Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechters in Mexico voortaan direct gekozen door burgers

Rechters in Mexico voortaan direct gekozen door burgers

MEXICO-STAD (ANP/AFP/RTR) - De Mexicaanse senaat heeft ingestemd met controversiële justitiële hervormingen die het onder meer mogelijk maken rechters rechtstreeks te kiezen. Mexico wordt het eerste land ter wereld waar alle rechters direct door burgers worden gekozen.

Critici vrezen dat de hervormingen de rechtsstaat kunnen bedreigen en de economie schaden. Ook zou de regerende partij Morena machtiger worden. President Andrés Manuel López Obrador stelt dat de hervormingen nodig zijn om de integriteit van de rechterlijke macht te behouden en om ervoor te zorgen dat deze het volk dient en niet criminele belangen, bijvoorbeeld in de vorm van corruptie.

In de afgelopen weken vonden demonstraties tegen de hervormingen plaats. Tegenstanders verzamelden zich dinsdag voor de senaat. Honderden betogers braken voor de stemming door de veiligheidsbarrières en drongen het gebouw binnen, nadat duidelijk was geworden dat de benodigde tweederdemeerderheid was behaald. De senatoren moesten hun debat over de voorstellen noodgedwongen tijdelijk opschorten.

Het belangrijkste onderdeel van de hervormingen is het direct kiezen van de rechters, inclusief die van het hooggerechtshof. De verkiezingen moeten verspreid over 2025 en 2027 plaatsvinden. De voorstellen van de vertrekkende president werden vorige week al goedgekeurd door het lagerhuis. López Obrador, die als president herhaaldelijk botste met rechters, wordt in oktober vervangen door partijgenoot Claudia Sheinbaum.

Meer uit Buitenland

Vijf Palestijnen gedood bij Israëlische aanvallen in Gaza

GAZA (ANP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen in de Gazastrook zijn maandag zeker vijf Palestijnen gedood, hebben Palestijnse autoriteiten bekendgemaakt.

1 uur geleden
Japan schrapt naoorlogse beperkingen op wapenuitvoer

TOKIO (ANP/RTR) - Japan schrapt decennialange beperkingen op wapenexport. Daardoor kan het land militair materieel verkopen aan bevriende landen. De Japanse premier Sanae Takaichi maakte de herziening van de exportregels dinsdag bekend. Daarmee neemt Japan afstand van het terughoudende veiligheidsbeleid dat het land na de Tweede Wereldoorlog voerde.

1 uur geleden
VN: Gaza heeft 71,4 miljard dollar nodig voor herstel

GAZA (ANP) - De wederopbouw van Gaza zal de komende tien jaar 71,4 miljard dollar (circa 60,6 miljard euro) kosten. Dat is de conclusie van een definitieve "schade- en behoeftenanalyse" die de Verenigde Naties maandag publiceerden in samenwerking met de Europese Unie. Voor de eerste achttien maanden is al 26,3 miljard dollar nodig om essentiële diensten te herstellen, kritieke infrastructuur te heropbouwen en de economie op gang te brengen.

6 uur geleden
Amerikaanse arbeidsminister stapt op na beschuldigingen wangedrag

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Arbeid Lori Chavez-DeRemer treedt af. Het Witte Huis heeft dat maandag bekendgemaakt. Aan haar vertrek gingen weken van speculatie over haar positie vooraf, nadat beschuldigingen over haar gedrag waren opgedoken.

8 uur geleden
Iran: geen onderhandelingen met VS onder druk

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran weigert te onderhandelen met de Verenigde Staten zolang Washington dreigingen uit. Dat zegt de Iraanse hoofdonderhandelaar en parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf in een bericht op X.

9 uur geleden
Erdogan belooft strengere vuurwapenregels na schietpartijen

ANKARA (ANP/AFP) - Turkije gaat de vuurwapenwetgeving aanscherpen na de schietpartijen op twee scholen in het land. Het gaat volgens president Recep Tayyip Erdogan onder meer om het beperken van vuurwapenbezit en hogere straffen voor mensen die hun wapens niet goed opbergen.

11 uur geleden
Starmer ontkent misleiden parlement na suggestie Downing Street

LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft ontkend dat hij het parlement heeft misleid over de aanstelling van de omstreden Peter Mandelson. Eerder zei zijn woordvoerder dat de premier het Lagerhuis "per ongeluk" had misleid, omdat hij zelf ook niet alle informatie tot zijn beschikking had.

13 uur geleden