Rechter Zuid-Afrika gaat voor seismisch onderzoek Shell liggen
KAAPSTAD (ANP/AFP) - Shell mag in Zuid-Afrika geen seismisch onderzoek doen voor de kust van het land. Een gerechtshof in Makhanda oordeelde dinsdag dat het onderzoek waarbij geluidsgolven worden gebruikt om naar olie in de zeebodem te zoeken niet mag plaatsvinden. De uitspraak is een overwinning voor milieugroeperingen die bezorgd zijn voor de impact van het onderzoek op de flora en fauna. Het onderzoek stond gepland bij de Wild Coast, een kustgebied aan de oostkant van Zuid-Afrika.
Eerder won Shell nog een rechtszaak over dezelfde kwestie. Deze was aangespannen door Greenpeace en andere milieuorganisaties die vreesden voor onherstelbare schade aan de natuur en aan de dieren die voor de kust van Zuid-Afrika zwemmen zoals walvissen. Maar die bewering wuifde de rechter toen als speculatief weg.
Shell wil voor de kust van Zuid-Afrika een gebied van 6000 vierkante kilometer oceaan exploiteren, waarin veel zee- en natuurreservaten liggen. Het gebied is 300 kilometer lang en ligt zo'n 20 kilometer uit de kust. De wateren hebben een diepte van 700 tot 3000 meter.
Schokgolven
Het plan van Shell houdt in dat gebruik wordt gemaakt van seismische schokgolven die weerkaatsen op de zeebodem. Daaruit kan opgemaakt worden of er zich mogelijk energiedragende locaties bevinden. Het onderzoek zou volgens de planning 1 december beginnen en maximaal vijf maanden duren.
Shell zegt in een reactie de beslissing van het hof te respecteren. De onderneming zegt de uitspraak te bestuderen en heeft het onderzoek nu gepauzeerd. Shell benadrukt dat olie-exploratieonderzoeken al meer dan 50 jaar worden uitgevoerd, waarbij deze ook wetenschappelijk worden getoetst.
Landelijke protesten
Verder stelt Shell dat Zuid-Afrika voor veel van zijn energiebehoeften sterk afhankelijk is van de invoer ervan. "Indien voor de kust levensvatbare hulpbronnen gevonden worden, kunnen deze bijdragen aan de energiezekerheid van het land en de economische ontwikkelingsprogramma's van de regering", aldus Shell.
Het Zuid-Afrikaanse ministerie van Energie steunde het project. Het beschuldigde tegenstanders ervan investeringen in de ontwikkeling van het land te dwarsbomen.
Naast de juridische stappen heeft Shell ook te maken gehad met landelijke protesten tegen de plannen. Zo was er een oproep tot een boycot van benzinestations van Shell.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - De verkoop van elektrische auto's wereldwijd ligt op koers om opnieuw een recordhoogte te bereiken. Dat zegt het Internationale Energieagentschap (IEA) in een onderzoek. Naar verwachting zullen er 23 miljoen elektrische auto's worden verkocht in 2026.
27 minuten geledenSEJONG (ANP/RTR) - Tienduizenden werknemers van Samsung dreigen te staken uit onvrede over het uitblijven van een deal over hogere bonussen. De vakbond van het bedrijf in Zuid-Korea heeft plannen waarbij 48.000 personeelsleden het werk achttien dagen neerleggen. Vanwege het grote belang van Samsung wordt gevreesd voor schade aan de economie.
28 minuten geledenSTUTTGART (ANP/BLOOMBERG) - Mercedes-Benz heeft een elektrische sportwagen onthuld die klinkt als een brullende V8-benzinemotor, maar wordt aangedreven door drie krachtige elektromotoren. Daarmee richt de autofabrikant zich op kopers die de elektrische modellen van het merk tot nu toe links lieten liggen.
38 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Europese Unie heeft een voorlopig akkoord bereikt over wetgeving om invoerrechten op Amerikaanse goederen af te schaffen. Dit is een belangrijk onderdeel van het handelsakkoord dat afgelopen juli met Washington werd gesloten.
41 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven in Nederland is in april 2,8 procent duurder geworden dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het inflatiecijfer is hetzelfde als bij een eerdere snelle raming.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Nederlandse bedrijfsleven heeft vorig jaar een grotere bijdrage geleverd aan de overheidsfinanciën. Dat schrijft consultancybureau PwC. Uit jaarlijks onderzoek blijkt dat bedrijven samen 119,1 miljard euro aan belastingen en sociale premies betaalden.
5 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Europese vraag naar chips zal tussen nu en 2040 ongeveer verdubbelen, aangejaagd door onder meer de elektrificatie van transport- en energiesystemen en industriële automatisering. Dat staat in een rapport in opdracht van onder meer de Nederlandse ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME en de Duitse belangengroep ZVEI. FME waarschuwt echter dat die vraag zich niet automatisch vertaalt in investeringen in Europa.
7 uur geleden