Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechter verklaart te sterke huurverhoging ongeldig

Rechter verklaart te sterke huurverhoging ongeldig

ROTTERDAM (ANP) - Een huurverhoging mag niet hoger zijn "dan op grond van een redelijke inschatting van de markt gerechtvaardigd" is. Dat heeft de kantonrechter in Rotterdam besloten.

In iemands huurovereenkomst in de Maasstad stond dat de verhuurder de huur mocht verhogen met een percentage dat gelijk is aan de inflatie plus 3 procentpunt. De kantonrechter vindt die bepaling evenwel oneerlijk, waardoor de huurverhogingen niet geldig zijn.

In de uitspraak staat uitgelegd dat een huurverhoging die verder gaat dan de inflatie plus 1 procentpunt niet per definitie oneerlijk is. Maar in dat geval zou de verhuurder moeten bewijzen dat de huren elders in de markt ook zo sterk omhooggaan.

Grote huurachterstand

Maar dat laatste was hier niet het geval. Verhuurder Altera Vastgoed is ingegaan op de gemiddelde huurverhogingen in Rotterdam in de afgelopen jaren. Uit die cijfers komt volgens de rechter naar voren dat de huren gemiddeld met 2,5 procent omhooggingen, bij een inflatie van zo'n 1,5 procent.

Uiteindelijk is de huurder in deze zaak over een periode van iets meer dan een jaar 874,71 euro te veel aan huur gerekend. Maar dat geld krijgt de huurder niet teruggestort omdat in dit geval sprake is van een grote huurachterstand. De te veel gerekende huur wordt daarom afgetrokken van het openstaande bedrag dat de huurder nog aan Altera Vastgoed is verschuldigd. Dit komt volgens het vonnis neer op meer dan 15.000 euro.

Duizenden euro's

Ook stelt de rechter dat de huurovereenkomst in kwestie wordt ontbonden en dat de woning moet worden ontruimd. De huurder moet daarnaast nog duizenden euro's betalen aan onder meer proceskosten.

Volgens huurdersbelangenorganisatie de Woonbond staat de zaak niet op zichzelf. Uit meerdere rechtszaken is inmiddels gebleken dat verhuurders onterechte huurverhogingen hebben doorgevoerd, legt een woordvoerder uit. Hij wijst erop dat veel van de zaken evenwel zijn aangehouden. Dat komt doordat de rechtbank Amsterdam in twee zaken van begin oktober besloot om nog extra vragen over het onderwerp te stellen aan de Hoge Raad.

Verjaring

"Met de antwoorden van de Hoge Raad komen we onder meer te weten of er bij vernietiging van het huurverhogingsbeding sprake kan zijn van verjaring." Of alle Nederlanders die vinden dat ze te maken hebben met een woekerhuur straks geld terug kunnen claimen, is dus nog even afwachten.

De Tweede Kamer behandelt binnenkort ook een wetsvoorstel van demissionair minister Hugo de Jonge (Binnenlandse Zaken) dat huurders in de vrije sector moet beschermen tegen te hoge huren.

Meer uit Financieel

Intel uitblinker op Wall Street dankzij sterke kwartaalresultaten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.

52 minuten geleden
VS bevriezen 344 miljoen dollar aan cryptotegoeden om Iran-link

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.

1 uur geleden
VS en EU willen meer samenwerken voor winning kritieke mineralen

WASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.

3 uur geleden
Oliedienstverlener Baker Hughes: meer investeringen door oorlog

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.

3 uur geleden
Winst voor Amsterdamse AEX-index, Adyen en Besi flink hoger

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst gesloten, na het verlies een dag eerder. Betalingsverwerker Adyen en chiptoeleverancier Besi waren in trek bij beleggers op het Damrak.

5 uur geleden
Consumentenvertrouwen VS op laagste niveau ooit om inflatievrees

ANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau ooit door zorgen over een sterk stijgende inflatie als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van definitieve cijfers. Door de oorlog zijn de brandstofprijzen flink gestegen en dat raakt de koopkracht van huishoudens in de Verenigde Staten.

6 uur geleden
Justitie VS sluit strafrechtelijk onderzoek naar Fed

WASHINGTON (ANP) - Justitie in de Verenigde Staten sluit het onderzoek naar de Federal Reserve, maakte aanklaagster Jeanine Pirro bekend via X. Formeel ging dat onderzoek over kostenoverschrijdingen bij een verbouwing van het kantoor van de centrale bank. Maar Fed-voorzitter Jerome Powell zei begin dit jaar dat de regering van president Donald Trump via een strafrechtelijk onderzoek druk wilde uitoefenen op het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank.

6 uur geleden