Rechters in Mexico voortaan direct gekozen door burgers
MEXICO-STAD (ANP/AFP/RTR) - De Mexicaanse senaat heeft ingestemd met controversiële justitiële hervormingen die het onder meer mogelijk maken rechters rechtstreeks te kiezen. Mexico wordt het eerste land ter wereld waar alle rechters direct door burgers worden gekozen.
Critici vrezen dat de hervormingen de rechtsstaat kunnen bedreigen en de economie schaden. Ook zou de regerende partij Morena machtiger worden. President Andrés Manuel López Obrador stelt dat de hervormingen nodig zijn om de integriteit van de rechterlijke macht te behouden en om ervoor te zorgen dat deze het volk dient en niet criminele belangen, bijvoorbeeld in de vorm van corruptie.
In de afgelopen weken vonden demonstraties tegen de hervormingen plaats. Tegenstanders verzamelden zich dinsdag voor de senaat. Honderden betogers braken voor de stemming door de veiligheidsbarrières en drongen het gebouw binnen, nadat duidelijk was geworden dat de benodigde tweederdemeerderheid was behaald. De senatoren moesten hun debat over de voorstellen noodgedwongen tijdelijk opschorten.
Het belangrijkste onderdeel van de hervormingen is het direct kiezen van de rechters, inclusief die van het hooggerechtshof. De verkiezingen moeten verspreid over 2025 en 2027 plaatsvinden. De voorstellen van de vertrekkende president werden vorige week al goedgekeurd door het lagerhuis. López Obrador, die als president herhaaldelijk botste met rechters, wordt in oktober vervangen door partijgenoot Claudia Sheinbaum.
Meer uit Buitenland
SYDNEY (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft de situatie in het Midden-Oosten omschreven als het falen van de internationale orde. Dat deed hij tijdens een bezoek aan het Lowy Institute in Sydney.
1 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft in een televisietoespraak zijn weerzin geuit tegen de aanvallen op Iran. "Spanje zegt nee tegen oorlog", aldus Sánchez, die eraan toevoegde dat dit is hoe de grootste rampen voor de mensheid beginnen. "Spanje is tegen deze ramp."
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Een uitvaartplechtigheid van drie dagen is aangekondigd ter ere van de omgekomen hoogste leider van Iran, Ali Khamenei, aldus Iraanse staatsmedia. De plechtigheid begint woensdag 19.30 uur Nederlandse tijd in het centrum van Teheran, in en rond de moskee die is genoemd naar zijn voorganger, ayatollah Ruhollah Khomeini (1902-1989).
2 uur geledenNEW YORK/TEHERAN (ANP) - Sinds het begin van de oorlog in Iran zijn tot nu toe 1097 burgerdoden in Iran gevallen, volgens gegevens van een mensenrechtenorganisatie. Onder hen bevinden zich 181 kinderen. Dat meldt het in de VS gevestigde Human Rights Activists News Agency (HRANA), dat over een uitgebreid netwerk in Iran beschikt.
4 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen op twee steden ten zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet zijn zes mensen omgekomen. Dat maakte het Libanese ministerie van Volksgezondheid woensdag bekend.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Revolutionaire Garde (IRG), de elitetroepen van Iran, claimt "volledige controle" te hebben over de Straat van Hormuz, een belangrijke doorvoerroute voor olie en gas. Schepen die door de waterweg willen varen, lopen het risico beschadigd te raken door raketten of verdwaalde drones, aldus de IRG.
5 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - Justitie in Cuba klaagt zes bemanningsleden aan van een Amerikaanse speedboot, die vorige week door de Cubaanse kustwacht werd onderschept tijdens een vuurgevecht. Dat meldt het Openbaar Ministerie in een verklaring.
9 uur geleden