Rechters in Mexico voortaan direct gekozen door burgers
MEXICO-STAD (ANP/AFP/RTR) - De Mexicaanse senaat heeft ingestemd met controversiële justitiële hervormingen die het onder meer mogelijk maken rechters rechtstreeks te kiezen. Mexico wordt het eerste land ter wereld waar alle rechters direct door burgers worden gekozen.
Critici vrezen dat de hervormingen de rechtsstaat kunnen bedreigen en de economie schaden. Ook zou de regerende partij Morena machtiger worden. President Andrés Manuel López Obrador stelt dat de hervormingen nodig zijn om de integriteit van de rechterlijke macht te behouden en om ervoor te zorgen dat deze het volk dient en niet criminele belangen, bijvoorbeeld in de vorm van corruptie.
In de afgelopen weken vonden demonstraties tegen de hervormingen plaats. Tegenstanders verzamelden zich dinsdag voor de senaat. Honderden betogers braken voor de stemming door de veiligheidsbarrières en drongen het gebouw binnen, nadat duidelijk was geworden dat de benodigde tweederdemeerderheid was behaald. De senatoren moesten hun debat over de voorstellen noodgedwongen tijdelijk opschorten.
Het belangrijkste onderdeel van de hervormingen is het direct kiezen van de rechters, inclusief die van het hooggerechtshof. De verkiezingen moeten verspreid over 2025 en 2027 plaatsvinden. De voorstellen van de vertrekkende president werden vorige week al goedgekeurd door het lagerhuis. López Obrador, die als president herhaaldelijk botste met rechters, wordt in oktober vervangen door partijgenoot Claudia Sheinbaum.
Meer uit Buitenland
KRALENDIJK (ANP) - Het Bestuurscollege (BC) van Bonaire vraagt de Nederlandse regering om snel in te grijpen. Door onrust in het Midden-Oosten en problemen in de scheepvaart worden vrachtkosten steeds hoger. Daardoor dreigen boodschappen en brandstof op Bonaire veel te duur te worden en wordt het voor veel inwoners steeds moeilijker om rond te komen, aldus de overheid van de bijzondere gemeente in het Caribisch gebied.
1 uur geledenAL-KHARJ (ANP/RTR/DPA) - Bij een Iraanse aanval op luchtmachtbasis Prince Sultan in Saudi-Arabië zijn twaalf Amerikaanse militairen gewond geraakt. Twee van hen zijn er ernstig aan toe, melden Amerikaanse autoriteiten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten denken dat er deze week gesprekken gaan plaatsvinden met Iran om een eind te maken aan de oorlog. Dat heeft de speciale gezant Steve Witkoff gezegd op een bijeenkomst in Miami. "We zijn er zeker hoopvol over."
8 uur geledenSANAA (ANP/RTR/AFP) - De Houthi's zeggen klaar te zijn zich te mengen in de oorlog in het Midden-Oosten als bondgenoten van de VS en Israël zich mengen in de strijd tegen Iran. Dat meldt de door Iran gesteunde groepering op de Jemenitische staatstelevisie.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Teheran zweert Israëlische aanvallen op Iran van eerder op vrijdag te vergelden. Die aanvallen tegen onder meer energievoorzieningen en de Iraanse staalindustrie, zo schrijft buitenlandminister Abbas Araghchi op X, zijn in strijd met Amerikaanse beloften aan Iran.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Techmagnaat en X-eigenaar Elon Musk heeft recentelijk deelgenomen aan een telefoongesprek tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Indiase premier Narendra Modi. Dat meldt The New York Times.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gaat niet stemmen over een voorstel van de Senaat om de gedeeltelijke shutdown in het land te beëindigen. In plaats daarvan komt het met een eigen plan voor de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid (DHS).
10 uur geleden