Rechters in Mexico voortaan direct gekozen door burgers
MEXICO-STAD (ANP/AFP/RTR) - De Mexicaanse senaat heeft ingestemd met controversiële justitiële hervormingen die het onder meer mogelijk maken rechters rechtstreeks te kiezen. Mexico wordt het eerste land ter wereld waar alle rechters direct door burgers worden gekozen.
Critici vrezen dat de hervormingen de rechtsstaat kunnen bedreigen en de economie schaden. Ook zou de regerende partij Morena machtiger worden. President Andrés Manuel López Obrador stelt dat de hervormingen nodig zijn om de integriteit van de rechterlijke macht te behouden en om ervoor te zorgen dat deze het volk dient en niet criminele belangen, bijvoorbeeld in de vorm van corruptie.
In de afgelopen weken vonden demonstraties tegen de hervormingen plaats. Tegenstanders verzamelden zich dinsdag voor de senaat. Honderden betogers braken voor de stemming door de veiligheidsbarrières en drongen het gebouw binnen, nadat duidelijk was geworden dat de benodigde tweederdemeerderheid was behaald. De senatoren moesten hun debat over de voorstellen noodgedwongen tijdelijk opschorten.
Het belangrijkste onderdeel van de hervormingen is het direct kiezen van de rechters, inclusief die van het hooggerechtshof. De verkiezingen moeten verspreid over 2025 en 2027 plaatsvinden. De voorstellen van de vertrekkende president werden vorige week al goedgekeurd door het lagerhuis. López Obrador, die als president herhaaldelijk botste met rechters, wordt in oktober vervangen door partijgenoot Claudia Sheinbaum.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR) - Iran is niet van plan de Straat van Hormuz volledig te sluiten, maar het is wel Irans onvervreemdbare recht om de veiligheid op de zeestraat te garanderen. Dat zegt de Iraanse ambassadeur voor de VN tegen journalisten. Amir Saeid Iravani voegde eraan toe dat "de huidige situatie in de regio, waaronder ook de Straat van Hormuz, niet het resultaat is van Irans rechtmatige zelfverdediging", verwijzend naar de gevechten met Israël en de Verenigde Staten.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Zes Franse militairen zijn gewond geraakt bij een droneaanval in het noorden van Irak. Dat meldt het Franse leger, dat eveneens meldt dat de gewonden zijn overgebracht naar een nabijgelegen medische post.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki zegt zijn veto uit te spreken over wetgeving die zijn land toegang moet geven tot een EU-programma dat de Europese defensie-industrie moet versterken.
3 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Israëlische krijgsmacht zegt een nieuwe aanvalsgolf op de Iraanse hoofdstad Teheran uit te voeren. Op X schrijft de IDF dat de aanvallen gericht zijn op infrastructuur van het Iraanse regime.
5 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - Bij het schietincident bij een synagoge in de Amerikaanse staat Michigan zijn voor zover bekend geen gewonden gevallen. Dat meldt de county-sheriff aan CNN. "Op dit moment zijn er geen berichten dat iemand gewond is geraakt, op wellicht de schutter na."
6 uur geleden