Rechter: NVWA hoeft niet strenger te controleren op overbevissing
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) hoeft niet strenger te controleren hoeveel vis in Nederland aan land wordt gebracht. Dat heeft de rechtbank in Den Haag vrijdag beslist in een zaak die was aangespannen door een vereniging van kleinschalige vissers en milieuorganisatie ClientEarth, die vinden dat de NVWA tekortschiet bij het controleren op overbevissing.
De vissers en ClientEarth vroegen in 2021 toenmalig landbouwminister Carola Schouten om strengere controles. Schouten wees dat verzoek af, omdat volgens haar niet duidelijk was aangegeven waartegen de NVWA precies moest optreden. Bovendien was de vissersvereniging volgens haar geen belanghebbende in de zaak. De vissers en de milieuorganisatie gingen tegen die beslissing in beroep bij de rechtbank.
Die oordeelt nu dat Schouten hun verzoek terecht heeft afgewezen, omdat het ging over misstanden in de gehele visserijsector en niet over overtredingen van een specifiek bedrijf. Ook stelt de rechtbank dat de doelen waarvoor de vereniging van kleinschalige vissers zich volgens haar statuten inzet - gezonde wereldzeeën door bevordering van kleinschalige visserij - te ver afstaan van het verzoek om strengere controles.
Ondanks de uitspraak vinden de eisers dat ze in het gelijk zijn gesteld. De rechtbank stelt namelijk ook: "Niet betwist is dat de NVWA signalen heeft dat binnen de Nederlandse zeevisserij wordt gefraudeerd en dat regels mogelijk structureel niet worden nageleefd." Daaruit trekt ClientEarth de conclusie: "de structureel tekortschietende controle door de NVWA zorgt ervoor dat mogelijk grote hoeveelheden illegale vis de EU-markt op kunnen komen." Dat toont volgens de organisatie aan dat vertrouwen in de overheid misplaatst is.
Meer uit Binnenland
BARENDRECHT (ANP) - Demonstranten van de groep Geef Tegengas hebben zaterdag opnieuw een spoorlijn in het havengebied van Rotterdam geblokkeerd. Het is de achtste dag op rij dat dit gebeurt. Goederentreinen kunnen daardoor niet van en naar de haven rijden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In enkele steden wordt zaterdagmiddag onder de noemer Nationaal Protest geprotesteerd tegen onder meer asielopvang en bezuinigingen op de zorg. De organisatie zei vooraf uit te gaan van een vreedzame en massale demonstratie. De actie was aangekondigd in negen steden. Hier en daar zijn ook mensen de straat opgegaan om een tegengeluid te laten horen.
6 uur geledenPURMEREND (ANP) - De politie is vrijdagavond op een kermis in Purmerend aangevallen door tientallen jongeren. Dat gebeurde nadat agenten een grote vechtpartij tussen meerdere jonge mensen hadden gestopt. Een deel van de groep keerde zich tegen de politie en bekogelde die met vuurwerk en stenen.
6 uur geledenENSCHEDE (ANP) - Radio- en televisiepresentator Bas Westerweel is onverwacht overleden op 62-jarige leeftijd. Dat bevestigt zijn familie aan het ANP na berichtgeving van RTL Boulevard. Westerweel overleed in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn slaap.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie en de beveiliging van de Westfield Mall of the Netherlands in Leidschendam hebben zaterdagochtend een paar honderd mensen uit het winkelcentrum weggestuurd. Voor de Swatchwinkel stond een lange rij omdat daar zaterdag een nieuw horloge in de verkoop zou gaan.
9 uur geledenHELMOND (ANP) - In Helmond is in de nacht van vrijdag op zaterdag een overleden vrouw van 45 jaar gevonden in haar huis, meldt de politie. Een 33-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is in dezelfde woning aangehouden. De politie gaat uit van een misdrijf.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Universiteit Leiden geeft twee eeuwenoude ringen met beschreven koperen platen terug aan India. De Indiase premier Narendra Modi krijgt de 'Chola-platen' deze zaterdag ook te zien bij zijn bezoek aan Den Haag, meldt de universiteit.
10 uur geleden