Rechter: NVWA hoeft niet strenger te controleren op overbevissing
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) hoeft niet strenger te controleren hoeveel vis in Nederland aan land wordt gebracht. Dat heeft de rechtbank in Den Haag vrijdag beslist in een zaak die was aangespannen door een vereniging van kleinschalige vissers en milieuorganisatie ClientEarth, die vinden dat de NVWA tekortschiet bij het controleren op overbevissing.
De vissers en ClientEarth vroegen in 2021 toenmalig landbouwminister Carola Schouten om strengere controles. Schouten wees dat verzoek af, omdat volgens haar niet duidelijk was aangegeven waartegen de NVWA precies moest optreden. Bovendien was de vissersvereniging volgens haar geen belanghebbende in de zaak. De vissers en de milieuorganisatie gingen tegen die beslissing in beroep bij de rechtbank.
Die oordeelt nu dat Schouten hun verzoek terecht heeft afgewezen, omdat het ging over misstanden in de gehele visserijsector en niet over overtredingen van een specifiek bedrijf. Ook stelt de rechtbank dat de doelen waarvoor de vereniging van kleinschalige vissers zich volgens haar statuten inzet - gezonde wereldzeeën door bevordering van kleinschalige visserij - te ver afstaan van het verzoek om strengere controles.
Ondanks de uitspraak vinden de eisers dat ze in het gelijk zijn gesteld. De rechtbank stelt namelijk ook: "Niet betwist is dat de NVWA signalen heeft dat binnen de Nederlandse zeevisserij wordt gefraudeerd en dat regels mogelijk structureel niet worden nageleefd." Daaruit trekt ClientEarth de conclusie: "de structureel tekortschietende controle door de NVWA zorgt ervoor dat mogelijk grote hoeveelheden illegale vis de EU-markt op kunnen komen." Dat toont volgens de organisatie aan dat vertrouwen in de overheid misplaatst is.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het vergelijken van de omstreden Amerikaanse immigratieacties met gebeurtenissen tijdens de Holocaust doet geen recht aan het verleden, en ook niet aan het heden. Dat zegt directeur Ronald Leopold van de Anne Frank Stichting in reactie op opmerkingen van de Amerikaanse gouverneur Tim Walz van Minnesota.
33 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Zes op de tien jongeren tussen de 12 en 18 jaar zijn van plan een helm te gaan dragen op de elektrische fiets of fatbike, als dit volgend jaar voor minderjarigen verplicht wordt. Zin hebben zij er niet in, slechts ongeveer de helft is het eens met de maatregel. Bij ouders is het draagvlak groter: acht op de tien vinden de helmplicht een goed idee.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De provincie Groningen heeft voor het eerst geld vrijgemaakt voor schapen- en geitenhouders die wolfwerende rasters willen plaatsen. In totaal is voor dit jaar 250.000 euro beschikbaar. Voor elke aanvrager geldt een minimumbedrag van 570 euro en een maximumbedrag van 30.000 euro.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Natuur & Milieu is "ongelofelijk blij" dat de meerderheid van de Tweede Kamer zich schaart achter het alternatieve plan voor de A27 bij Amelisweerd, waardoor geen bos hoeft te worden gekapt. De milieuorganisatie noemt het een "wijs besluit" en ziet daarin ook een mooi voorbeeld voor andere grote infrastructurele projecten.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS neemt voorzorgsmaatregelen in het noorden van het land omdat daar sneeuw en ijzel worden verwacht. Mensen die van en naar Groningen, Friesland en Drenthe reizen, moeten woensdagochtend daarom een keer extra overstappen in Zwolle.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - F-35-gevechtsvliegtuigen hebben dinsdag voor het eerst vanaf Schiphol gevlogen. De F-35's oefenden voor oorlogstijd vanaf Nederlands belangrijkste burgerluchthaven, terwijl de normale passagiers- en vrachtvluchten gewoon doorgingen. Zonder enige overlast, zegt Schiphol, op het "ongelooflijke lawaai" van de straaljagers na.
2 uur geledenVLIELAND (ANP) - Rederijen tonen zich voorzichtig positief over het advies van onderzoeksinstituut MARIN over de maximumsnelheid van watertaxi's op de Waddenzee. Volgens het instituut kunnen watertaxi's daar onder voorwaarden in het donker veilig 40 kilometer per uur varen. Nu geldt een maximumsnelheid van 20 kilometer per uur.
3 uur geleden