Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechts-conservatieven streven liberalen voorbij in EU-parlement

Rechts-conservatieven streven liberalen voorbij in EU-parlement

BRUSSEL (ANP) - De rechts-conservatieve fractie in het Europees Parlement is dankzij wat versterkingen nu de derde in grootte in het Europees Parlement. De ECR-fractie van onder andere de radicaal-rechtse Italiaanse premier Giorgia Meloni en ook van de SGP is de liberalen voorbijgestreefd.

De fracties in het Europees Parlement proberen na de Europese verkiezingen geestverwante nieuwgekozen Europarlementariërs in hun kamp te trekken om zo meer invloed te kunnen uitoefenen. ECR doet dat vooralsnog met meer succes dan de liberalen. Ze staat nu op 83 zetels, tegen 80 voor de liberale Renew-fractie.

Onder anderen de uiterst rechtse Française Marion Maréchal, nicht van Marine Le Pen, sluit met wat medestanders aan. Zij verlieten onlangs de partij van de Franse rechts-populist Éric Zemmour. Ook nationalistische Europarlementariërs uit Roemenië, Bulgarije, Denemarken en Litouwen voegen zich bij ECR.

Von der Leyen

ECR en Meloni vinden dat de EU een rechtser uiterlijk moet krijgen na de groei van radicaal- en centrumrechts bij de Europese verkiezingen. Ze mikken op samenwerking met de nieuwe Europese Commissie, van hoogstwaarschijnlijk opnieuw de centrumrechtse Ursula von der Leyen. De rechts-conservatieven hopen dat meetelt dat ze de liberalen, die de traditionele coalitie van centrumrechts en centrumlinks afgelopen vijf jaar aan een meerderheid hielpen, van de derde plaats verstoten.

Renew probeert intussen onder meer de Europarlementariërs van Volt over te halen zich aan te sluiten. De liberalen kregen bij de verkiezingen vooral in Frankrijk rake klappen.

Meer uit Buitenland

Spaanse rechtbank doet geen onderzoek naar bekende deepfakezaak

PALMA (ANP/AFP) - Een Spaanse rechtbank zegt geen onderzoek te kunnen doen naar de deepfakezaak van de Duitse tv-presentatrice Collien Fernandes. Zij had een aanklacht ingediend tegen haar ex, tv-ster Christian Ulmen, voor het jarenlang heimelijk verspreiden van gemanipuleerde naaktfoto's en -video's van haar.

45 minuten geleden
Italië schort defensieovereenkomst met Israël op

ROME (ANP/RTR/DPA/AFP) - Italië schort een meer dan twintig jaar oude defensiedeal met Israël op. Dat maakte premier Giorgia Meloni bekend tijdens een bezoek aan Verona. Israël zegt in een reactie dat dat besluit weinig gevolgen zal hebben.

55 minuten geleden
Trump 'geschokt' door opstelling Meloni in oorlog Iran

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt "geschokt" te zijn door de Italiaanse premier Giorgia Meloni, omdat ze zou weigeren de Amerikanen te helpen bij de oorlog in Iran. De twee hadden de afgelopen jaren een goede relatie, maar nu uit Trump zijn teleurstelling.

56 minuten geleden
Cel voor Turkse oud-oppositieleider om belediging Erdogan

MERSIN (ANP/DPA) - De Turkse oud-oppositieleider Kemal Kiliçdaroğlu heeft bijna een jaar gevangenisstraf opgelegd gekregen voor het beledigen van president Recep Tayyip Erdogan, aldus zijn advocaat. Hij leidde dertien jaar de grootste oppositiepartij CHP en deed mee aan de presidentsverkiezingen in 2023.

1 uur geleden
Defensieakkoord innovatief Oekraïne en herbewapenend Duitsland

BERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Oekraïne gaan nauwer samenwerken bij het produceren en aankopen van wapens. Duitsland gaat betalen voor honderden Amerikaanse Patriot-raketten en Duitse luchtafweer voor Oekraïne. En Oekraïne gaat zijn kennis en kunde over drone-oorlogvoering meer met Duitsland delen, hebben de Oekraïense president en de Duitse bondskanselier afgesproken.

1 uur geleden
Hulpverleners Rode Kruis bevoorraden Iran via land

TEHERAN (ANP/RTR) - Internationale hulpverleners van het Rode Kruis en de Rode Halve Maan zien zich gedwongen om via land naar Iran te reizen voor leveringen van humanitaire hulp. Normaal gesproken doen ze dat via de zee of de lucht, maar dat is door de oorlog met Israël en de Verenigde Staten nu geen optie.

2 uur geleden
Irak heeft afspraken met VS en Iran over blokkade Hormuz

BAGDAD (ANP/AFP) - Het Iraakse ministerie van Olie heeft met zowel Iran als de VS "een begripvolle verstandhouding" en overeenkomsten die het vervoer van Iraakse olie door de Straat van Hormuz minder moeilijk maken. Een woordvoerder zei verder niets over de afspraken. Hij zei wel dat de betrokken partijen garanderen dat de Iraakse export doorgaat.

2 uur geleden