
Rechter wijst bezwaren tegen maatregel rond huurprijs af
DEN HAAG (ANP) - Verhuurders hebben geen gelijk gekregen in een zaak tegen de Staat over een overheidsmaatregel die bedoeld was om prijsstijgingen in de huursector te beperken. Een groep particuliere verhuurders had eind 2023 een zaak aangespannen die draaide om de zogeheten WOZ-cap, die een jaar eerder werd ingesteld om ervoor te zorgen dat de WOZ-waarde minder bepalend werd bij het vaststellen van de huurprijs.
De WOZ-waarde, de geschatte marktwaarde van een huis, mag hierdoor nog voor maximaal 33 procent meetellen in de bepaling van de huurprijs. Zo blijft huren in gebieden met een groot woningtekort betaalbaar, is het idee achter de maatregel. Maar volgens verhuurders konden ze door de WOZ-cap niet meer genoeg investeren in woningen om die bijvoorbeeld te verduurzamen en werden huurwoningen hierdoor weer in de verkoop gezet.
De vorderingen van individuele verhuurders uit Amsterdam, Haarlem en Leiden zijn afgewezen. De rechten van de verhuurders zijn niet geschonden en de maatregel was proportioneel en niet-discriminerend, heeft de rechtbank in Den Haag woensdag geoordeeld. De Stichting Fair Huur, die als belangenbehartiger wilde optreden namens de verhuurders, werd door de rechter niet-ontvankelijk verklaard. De stichting had volgens de uitspraak niet voldaan aan bepaalde voorwaarden op het gebied van bestuur en transparantie.
De Woonbond, een belangenvereniging van huurders, had zich vorig jaar ook gemengd in de rechtszaak om de belangen van huurders en woningzoekenden te verdedigen. De bond voelt zich na het oordeel van de rechtbank gesterkt. "De uitspraak van de rechter maakt duidelijk dat het belang van een paar individuele verhuurders niet boven het algemeen belang van betaalbare huurprijzen staat", reageert belangenbehartiger Marcel Trip van de Woonbond. "Deze verhuurders proberen de huurprijsbescherming te beschadigen zodat ze meer huur kunnen vragen. Zij vinden het recht op eigendom belangrijker dan het recht op huisvesting."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met flinke verliezen gesloten. De aanvallen die Israël en Iran sinds donderdag- op vrijdagnacht op elkaar hebben uitgevoerd, wakkerden de zorgen van beleggers aan over een escalatie van het conflict in het Midden-Oosten.
3 uur geledenTOKIO (ANP) - Japan en de Verenigde Staten willen de gesprekken over een handelsovereenkomst tussen de twee landen versnellen. De Japanse premier Shigeru Ishiba zei vrijdag dat hij en de Amerikaanse president Donald Trump het hierover eens zijn geworden.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rabobank heeft goedkeuring gekregen van certificaathouders om de structuur achter de certificaten die de bank uitgeeft te vereenvoudigen. Dit meldt de bank vrijdag na de vergadering hierover.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De lonen in nieuwe cao's zijn in mei met gemiddeld 4,2 procent gestegen. Dit meldt werkgeversvereniging AWVN, die naar eigen zeggen betrokken is bij het merendeel van alle ongeveer achthonderd Nederlandse cao's.
9 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Er zijn geen "obstakels" meer bij het afronden van een handelsovereenkomst tussen het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten. Dit heeft de Britse premier Keir Starmer vrijdag gezegd.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De spanningen in het Midden-Oosten zullen ook te voelen zijn in de portemonnee van autorijders. Na de aanval van Israël op Iran steeg de prijs voor olie op de wereldmarkt. De angst dat door conflicten in de regio de toevoer van olie vermindert, zorgt voor hogere olieprijzen, waardoor ook de benzineprijzen stijgen.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Treinreizigers moeten rekening blijven houden met overlast door cao-acties. FNV wil na de uitnodiging van NS om weer te praten over een nieuwe cao wel in gesprek met de spoorvervoerder. Maar vooralsnog blijft de vakbond stakingen organiseren, omdat het nieuwe bod van NS in de ogen van FNV onvoldoende is.
11 uur geleden