Rechter verklaart deadlines voor aansluiting stroomnet ongeldig
DEN HAAG (ANP) - Netbeheerders hebben sinds vorig jaar te maken met soms onhaalbare termijnen waarbinnen ze verplicht een woning of klein bedrijf moeten aansluiten op het stroomnet, oordeelt de hoogste rechter voor economisch bestuursrecht. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) verplicht de beheerders van het stroomnet nieuwe aansluitingen binnen 12, 18 of 52 weken aan te sluiten. Maar het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) oordeelt nu dat die deadlines vaak te krap zijn bij complexe opdrachten en verklaart ze ongeldig.
Aansluitingen bij kleine verbruikers moesten volgens de nieuwe regels, die de ACM in juni vorig jaar bekendmaakte, binnen 12 of 18 weken klaar zijn als er geen sprake was van een overvol stroomnet. Netbeheer Nederland vond die verplichte termijn onredelijk en maakte bezwaar. De brancheorganisatie voor netbeheerders voerde voor de rechter onder meer aan dat aanvragen voor veel aansluitingen tegelijk, die vaak voorkomen om de maatschappij te verduurzamen, veel te ingewikkeld zijn om binnen 18 weken af te handelen.
De rechter geeft Netbeheer Nederland nu gelijk. Bij het opstellen van de regels had de toezichthouder veel meer rekening moeten houden met grootschalige verduurzamingsoperaties waarbij ineens veel nieuwe aansluitingen nodig zijn. Die mag de ACM niet beschouwen als normale schommelingen in het aantal aanvragen, oordeelt het CBb. De marktwaakhond moet daarom meer onderzoek doen naar de omstandigheden die bepalen of een aansluittermijn redelijk is. Tegen de uitspraak van het CBb is geen hoger beroep mogelijk.
Uitspraak
Netbeheer Nederland zegt tevreden te zijn met de uitspraak, omdat die "complexiteit van het werkveld van de netbeheerders onderkent". De strijd voor de rechter vond plaats tegen een achtergrond van oplopende wachtlijsten voor aansluitingen en problemen met netcongestie, oftewel overbelasting van het elektriciteitsnet. Door de overgang van fossiele energie naar elektriciteit en de toename van zonnepanelen wordt het Nederlandse stroomnet namelijk steeds intensiever gebruikt.
Ook Vereniging Eigen Huis had bij de rechter geklaagd over de deadlines die de ACM wil hanteren voor nieuwe aansluitingen. De belangenvereniging voor woningbezitters vond die termijnen juist te lang. Het CBb schrijft in zijn oordeel dat de ACM ook dat belang moet meewegen bij regels over nieuwe aansluittermijnen.
Meer uit Financieel
GENT (ANP) - Het Kanaal Gent-Terneuzen, dat loopt door Zeeuws-Vlaanderen, ontvangt maandag voor het eerst een schip van meer dan 38 meter breed. Dat is nooit eerder gebeurd, meldt het Belgische persbureau Belga.
11 minuten geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De winsten van Chinese industriebedrijven zijn in november voor de tweede maand op rij gedaald. Dat wijst op een verzwakkende binnenlandse vraag en aanhoudende prijsdalingen bij de industriebedrijven.
22 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Defensie is met afstand de grootste werkgever van Nederland, heeft de Volkskrant uitgezocht. Volgens onderzoek van de krant was Defensie eind vorig jaar goed voor 74.333 voltijdsbanen. Dat is bijna een vijfde meer dan in het vorige onderzoek vijf jaar geleden.
53 minuten geledenBEIJING (ANP/RTR) - Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft sancties aangekondigd tegen tien individuen en twintig Amerikaanse defensiebedrijven vanwege wapenverkoop aan Taiwan.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag vrijwel onveranderd het weekend ingegaan. Veel richtinggevend nieuws was niet voorhanden voor beleggers op Wall Street. Bovendien verliep de handel erg rustig, omdat veel handelaren vrij waren voor kerst. De volumes lagen ongeveer de helft lager dan normaal.
12 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse autoriteiten doen onderzoek naar een Britse webwinkel die ervan wordt verdacht op kinderen lijkende sekspoppen te verkopen. Dat hebben openbaar aanklagers tegen het Franse persbureau AFP gezegd. Eerder was er nog grote ophef in Frankrijk over de verkoop van sekspoppen op de Chinese webwinkel Shein. Shein heeft de poppen al verwijderd van zijn platform.
14 uur geledenLONDEN (ANP) - De wereldwijde markt voor bedrijfsfusies en overnames is dit jaar gestegen naar een totale waarde van 4,5 biljoen dollar, oftewel 4500 miljard dollar. Dat meldt zakenkrant Financial Times die zich baseert op cijfers van het Britse beursbedrijf LSE. Dat is het hoogste niveau sinds 2021 en een waardestijging van bijna 50 procent vergeleken met vorig jaar.
18 uur geleden