Rechters in Mexico voortaan direct gekozen door burgers
MEXICO-STAD (ANP/AFP/RTR) - De Mexicaanse senaat heeft ingestemd met controversiële justitiële hervormingen die het onder meer mogelijk maken rechters rechtstreeks te kiezen. Mexico wordt het eerste land ter wereld waar alle rechters direct door burgers worden gekozen.
Critici vrezen dat de hervormingen de rechtsstaat kunnen bedreigen en de economie schaden. Ook zou de regerende partij Morena machtiger worden. President Andrés Manuel López Obrador stelt dat de hervormingen nodig zijn om de integriteit van de rechterlijke macht te behouden en om ervoor te zorgen dat deze het volk dient en niet criminele belangen, bijvoorbeeld in de vorm van corruptie.
In de afgelopen weken vonden demonstraties tegen de hervormingen plaats. Tegenstanders verzamelden zich dinsdag voor de senaat. Honderden betogers braken voor de stemming door de veiligheidsbarrières en drongen het gebouw binnen, nadat duidelijk was geworden dat de benodigde tweederdemeerderheid was behaald. De senatoren moesten hun debat over de voorstellen noodgedwongen tijdelijk opschorten.
Het belangrijkste onderdeel van de hervormingen is het direct kiezen van de rechters, inclusief die van het hooggerechtshof. De verkiezingen moeten verspreid over 2025 en 2027 plaatsvinden. De voorstellen van de vertrekkende president werden vorige week al goedgekeurd door het lagerhuis. López Obrador, die als president herhaaldelijk botste met rechters, wordt in oktober vervangen door partijgenoot Claudia Sheinbaum.
Meer uit Buitenland
DOHA (ANP) - Qatar heeft een Iraanse raket onderschept, meldt Al Jazeera op basis van het Qatarese leger. In dat land hebben de Amerikanen een militaire basis. Die viel Iran ook aan na de vorige Amerikaanse aanvallen in de zomer van 2025.
3 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft bevestigd dat er raketten zijn afgevuurd richting Israël. Het Israëlische leger meldde eerder al bezig te zijn met het onderscheppen van die aanvallen. Er zouden inmiddels enkele raketten uit de lucht zijn geschoten, meldt nieuwssite Times of Israel op basis van een legerbron. Niemand zou gewond zijn geraakt.
11 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft gezegd dat de aanvallen die zijn land en de Verenigde Staten op Iran uitvoeren, "de voorwaarden kunnen scheppen voor het moedige Iraanse volk om het lot in eigen hand te nemen".
28 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Iraanse bevolking opgeroepen om in opstand te komen tegen het regime, als de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen op hun land voorbij zijn. "Neem de regering over als wij klaar zijn, het zal aan jullie zijn", zei Trump in een video op Truth Social. "Dit is waarschijnlijk jullie enige kans."
50 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Iran heeft raketten afgevuurd in de richting van Israël, meldt het Israëlische leger op X. In het noorden van Israël gaat het luchtalarm af en worden mensen opgeroepen om naar schuilkelders te gaan. Volgens het Israëlische leger is de luchtafweer geactiveerd om de raketten te onderscheppen.
51 minuten geledenTEHERAN/JERUZALEM (ANP/RTR) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian is ongedeerd en in veiligheid, volgens Iraanse media. Die melden meerdere raketinslagen bij Iraanse regeringsstellingen in de hoofdstad, inclusief ministeries en het presidentieel paleis.
52 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat er mogelijk ook Amerikaanse doden en gewonden zullen vallen bij de aanvallen op Iran. "Dat gebeurt vaak in oorlog", zei Trump in een video op Truth Social, die dus rekening houdt met Iraanse vergeldingsaanvallen.
53 minuten geleden