Rechter wijst schadeclaim FDF tegen Paternotte (D66) om tweets af
LEIDEN (ANP) - Jan Paternotte, fractievoorzitter van D66 in de Tweede Kamer, hoeft geen schadevergoeding aan Farmers Defence Force (FDF) te betalen. De boerenactiegroep had 20.000 euro geëist omdat Paternotte in twee tweets kritiek had geuit. Dat was niet onrechtmatig, besloot de kantonrechter in Leiden woensdag.
De zaak draait onder meer om een tweet van 4 augustus vorig jaar. Daarin schreef Paternotte: "Goed dat Farmers Defence Force morgen niet aan tafel zit met Remkes en het kabinet. Een club die oproept tot intimidatie, asbestdumpingen en brandstichting goedpraat en positie boeren vergelijkt met positie Joden onder nazibewind is geen gesprekspartner."
Ongeveer twee weken later deelde Paternotte een tweet van iemand anders, waarbij een videoboodschap van FDF-leider Mark van den Oever zat. Van den Oever zei dat Paternotte en partijgenoot Tjeerd de Groot "door de knietjes" zouden gaan "voor de strijders van FDF". Paternotte noemde dat een bedreiging.
Goede naam
Volgens FDF had Paternotte met die tweets de eer en goede naam van de beweging aangetast. FDF zegt niet te hebben opgeroepen tot intimidatie en ook asbestdumpingen en brandstichtingen niet goed te praten. In de tweede tweet die Paternotte deelde, beschuldigde iemand FDF namelijk van terreur. Door dat te delen, zou Paternotte dat hebben onderschreven.
Of Paternotte zich schuldig heeft gemaakt aan smaad of laster, zoals FDF zei, is niet aan de kantonrechter, maar aan de strafrechter, aldus de uitspraak. Verder vallen de tweets van de D66'er onder de vrijheid van meningsuiting. Wat FDF heeft gezegd over bezoeken aan woningen van ministers, over het dumpen van asbest op snelwegen en over het stichten van branden, biedt volgens de kantonrechter "voldoende feitelijke grondslag voor derden - onder wie Paternotte" om dat te zien als "het goedpraten van de asbestdumping en brandstichting."
Kaag
In 2021 verloor FDF een soortgelijke rechtszaak tegen D66-leider Sigrid Kaag. Die zaak ging over een uitspraak van Kaag in Nieuwsuur, waarin ze had gezegd dat FDF zich schuldig heeft gemaakt aan, of betrokken is geweest bij het omverrijden van hekken en bedreiging van journalisten.
De advocaat van Farmers Defence Force kan nog niet reageren op de uitspraak.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Partijen in de Tweede Kamer hebben dinsdagavond veel vragen over de wens van het kabinet om Lelystad Airport eind volgend jaar te openen. Met name linkse oppositie is kritisch. "Deze minister wil héél graag een lintje knippen", zei Suzanne Kröger (GroenLinks-PvdA). "Maar alle seinen staan op rood."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het bedrag voor beveiliging van Joodse gebouwen en instellingen wordt voor 2026 met 700.000 euro verhoogd tot 2 miljoen euro. Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid maakte dit bekend in een debat over onveiligheid van de Joodse gemeenschap in Nederland.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-leider Mirjam Bikker wil dat de Nederlandse overheid betaalt voor de beveiliging van Joodse instellingen en gebouwen. Nu moeten die organisaties dat nog zelf betalen, maar volgens Bikker is veiligheid een kerntaak van de overheid. Ze noemt de situatie schrijnend.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-premier Rob Jetten heeft "boven op" de asielwetten gezeten, vindt D66-fractieleider Jan Paternotte. "Ik denk dat hij juist enorm zijn best heeft gedaan in zijn rol als premier," zegt hij in reactie op verwijten jegens Jetten van met name rechtse partijen zoals PVV en JA21.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geert Wilders (PVV) weigert verantwoordelijkheid te nemen voor het verwerpen van de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer. Zijn partij maakte vorige week een draai in de Eerste Kamer en besloot tegen een aanpassing van de wet te stemmen, waardoor uiteindelijk CDA en SGP de wet niet meer steunden.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Ruben Brekelmans is "verbijsterd" over het stemgedrag van met name D66 in de senaat over de strenge asielwetten. De partij zocht volgens hem naar redenen om tegen te stemmen. "Ik heb daar geen woorden voor."
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig PVV-parlementariër Gidi Markuszower is woedend op zijn oude partij omdat die met haar stemgedrag in de Eerste Kamer de strenge asielwetten van de eigen ex-minister Marjolein Faber heeft laten stranden. Hij spreekt van "politiek theater" en noemt de gang van zaken "schandalig".
13 uur geleden