Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechts Brazilië wint parlementszetels ondanks verlies Bolsonaro

Rechts Brazilië wint parlementszetels ondanks verlies Bolsonaro

BRASILIA (ANP/RTR) - Een sterke verkiezingsnacht voor bondgenoten van de rechts-populistische president Jair Bolsonaro heeft zijn partij de meeste zetels in beide kamers van het parlement bezorgd. Zo veroverde Bolsonaro's Liberale Partij (PL) 99 extra zetels in het 513 leden tellende lagerhuis, waardoor rechtse partijen met banden met Bolsonaro nu de helft van het orgaan in handen hebben.

De grootste verrassing bij de stemming van zondag was in de senaat, waar de partij van Bolsonaro 13 van de 27 beschikbare zetels won. Ook op staatsniveau won rechts terrein, onder meer in races voor gouverneurschappen.

De eerste ronde in de presidentsverkiezing ging echter naar Bolsonaro's linkse rivaal Luiz Inácio Lula da Silva, kortweg Lula. Maar het verschil tussen hem en de zittende president was kleiner dan vooraf werd verwacht. Met 98 procent van de stemmen geteld kwam Lula uit op 48,1 procent en Bolsonaro op 43,5 procent. Daardoor is op 30 oktober een tweede stemronde nodig.

Lula's Arbeiderspartij won nog wel tien extra zetels in het lagerhuis, waardoor ze daar nu de op een na grootste partij is, na de PL. Mocht Lula in de tweede ronde het presidentschap winnen, dan zal het lastig worden voor hem om wetgeving door een parlement te krijgen dat conservatiever zal zijn dan het huidige.

Meer uit Buitenland

Federale voedselhulp VS fors gekort door 'shutdown'

WASHINGTON (ANP/AFP) - Door de politieke impasse over de Amerikaanse staatsbegroting, die overheidsuitgaven met de 'shutdown' lamlegt, gaat de regering voedselhulp aan armen deels betalen uit een fonds dat voor natuurrampen en andere calamiteiten is bestemd. Maar het Aanvullend Voedselhulpprogramma (SNAP) wordt over de maand november door de financieringsproblemen met de helft gekort, melden media.

3 uur geleden
Spanje: VS prijzen onze inzet voor de NAVO

MADRID (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben Spanje geprezen om zijn inzet voor de NAVO. Dat zei de Spaanse minister van Defensie Margarita Robles Fernández. Eerder zinspeelde de Amerikaanse president Donald Trump nog op een royement van Spanje uit het militaire bondgenootschap, omdat het land volgens hem te weinig zou uitgeven aan defensie.

3 uur geleden
Amerikaanse actrice Diane Ladd (89) overleden

OJAI (ANP) - De Amerikaanse actrice Diane Ladd is overleden. Ze stierf maandag op 89-jarige leeftijd in haar woning in Ojai, melden Amerikaanse media. Ladd werd drie keer genomineerd voor een Oscar en was de moeder van actrice Laura Dern.

4 uur geleden
VS verzoeken Israël opnieuw journalisten in Gaza toe te laten

WASHINGTON (ANP) - De regering van president Donald Trump zet druk op Israël om buitenlandse journalisten toe te laten tot Gaza. Dat schrijft The Times of Israel op basis van twee hooggeplaatste Amerikaanse functionarissen. Volgens het Israëlische medium heeft Washington Israël opnieuw opgeroepen media toe te laten. Ook heeft het onderwerp voor Washington "geen topprioriteit", aldus The Times of Israel.

4 uur geleden
Merz wil Syrische vluchtelingen terugsturen naar 'veilig' Syrië

BERLIJN (ANP/AFP/DPA) - Syrische asielzoekers in Duitsland moeten terugkeren naar hun land van herkomst nu de oorlog daar voorbij is. Dat stelt bondskanselier Friedrich Merz tijdens een bezoek aan de Noord-Duitse stad Husum. "Wie weigert naar zijn land terug te keren, kan natuurlijk uitgezet worden", aldus Merz.

5 uur geleden
Helft van Duitse langeafstandstreinen was vertraagd in oktober

BERLIJN (ANP) - Bijna de helft van de langeafstandstreinen van Deutsche Bahn (DB) reed in oktober niet op tijd. Dat meldt de Süddeutsche Zeitung en is bevestigd aan het Duitse persbureau DPA. Daarmee bereikt het staatsbedrijf een dieptepunt: waar het in september nog in 55,3 procent van de gevallen op tijd reed, ging het in oktober om 51,5 procent van de treinen.

6 uur geleden
Oekraïne gaat wapenkantoren openen in Berlijn en Kopenhagen

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne gaat dit jaar kantoren openen voor wapenexport en gezamenlijke wapenproductie in Berlijn en Kopenhagen, zei president Volodymyr Zelensky maandag. Hij vertelde verslaggevers dat Oekraïne onder meer zeedrones en artilleriesystemen kan exporteren.

6 uur geleden