Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechter verbiedt schieten met paintballgeweer op wolf voorlopig

Rechter verbiedt schieten met paintballgeweer op wolf voorlopig

UTRECHT (ANP) - Gelderland mag in elk geval tot eind juli nog niet met een paintballgeweer op een wolf schieten. De voorzieningenrechter in Utrecht heeft donderdag een ordemaatregel getroffen, nadat de provincie aan dierenrechtenorganisatie Faunabescherming had laten weten dat het paintballgeweer vanaf 14 juli gebruikt zou kunnen worden "als zich een situatie voordoet dat ingrijpen noodzakelijk is". Maar de rechter vindt dat eerst de bezwaren die de Faunabescherming heeft ingediend tegen het paintballschieten behandeld moeten worden.

De Faunabescherming had vooruitlopend op de rechtszaak om een voorziening gevraagd om te voorkomen dat de provincie vanaf vrijdag op een wolf in Het Nationale Park De Hoge Veluwe zou gaan schieten.

Op De Hoge Veluwe liep eind vorig jaar een jonge wolf die mensen benaderde en niet meer schuw was, zoals wolven gewoonlijk zijn. Gelderland wilde het dier laten schrikken door het te beschieten met een paintballgeweer, in de hoop dat de wolf mensen weer zou gaan mijden. Maar de rechter verbood dat na een bezwaar van de Faunabescherming, omdat het besluit niet goed genoeg onderbouwd was en omdat onduidelijk was of paintballkogels de wolf niet zouden hinderen. De wolf is een beschermd dier en mag niet verstoord, verjaagd of gedood worden.

Gelderland

Gelderland paste de ontheffing voor het beschieten daarop dit voorjaar aan. Er zou niet meer met verf worden geschoten, maar met een kleurloze substantie in een kunststof bolletje. De Faunabescherming maakte opnieuw bezwaar, maar de provincie liet de organisatie weten dat er vanaf 14 juli gebruik gemaakt zou kunnen worden van "de paintball-ontheffing". Of de provincie het geweer ook buiten De Hoge Veluwe wil gebruiken, is niet duidelijk. De dierenrechtenorganisatie stapte opnieuw naar de voorzieningenrechter en die heeft nu een ordemaatregel getroffen.

De voorzieningenrechter laat zwaar wegen dat Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben laten weten dat ze het paintballgeweer daadwerkelijk gaan gebruiken als het nodig is. In de eerdere rechtszaak is echter al vastgesteld dat schieten met een paintballgeweer nog niet eerder in Nederland is ingezet tegen wolven. Omdat daarover weinig bekend is, de wolf een beschermde status heeft en het te tamme dier op dit moment niet meer op De Hoge Veluwe wordt gezien, heeft de voorzieningenrechter ingegrepen.

Vervroeging rechtszaak

De rechtbank zou eigenlijk op 21 september verder gaan met de zaak. Maar een ordemaatregel kan niet te lang duren, aldus de rechter. Daarom is de zaak nu naar voren gehaald naar 27 juli.

Meer uit Binnenland

WHO: mogelijk zeven gevallen hantavirus op cruiseschip

GENEVE (ANP) - Naast de twee eerder door een laboratorium bevestigde besmettingen met het hantavirus op een Nederlands cruiseschip zijn er vijf vermoedelijke gevallen vastgesteld. Dat meldt de Wereldgezondheidsorganisatie WHO.

39 minuten geleden
Burgemeesters waarschuwen voor 'echo's van onverdraagzaamheid'

DEN HAAG (ANP) - Bij plaatselijke dodenherdenkingen hebben meerdere burgemeesters maandagavond gewaarschuwd voor de staat van de samenleving en van de politiek. Daarin zien ze steeds meer extremisme.

3 uur geleden
Meeste demonstranten dodenherdenking weer op vrije voeten

AMSTERDAM (ANP) - Negen demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Onder hen is activist Frank van der Linde. Dat meldt hun advocaat Willem Jebbink. Drie andere cliƫnten van Jebbink worden nog verhoord. Hij verwacht dat ook zij in het komende uur worden vrijgelaten.

3 uur geleden
WO II-veteranen (103 en 105) ontsteken bevrijdingsvuur Wageningen

WAGENINGEN (ANP) - In Wageningen heeft burgemeester Floor Vermeulen rond middernacht traditiegetrouw het Nationaal Bevrijdingsvuur aangestoken, als startsein voor de viering van de vrijheid op 5 mei. Vermeulen werd vergezeld door twee veteranen uit de Tweede Wereldoorlog: de 103-jarige Robbie Hall uit het Verenigd Koninkrijk en de 105-jarige Johan Geneuglijk uit Nederland. De plechtigheid was op het plein voor Hotel De Wereld, waar in 1945 werd onderhandeld over de Duitse capitulatie.

3 uur geleden
Gewonden en aanhoudingen na geweld in Den Helder

DEN HELDER (ANP) - Door een of meerdere steekpartijen in Den Helder zijn maandagavond twee mensen gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft drie verdachten aangehouden. Een van de gewonden is tevens verdachte, zei een woordvoerster. De politie zoekt nog uit wat er precies is gebeurd in de Noord-Hollandse havenstad.

3 uur geleden
Honderden mensen bij alternatieve herdenking in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Zo'n vijfhonderd mensen bezochten maandagavond de alternatieve dodenherdenking in Den Haag, die dit jaar op het Lange Voorhout werd gehouden. Dat zag een verslaggever van het ANP. Het is de tweede keer dat deze herdenking is georganiseerd, onder anderen oud-ambtenaren en diplomaten zitten achter het initiatief.

7 uur geleden
Nederland staat twee minuten stil voor de oorlogsslachtoffers

AMSTERDAM (ANP) - Op veel plaatsen in Nederland waren mensen maandagavond om 20.00 uur twee minuten stil voor iedereen die tijdens of na de Tweede Wereldoorlog is omgekomen in oorlogssituaties of bij vredesoperaties. Bij de Nationale Herdenking op de Dam in Amsterdam blies een trompettist het taptoesignaal, waarna de duizenden aanwezigen stilte in acht namen. Om 20.02 uur klonk het Wilhelmus.

7 uur geleden