radicaal-rechtse Italiaanse premier Giorgia Meloni en ook van de SGP is de liberalen voorbijgestreefd.
De fracties in het Europees Parlement proberen na de Europese verkiezingen geestverwante nieuwgekozen Europarlementariërs in hun kamp te trekken om zo meer invloed te kunnen uitoefenen. ECR doet dat vooralsnog met meer succes dan de liberalen. Ze staat nu op 83 zetels, tegen 80 voor de liberale Renew-fractie.
Onder anderen de uiterst rechtse Française Marion Maréchal, nicht van Marine Le Pen, sluit met wat medestanders aan. Zij verlieten onlangs de partij van de Franse rechts-populist Éric Zemmour. Ook nationalistische Europarlementariërs uit Roemenië, Bulgarije, Denemarken en Litouwen voegen zich bij ECR.
Von der Leyen
ECR en Meloni vinden dat de EU een rechtser uiterlijk moet krijgen na de groei van radicaal- en centrumrechts bij de Europese verkiezingen. Ze mikken op samenwerking met de nieuwe Europese Commissie, van hoogstwaarschijnlijk opnieuw de centrumrechtse Ursula von der Leyen. De rechts-conservatieven hopen dat meetelt dat ze de liberalen, die de traditionele coalitie van centrumrechts en centrumlinks afgelopen vijf jaar aan een meerderheid hielpen, van de derde plaats verstoten.
Renew probeert intussen onder meer de Europarlementariërs van Volt over te halen zich aan te sluiten. De liberalen kregen bij de verkiezingen vooral in Frankrijk rake klappen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering is van plan om mogelijk al deze week aan te kondigen dat meerdere landen hebben ingestemd met de vorming van een coalitie die schepen escorteert door de Straat van Hormuz, een belangrijke doorvoerroute die langs de Iraanse kust loopt. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iraanse autoriteiten hebben vijfhonderd mensen gearresteerd die ervan worden beschuldigd informatie te hebben gedeeld met vijanden. Dat zei Ahmadreza Radan, een brigadegeneraal die als politiechef van de Islamitische Republiek fungeert, zondag tegen staatsmedia.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De belangrijkste toegangspoort van Gaza, de grensovergang met Egypte in Rafah, gaat woensdag open voor beperkt personenverkeer in beide richtingen. Dat meldt COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken.
4 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - Bij een raketaanval op het internationale vliegveld van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn vijf gewonden gevallen. Volgens de autoriteiten van de luchthaven gaat het om vier medewerkers en beveiligers en een ingenieur. De Verenigde Staten hebben op dat vliegveld een diplomatieke post.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag een video van zichzelf geplaatst waarin te zien is hoe hij een kop koffie haalt en een praatje maakt met een medewerker. Dit deed hij nadat Iraanse staatsmedia geruchten hadden verspreid dat hij dood of gewond zou zijn.
5 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán en zijn belangrijkste uitdager Peter Magyar hebben beiden zondag grote marsen gehouden, vier weken voor de spannende verkiezingen in het land. Tienduizenden mensen bezochten beide bijeenkomsten in de hoofdstad Boedapest.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - Door de Israëlisch-Amerikaanse aanvallen op Iran zijn volgens mensenrechtenorganisatie HRANA meer dan 3000 mensen omgekomen, onder wie meer burgers dan militairen. De in de VS gevestigde ngo zegt zich bij die cijfers te baseren op een uitgebreid Iraans netwerk, evenals op meldingen uit de gezondheidszorg en van hulpdiensten.
7 uur geleden