Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechter wijst schadeclaim FDF tegen Paternotte (D66) om tweets af

Rechter wijst schadeclaim FDF tegen Paternotte (D66) om tweets af

LEIDEN (ANP) - Jan Paternotte, fractievoorzitter van D66 in de Tweede Kamer, hoeft geen schadevergoeding aan Farmers Defence Force (FDF) te betalen. De boerenactiegroep had 20.000 euro geëist omdat Paternotte in twee tweets kritiek had geuit. Dat was niet onrechtmatig, besloot de kantonrechter in Leiden woensdag.

De zaak draait onder meer om een tweet van 4 augustus vorig jaar. Daarin schreef Paternotte: "Goed dat Farmers Defence Force morgen niet aan tafel zit met Remkes en het kabinet. Een club die oproept tot intimidatie, asbestdumpingen en brandstichting goedpraat en positie boeren vergelijkt met positie Joden onder nazibewind is geen gesprekspartner."

Ongeveer twee weken later deelde Paternotte een tweet van iemand anders, waarbij een videoboodschap van FDF-leider Mark van den Oever zat. Van den Oever zei dat Paternotte en partijgenoot Tjeerd de Groot "door de knietjes" zouden gaan "voor de strijders van FDF". Paternotte noemde dat een bedreiging.

Goede naam

Volgens FDF had Paternotte met die tweets de eer en goede naam van de beweging aangetast. FDF zegt niet te hebben opgeroepen tot intimidatie en ook asbestdumpingen en brandstichtingen niet goed te praten. In de tweede tweet die Paternotte deelde, beschuldigde iemand FDF namelijk van terreur. Door dat te delen, zou Paternotte dat hebben onderschreven.

Of Paternotte zich schuldig heeft gemaakt aan smaad of laster, zoals FDF zei, is niet aan de kantonrechter, maar aan de strafrechter, aldus de uitspraak. Verder vallen de tweets van de D66'er onder de vrijheid van meningsuiting. Wat FDF heeft gezegd over bezoeken aan woningen van ministers, over het dumpen van asbest op snelwegen en over het stichten van branden, biedt volgens de kantonrechter "voldoende feitelijke grondslag voor derden - onder wie Paternotte" om dat te zien als "het goedpraten van de asbestdumping en brandstichting."

Kaag

In 2021 verloor FDF een soortgelijke rechtszaak tegen D66-leider Sigrid Kaag. Die zaak ging over een uitspraak van Kaag in Nieuwsuur, waarin ze had gezegd dat FDF zich schuldig heeft gemaakt aan, of betrokken is geweest bij het omverrijden van hekken en bedreiging van journalisten.

De advocaat van Farmers Defence Force kan nog niet reageren op de uitspraak.

Meer uit Politiek

Groep Markuszower begint nieuwe partij, Verdonk sluit zich aan

DEN HAAG (ANP) - De leden van de Groep Markuszower beginnen een nieuwe partij die ze De Nederlandse Alliantie (DNA) noemen. Rita Verdonk sluit erbij aan, heeft de groep afgesplitste PVV-Kamerleden bekendgemaakt.

8 uur geleden
Experts zeer kritisch over bezuiniging van kabinet op bijstand

DEN HAAG (ANP) - Experts hebben zich tijdens een rondetafelgesprek in de Tweede Kamer zeer kritisch uitgelaten over een plan van het kabinet om te bezuinigen op de bijstand door mensen die daar recht op hebben nog niet actief te benaderen. Het kabinet heeft minder geld voor deze zogenoemde proactieve dienstverlening vanwege een financiële tegenvaller bij de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA. Coalitiepartijen D66 en CDA maakten vorige week tijdens een debat kenbaar van de bezuiniging af te willen.

8 uur geleden
Meerderheid asielwetten in geding, D66 tegen novelle en wetten

DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamerfractie van D66 gaat dinsdag tegen de novelle en de twee asielwetten stemmen, zei senator Paul van Meenen maandag tegen het ANP. Daardoor wordt het lastig voor asielminister Bart van den Brink (CDA) om een meerderheid te vinden.

8 uur geleden
Herbert over energiepakket: niemand denkt dat het nu klaar is

DEN HAAG (ANP) - Hoewel er een pakket aan energiemaatregelen ligt, denkt niemand dat het nu klaar is. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken en Klimaat, CDA) na de aankondiging van dat pakket. Zij geeft aan dat er elke week contact is met heel veel sectoren over hoe zij geraakt worden en welke mogelijkheden er zijn. Die gesprekken worden voortgezet.

13 uur geleden
GL-PvdA vindt energiepakket onvoldoende, kondigt plannen aan

DEN HAAG (ANP) - Het pakket aan maatregelen om de energieprijzen te compenseren is 'onvoldoende', vindt Jesse Klaver, fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA. "Zo help je gewone mensen de crisis niet door." Hij kondigt op Bluesky aan dat zijn partij met voorstellen komt "om reizen met trein, bus en auto betaalbaarder te maken."

13 uur geleden
Kabinet trekt ruim 950 miljoen euro uit voor energiemaatregelen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 627 miljoen euro uit om de gestegen energieprijzen voor burgers, ondernemers, vissers en boeren te verzachten. Ook wordt 340 miljoen euro verminderd aan belastingen. Het wordt voor een groot deel betaald door andere belastingen, zoals de accijnzen op alcohol, te verhogen.

16 uur geleden
Boekholt wil minder strenge huurwet, hogere huren mogelijk

DEN HAAG (ANP) - Verhuurders moeten meer kunnen vragen voor dure huurhuizen, nieuwbouw en huizen zonder tuin of balkon. Dat wil woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan regelen in een versoepeling van de huurwet. Op die manier hoopt ze dat er meer huizen beschikbaar zijn voor het middensegment.

16 uur geleden