Rechter VS: Trump pleegde wellicht misdrijf rond verkiezingen
WASHINGTON (ANP/RTR) - De voormalige Amerikaans president Donald Trump heeft waarschijnlijk een misdrijf begaan toen hij het parlement (Congres) "op onzuivere wijze" probeerde te belemmeren de uitslag van de presidentsverkiezingen vast te stellen. Na een toespraak van Trump op 6 januari 2021 trok een menigte richting het Amerikaanse parlement en bestormde het gebouw.
Op basis van het bewijsmateriaal acht de rechtbank het waarschijnlijk dat president Trump eerder wel dan niet op onzuivere wijze heeft geprobeerd de gezamenlijke zitting van het Congres te belemmeren, aldus de Amerikaanse rechter David Carter in Los Angeles in een schriftelijke uitspraak.
De passage staat in een vonnis waarin is vastgesteld dat de Congres-commissie die de aanval op het Capitool door Trump-aanhangers onderzoekt, mails kan inzien die zijn opgesteld door de toenmalige advocaat van Trump, John Eastman. De rechter concludeert dat het plan van Trump om zijn nederlaag ongedaan te maken neerkomt op een staatsgreep.
Doden bij ongeregeldheden
Carter heeft niet de macht om strafrechtelijke vervolging tegen Trump in te stellen. Die beslissing zou moeten worden genomen door de Amerikaanse procureur-generaal Merrick Garland. Zowel Trump als Eastman heeft nog niet gereageerd op de uitspraak.
De rellen in het Capitool vonden plaats toen toenmalige vicepresident Mike Pence en leden van beide kamers van het Congres elkaar ontmoetten om de verkiezingsoverwinning van de Democraat Joe Biden in november 2020 vast te stellen. Trump noemde die uitslag frauduleus. Bij de ongeregeldheden vielen meerdere doden.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk stuurt nog eens vier straaljagers van het type Typhoon naar Qatar. Dat maakte de Britse premier Keir Starmer bekend op een persconferentie. Hij benadrukte daar dat veel wordt ondernomen om Britten in het Midden-Oosten te beschermen.
37 minuten geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De oorlog tussen Israël en Iran gaat een nieuwe fase in waarin Israël ook opslagplaatsen voor raketten diep ondergronds gaat bombarderen. Dat zeggen twee ingewijden tegen persbureau Reuters.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Amerikaanse bondgenoten in het Midden-Oosten kunnen dure onderscheppingsraketten vrijspelen dankzij Oekraïense hulp met het afslaan van Iraanse drones, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Die Patriot- en andere luchtdoelraketten heeft Oekraïne juist hard nodig om Russische bombardementen af te slaan.
1 uur geledenHAVANA (ANP/RTR) - De grote stroomstoring die woensdag een groot deel van Cuba trof, is verholpen. Dat heeft het Cubaanse ministerie van Energie donderdag bekendgemaakt.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - Meer dan 20.000 Israëliërs zijn naar Israël teruggekeerd sinds het begin van de oorlog met Iran. Nog zo'n 120.000 landgenoten zitten in het buitenland en willen terugkeren.
1 uur geledenJERUZALEM/BEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft iedereen in de zuidelijke buitenwijken van Beiroet opgedragen er weg te gaan. Talrijke mensen zijn meteen op de vlucht geslagen, meldt het Franse persbureau AFP.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken en hun collega's van de Samenwerkingsraad van de Golfstaten (GCC) veroordelen de "ongerechtvaardigde Iraanse aanvallen" op de Golfstaten "ten zeerste", stellen de EU en GCC donderdag in een gezamenlijke verklaring. Die aanvallen bedreigen de regionale en mondiale veiligheid, stellen zij. De EU en GCC roepen Iran op de aanvallen onmiddellijk te staken.
2 uur geleden