Rechter: NVWA hoeft niet strenger te controleren op overbevissing
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) hoeft niet strenger te controleren hoeveel vis in Nederland aan land wordt gebracht. Dat heeft de rechtbank in Den Haag vrijdag beslist in een zaak die was aangespannen door een vereniging van kleinschalige vissers en milieuorganisatie ClientEarth, die vinden dat de NVWA tekortschiet bij het controleren op overbevissing.
De vissers en ClientEarth vroegen in 2021 toenmalig landbouwminister Carola Schouten om strengere controles. Schouten wees dat verzoek af, omdat volgens haar niet duidelijk was aangegeven waartegen de NVWA precies moest optreden. Bovendien was de vissersvereniging volgens haar geen belanghebbende in de zaak. De vissers en de milieuorganisatie gingen tegen die beslissing in beroep bij de rechtbank.
Die oordeelt nu dat Schouten hun verzoek terecht heeft afgewezen, omdat het ging over misstanden in de gehele visserijsector en niet over overtredingen van een specifiek bedrijf. Ook stelt de rechtbank dat de doelen waarvoor de vereniging van kleinschalige vissers zich volgens haar statuten inzet - gezonde wereldzeeën door bevordering van kleinschalige visserij - te ver afstaan van het verzoek om strengere controles.
Ondanks de uitspraak vinden de eisers dat ze in het gelijk zijn gesteld. De rechtbank stelt namelijk ook: "Niet betwist is dat de NVWA signalen heeft dat binnen de Nederlandse zeevisserij wordt gefraudeerd en dat regels mogelijk structureel niet worden nageleefd." Daaruit trekt ClientEarth de conclusie: "de structureel tekortschietende controle door de NVWA zorgt ervoor dat mogelijk grote hoeveelheden illegale vis de EU-markt op kunnen komen." Dat toont volgens de organisatie aan dat vertrouwen in de overheid misplaatst is.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
5 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
5 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
5 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
6 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
6 uur geledenZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".
6 uur geleden