Rechter wijst schikking Boeing rond dodelijke 737 MAX-crashes af
FORT WORTH (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Een federale rechter in de Verenigde Staten heeft een schikking tussen Boeing en Amerikaanse aanklagers rond twee crashes afgewezen. Bij deze crashes in 2018 en 2019 met 737 MAX-vliegtuigen van Boeing kwamen 346 mensen om het leven. Nabestaanden hadden al aangedrongen op een afwijzing van de schikking. Volgens hen zou Boeing namelijk onvoldoende verantwoordelijk worden gehouden voor de crashes.
Boeing had eerder dit jaar met justitie afgesproken schuld te bekennen aan fraude rond een schikking die al in 2021 werd getroffen rondom de fatale ongelukken. Ook zou de vliegtuigfabrikant een boete betalen en minstens 455 miljoen dollar besteden aan het verbeteren van de interne bedrijfs- en veiligheidsprocessen. Daarnaast zou een onafhankelijke toezichthouder worden aangesteld die drie jaar lang de naleving bij Boeing moet controleren.
De rechter was het echter niet eens met de manier waarop de selectie van de toezichthouder moest plaatsvinden. Zo wilde justitie dat Boeing daarin diversiteit en inclusie zou meewegen. "In een zaak van deze omvang is het van het grootste belang voor de rechtvaardigheid dat het publiek er vertrouwen in heeft dat deze controleselectie uitsluitend op basis van bekwaamheid wordt gedaan", stelt de rechter.
Defect aan sensoren
De dodelijke crashes vonden plaats in Ethiopiƫ en Indonesiƫ, waarbij een defect aan sensoren van een veiligheidssysteem een rol speelde. In plaats van de toestellen te behoeden voor een te steile stijgingsgraad, drukte dit zogeheten MCAS-systeem de neus van de vliegtuigen telkens naar beneden.
Een van de advocaten die familieleden van slachtoffers vertegenwoordigt, noemt de beslissing van de rechter een belangrijke overwinning. "Deze uitspraak zou moeten leiden tot een aanzienlijke heronderhandeling van de schikking om recht te doen aan de doden die Boeing heeft veroorzaakt en om passende maatregelen voor de toekomst vast te stellen", stelt hij. Justitie en Boeing krijgen nu dertig dagen de tijd om de rechter te informeren hoe zij verder willen.
Meer uit Financieel
AMERSFOORT (ANP) - Vereniging Eigen Huis (VEH) maakt zich "grote zorgen" over de waarschuwing van TenneT over een mogelijke aansluitingsstop in delen van Utrecht, Gelderland en Flevoland. "De netcongestie die nu dreigt, vormt een van de grootste risico's voor de voortgang van de energietransitie en voor de realisatie van nieuwe woningen", zegt de belangenorganisatie.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Stakingen onder piloten en cabinepersoneel van de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa raken ongeveer 100.000 reizigers, meldt het bedrijf. Door de actie gingen bijna 800 vluchten niet door.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bouwend Nederland noemt het zorgelijk dat de situatie op het elektriciteitsnet in Flevoland, Gelderland en Utrecht is verslechterd. De brancheorganisatie wil dat vergunningsprocessen "drastisch worden versneld", waarbij ook het stikstofdossier een belemmerende rol speelt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - TenneT stelt dat er "veel verschillende knoppen zijn waar je aan kunt draaien" om de druk op het elektriciteitsnet te verminderen. Het hoogspanningsnet in Utrecht, Gelderland en Flevoland heeft zijn grenzen bereikt en een aansluitstop voor consumenten en mkb'ers dreigt, waarschuwde de landelijke netbeheerder donderdag.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever is nog niet klaar met het afstoten van kleinere merken in zijn divisie voor etenswaren. Het Britse verzorgings- en voedingsmiddelenbedrijf verwacht met producten voor persoonlijke verzorging en schoonheid sneller te groeien. De divisie voor voedingsmiddelen concentreert zich daarom steeds meer op twee sterke merken: bouillonmerk Knorr en sauzenmerk Hellmann's.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door een cyberaanval bij telecomprovider Odido zijn persoonsgegevens van 6,2 miljoen accounts gelekt. Het gaat onder meer om naam, woonadres en bankrekeningnummer van klanten. Wachtwoorden, factuur- en belgegevens zijn wel veilig. Odido zoekt nog uit om hoeveel mensen het precies gaat en heeft het incident gemeld bij de Autoriteit Persoonsgegevens (AP).
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het hoogspanningsnet in Utrecht, Gelderland en Flevoland heeft zijn grenzen bereikt. Er zijn snel ingrijpende maatregelen nodig om te voorkomen dat later dit jaar geen nieuwe woningen of bedrijven meer kunnen worden aangesloten, waarschuwt netbeheerder TenneT. Daar wordt de komende tijd over gesproken met overheden, regionale netbeheerders en het bedrijfsleven.
4 uur geleden