Rechter schort deel staking sjorders in haven Rotterdam op
ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft de staking van sjorders in de haven van Rotterdam deels opgeschort. Het bedrijfsleven in de haven eiste in een kort geding zaterdag tegen vakbond FNV dat de werkonderbreking werd beëindigd of beperkt. Zondagochtend moeten FNV en sjorbedrijven ILS en Matrans weer om tafel gaan om te proberen dichter bij een cao-akkoord te komen.
De rechter heeft bepaald dat de staking doorgaat tot maandagochtend 07.00 uur. Daarna moeten de sjorders weer aan het werk gaan om de achterstanden in de haven in te halen. Vrijdagochtend om 07.00 uur mogen ze weer staken als de gesprekken niet tot een oplossing hebben geleid. Ondertussen moeten de partijen proberen dichter bij elkaar te komen. De sjorders mogen zondag blijven staken.
Als de onderhandelingspartijen er vrijdag nog niet zijn uitgekomen, volgt mogelijk later die dag een tweede zitting of een uitspraak van de rechter.
Reacties
"Goed dat de rechter heeft besloten de staking deels in te perken, zodat weer kan worden gewerkt in de haven", zegt voorzitter Victor van der Chijs van Deltalinqs, een van de ondernemersorganisaties die het kort geding hadden aangespannen. "Ik denk dat er een balans is gevonden die niet ideaal is, maar waar alle partijen mee kunnen leven." Hij hoopt dat FNV en de sjorbedrijven er alsnog uitkomen voor vrijdagochtend.
De staking zorgt voor steeds grotere opstoppingen, doordat containerschepen niet kunnen laden en lossen in de haven. De bedrijven vreesden voor problemen voor onder meer de bevoorrading van supermarkten en lege schappen van fruit en vonden de staking buiten proportie. Een advocaat van FNV noemde lege winkelschappen "vervelend, maar geen dringende maatschappelijke noodzaak om een stakingsactie te verbieden".
Achterstanden
Van der Chijs meldt dat vier dagen niet genoeg tijd is om de achterstanden in te halen. Als de sjorders ook na vrijdag blijven doorwerken, zal dit volgens hem pas eind deze maand lukken.
Sjorders legden afgelopen woensdag het werk neer uit onvrede over het loonbod van de sjorbedrijven. Oorspronkelijk moest de staking 48 uur duren. Vrijdag maakte FNV bekend dat die voor onbepaalde tijd doorgaat, nadat de werknemers een nieuw loonbod van hun werkgevers hadden afgewezen. FNV eiste aanvankelijk een loonsverhoging van 7 procent bovenop de automatische compensatie voor de inflatie. Vrijdag verlaagde de vakbond die eis iets tot een verhoging van 6,5 procent. ILS en Matrans vinden dat echter ook te hoog.
Meer uit Financieel
ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) heeft in het afgelopen kwartaal een recordomzet behaald als gevolg van een aanhoudende groei bij zijn AI-activiteiten. Volgens het bedrijf neemt de druk op de toeleveringsketens wel toe, waardoor het lastiger wordt om aan de groeiende vraag te voldoen.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Besi was dinsdag verreweg de grootste winnaar bij de hoofdfondsen op het Damrak. Het Amerikaanse Applied Materials meldde zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier uit te breiden. Applied Materials, de grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten, kocht vorig jaar een belang van 9 procent in Besi en dat wordt uitgebreid tot ongeveer 20 procent.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal vliegtuigpassagiers neemt volgend jaar naar verwachting wereldwijd toe, ondanks dat vliegtickets waarschijnlijk duur blijven. Dat staat in een rapport van ING. Zelfs als de brandstofprijzen dalen, zullen de aanhoudend sterke vraag, de beperkte beschikbaarheid van vliegtuigen en de inflatie de ticketprijzen hoog houden, voorziet de bank.
1 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen gaat ongeveer 225 banen van de 4000 arbeidsplaatsen in Nederland schrappen, maakten de vakbonden De Unie en CNV bekend. Damen heeft de reorganisatie bevestigd. Volgens het bedrijf wordt de organisatie hiermee "eenvoudiger en efficiënter".
2 uur geledenSTUTTGART (ANP/AFP) - Het Duitse sportwagenmerk Porsche is niet van plan auto's te produceren in de Verenigde Staten, ondanks de importheffingen van 15 procent die het land rekent voor auto's uit de Europese Unie. Eventuele voordelen wegen niet op tegen de extra investeringen die daarvoor nodig zijn, zei financieel topman Jochen Breckner in een toelichting op kwartaalcijfers.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog na de koerswinsten een dag eerder. Beleggers verwerkten een stroom van bedrijfsresultaten van grote bedrijven als UPS, Coca-Cola en Boeing. Daarnaast ging de aandacht uit naar de Federal Reserve, die dinsdag begon aan de tweedaagse rentevergadering.
4 uur geledenARLINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Boeing boekte afgelopen kwartaal een verlies van honderden miljoenen bij zijn commerciële vliegtuigdivisie. Dat kwam door minder winstgevende vliegtuigleveringen en hogere productiekosten, mede als gevolg van problemen in de toeleveringsketen.
5 uur geleden