Rechter VS: Trump pleegde wellicht misdrijf rond verkiezingen
WASHINGTON (ANP/RTR) - De voormalige Amerikaans president Donald Trump heeft waarschijnlijk een misdrijf begaan toen hij het parlement (Congres) "op onzuivere wijze" probeerde te belemmeren de uitslag van de presidentsverkiezingen vast te stellen. Na een toespraak van Trump op 6 januari 2021 trok een menigte richting het Amerikaanse parlement en bestormde het gebouw.
Op basis van het bewijsmateriaal acht de rechtbank het waarschijnlijk dat president Trump eerder wel dan niet op onzuivere wijze heeft geprobeerd de gezamenlijke zitting van het Congres te belemmeren, aldus de Amerikaanse rechter David Carter in Los Angeles in een schriftelijke uitspraak.
De passage staat in een vonnis waarin is vastgesteld dat de Congres-commissie die de aanval op het Capitool door Trump-aanhangers onderzoekt, mails kan inzien die zijn opgesteld door de toenmalige advocaat van Trump, John Eastman. De rechter concludeert dat het plan van Trump om zijn nederlaag ongedaan te maken neerkomt op een staatsgreep.
Doden bij ongeregeldheden
Carter heeft niet de macht om strafrechtelijke vervolging tegen Trump in te stellen. Die beslissing zou moeten worden genomen door de Amerikaanse procureur-generaal Merrick Garland. Zowel Trump als Eastman heeft nog niet gereageerd op de uitspraak.
De rellen in het Capitool vonden plaats toen toenmalige vicepresident Mike Pence en leden van beide kamers van het Congres elkaar ontmoetten om de verkiezingsoverwinning van de Democraat Joe Biden in november 2020 vast te stellen. Trump noemde die uitslag frauduleus. Bij de ongeregeldheden vielen meerdere doden.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP) - Het aantal dodelijke slachtoffers door een treinbotsing in het zuiden van Spanje is opgelopen tot 21, meldt de politie. Eerder werden 10 doden gemeld. Er is nog geen officieel aantal bekend van de gewonden, maar hulpdiensten in de zuidelijke regio Andalusië meldden 25 zwaargewonden.
24 minuten geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - Zeker tien mensen zijn omgekomen na de ontsporing van twee hogesnelheidstreinen in het zuiden van Spanje, melden de politie en hulpdiensten. Eerder meldden Spaanse media zeven doden. Ook zouden zo'n 25 mensen zwaargewond zijn geraakt bij het incident.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De extra EU-top over de situatie in Groenland is donderdag, bevestigen bronnen. De EU-regeringsleiders worden door voorzitter van de EU-leiders António Costa naar Brussel geroepen om een gezamenlijke strategie te bepalen. De Amerikaanse president Donald Trump is met extra importtarieven aan de landen die de afgelopen dagen militairen naar Groenland hebben gestuurd een stap te ver gegaan.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-regeringsleiders komen op korte termijn voor een extra top bijeen "gezien de ernst van de recente ontwikkelingen", heeft voorzitter van de EU-leiders António Costa zondagavond bekendgemaakt. Dat deed hij na afloop van het ingelaste overleg met de EU-ambassadeurs over Groenland.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europese regeringen overwegen de Verenigde Staten te treffen met tarieven ter waarde van 93 miljard euro. De mogelijke strafmaatregel is een reactie op de dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump aan het adres van NAVO-bondgenoten die zich verzetten tegen zijn poging Groenland over te nemen. Dat meldt de Britse zakenkrant The Financial Times (FT).
5 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - De Chileense president Gabriel Boric heeft de noodtoestand afgekondigd in twee regio's die geteisterd worden door bosbranden. Er zijn al zestien doden gevallen, terwijl ruim 50.000 mensen geadviseerd is te evacueren, meldt minister van Veiligheid Luis Cordero.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-baas Rutte meldt dat hij heeft gesproken met de Amerikaanse president Donald Trump over de veiligheidssituatie in Groenland en het Noordpoolgebied. "We blijven hieraan werken en ik kijk ernaar uit hem later deze week in Davos te ontmoeten", aldus Rutte op X, zonder details te geven.
8 uur geleden