Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechters hof stellen hun vragen op slotdag klimaatzaak Shell

Rechters hof stellen hun vragen op slotdag klimaatzaak Shell

DEN HAAG (ANP) - Het hoger beroep van de klimaatzaak tegen Shell gaat vrijdag zijn laatste zittingsdag in. De rechters van het gerechtshof in Den Haag hebben onder meer tijd ingepland om zelf vragen te stellen aan Shell en eiser Milieudefensie. De procespartijen komen ook zelf nog aan het woord om voor de laatste keer hun punt te maken en te reageren op elkaars argumenten.

In eerste aanleg gaf de rechtbank Milieudefensie grotendeels gelijk: Shell kreeg de opdracht om de uitstoot van broeikasgassen die het veroorzaakt met 45 procent te verminderen voor eind 2030. De rechters vonden dat het bedrijf zich moet houden aan "een ongeschreven zorgvuldigheidsnorm". In hun uitspraak legden de rechters uit dat de uitstoot van Shell en de klanten van het bedrijf bijdraagt aan klimaatverandering en daarmee mensen in gevaar brengt.

De rechtbank maakte onderscheid tussen de uitstoot van Shell zelf en de uitstoot van de leveranciers en klanten van het bedrijf, zoals de industrie en consumenten die benzine tanken. Voor die laatste categorie geldt alleen een "zwaarwegende inspanningsverplichting".

Shell vindt de verplichting om de uitstoot van klanten drastisch te verminderen het meest problematisch. Het bedrijf vindt het bevel van de rechtbank ook onterecht, omdat zulke verplichtingen niet gelden voor andere olie- en gasbedrijven.

Milieudefensie blijft erbij dat Shell mensen in gevaar brengt en drastisch minder fossiele brandstoffen moet gaan winnen en verkopen. Volgens de organisatie is het daarom "hoogst noodzakelijk" dat het hof het vonnis in stand houdt.

Meer uit Binnenland

Hondius-opvarende met hantavirus in ziekenhuis in Zürich

ZURICH (ANP/RTR) - Een man bij wie het hantavirus is vastgesteld, wordt behandeld in Zürich, meldt de Zwitserse overheid. De patiënt is eerder aan boord geweest van het Nederlandse cruiseschip MV Hondius, waar een uitbraak plaatsvond.

15 minuten geleden
Nederlands cruiseschip Hondius zal aanmeren in Tenerife

MADRID (ANP/RTR) - Het Nederlandse cruiseschip waarop het hantavirus werd vastgesteld, zal aanmeren in Tenerife, meldt de Spaanse zender TVE op gezag van het Spaanse ministerie van Volksgezondheid. De president van de autonome Spaanse archipel zegt tegen de komst te zijn en vreest voor gezondheidsgevolgen, zei hij woensdag tegen radiozender COPE.

33 minuten geleden
Artsen en inspectie zien ernstigere huisdierenverwaarlozing

DEN HAAG (ANP) - De Landelijke Inspectie Dierenwelzijn (LID) zag in 2025 de ernst van dierenverwaarlozingszaken toenemen. "Het is nu het derde jaar op rij dat we een toename in de ernst van meldingen over honden en katten signaleren", aldus het hoofd van de inspectie, Gabor van Straten.

1 uur geleden
Zuid-Afrika: 2 hantavirusgevallen veroorzaakt door Andesvariant

KAAPSTAD (ANP/RTR) - Twee opvarenden van het cruiseschip Hondius bij wie het hantavirus is vastgesteld, zijn besmet met de zogenoemde Andesvariant. Dat meldt het Zuid-Afrikaanse ministerie van Volksgezondheid. Die specifieke variant kan bij nauw contact worden overgebracht van mens op mens, voegt het ministerie eraan toe.

1 uur geleden
Zangeres Lenny Kuhr genomineerd voor de Pim Fortuyn Prijs

DEN HAAG (ANP) - Zangeres Lenny Kuhr en columnist Martin Sommer zijn met drie anderen genomineerd voor de Pim Fortuyn Prijs. Dat heeft jurylid en JA21-voorman Joost Eerdmans woensdag bekendgemaakt op de 24e sterfdag van de naamgever van de prijs. Het is de twaalfde keer dat de prijs voor opiniemakers, bestuurders of politici die volgens de organisatie strijden voor het vrije woord, wordt uitgereikt.

2 uur geleden
Politie veegt rotonde met anti-azc-betogers leeg in Apeldoorn

APELDOORN (ANP) - Bij een demonstratie tegen een noodopvang voor asielzoekers in Apeldoorn heeft de politie dinsdagavond ingegrepen. Er werd op een gegeven moment met vuurwerk gegooid naar agenten, waarna de politie een rotonde heeft leeggeveegd waar de betogers zich hadden verzameld. Daarbij is volgens de politie geen geweld gebruikt.

11 uur geleden
Koningspaar sluit 5 mei-concert swingend af met latinmuziek

AMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima konden tijdens het 5 mei-concert in Amsterdam niet blijven stilstaan toen Rolf Sanchez aan het einde van de avond een mix van Spaanstalige muziek ten gehore bracht. De zanger sloot de jaarlijkse show af met latin-nummers als Vivir Mi Vida, Más Más Más en Danza Kuduro.

11 uur geleden