Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechter: noodbevel demonstratie Museumplein in 2021 onrechtmatig

Rechter: noodbevel demonstratie Museumplein in 2021 onrechtmatig

AMSTERDAM (ANP) - De politierechter van de rechtbank van Amsterdam heeft bepaald dat het noodbevel dat 20 maart 2021 werd afgegeven voor een demonstratie op het Museumplein onrechtmatig was. Dat is besloten in de zaak van een 48-jarige man uit Den Haag, die werd vervolgd omdat hij tijdens de demonstratie tegen de coronamaatregelen weigerde het Museumplein te verlaten nadat hiertoe werd opgeroepen en dus geen gehoor heeft gegeven aan het noodbevel. Hij is vrijgesproken. Zijn advocaat deelt de uitspraak van 12 mei omdat het Openbaar Ministerie (OM) volgens de advocaat nu niet meer in hoger beroep kan gaan.

Burgemeester Femke Halsema liet 19 maart 2021 aan de organisator van de demonstratie weten dat deze niet op het Museumplein mocht plaatsvinden. "Dit, in verband met het voorkomen van wanordelijkheden en bescherming van de gezondheid. Ook is men eraan herinnerd dat 1,5 meter afstand moest worden gehouden", is te lezen in het vonnis. Toch trokken demonstranten naar het plein, onder wie de demonstrant uit deze zaak. Rond 12.00 uur werd besloten de demonstratie te ontbinden en werd het noodbevel afgegeven. Dat was "niet proportioneel", oordeelde de politierechter, die stelt dat het recht op vrijheid van meningsuiting en op demonstratie belangrijke grondrechten zijn.

"De politierechter stelt vast dat de situatie op 20 maart 2021 niet zodanig was dat sprake was van een oproerige beweging, andere ernstige wanordelijkheden of van rampen dan wel ernstige vrees voor het ontstaan daarvan zoals bedoeld in artikel 175 van de Gemeentewet", oordeelt de politierechter. Er was "niet voldoende grond" om "over te gaan tot de afgifte van het noodbevel". "De enkele vaststelling dat een verhoogde kans bestond op confrontaties met personen die 'mogelijk' in het bezit waren van wapens, of dat de demonstratie 'mogelijk' was georganiseerd door dezelfde initiatiefnemers die eerdere niet-toegestane demonstraties hadden georganiseerd waar rellen waren ontstaan, is naar het oordeel van de politierechter daarvoor in elk geval onvoldoende."

Ook had Halsema nog de mogelijkheid om de mensen op het Museumplein aan te houden op basis van de Wet Openbare Manifestaties (WOM), besluit de rechter. "Als de burgemeester van oordeel was dat de mensen van het Museumplein af moesten vanwege besmettingsgevaar, dan had zij daarvoor de WOM kunnen gebruiken."

Meer uit Binnenland

Media Oeuvre Award 2025 voor Martijn Krabbé

AMSTERDAM (ANP) - Martijn Krabbé is dit jaar de winnaar van de Media Oeuvre Award. Dat is dinsdag bekendgemaakt in het programma RTL Boulevard. De 57-jarige presentator, die al meer dan dertig jaar tv maakt, is volgens de jury "een van de meest geliefde televisiepersoonlijkheden van Nederland".

1 uur geleden
Spoedpaspoort later geleverd door NAVO-top, waarschuwen gemeenten

DEN HAAG (ANP) - Mensen die met spoed een nieuw paspoort of rijbewijs hebben aangevraagd, moeten daar de komende week misschien langer op wachten dan gebruikelijk. Door de NAVO-top is het niet zeker dat de documenten op tijd kunnen worden geleverd, waarschuwen gemeenten.

3 uur geleden
Resten middeleeuwse muren Arnhem worden gesloopt na brand

ARNHEM (ANP) - De resten van middeleeuwse muren in de Varkensstraat in Arnhem worden gesloopt. In de Varkensstraat ontstond op 6 maart van dit jaar een stadsbrand, die een deel van het winkelcentrum in Arnhem verwoestte. Vanwege de historische waarde van de muren uit de veertiende eeuw wilde onder meer de gemeente de resterende delen van de muren het liefst behouden, maar dat blijkt te veel vertraging op te leveren. Naar het behoud van twee historische kelders onder het grote gemeentelijke monument aan de Varkensstraat loopt nog een onderzoek.

4 uur geleden
Eerste vaatje haring levert 89.500 euro op voor gezonde jeugd

DEN HAAG (ANP) - De traditionele veiling van het eerste vaatje Hollandse haring heeft dinsdagmiddag 89.500 euro opgeleverd. De opbrengst gaat zoals altijd naar een goed doel, dit keer de organisatie JOGG - Gezonde Jeugd, Gezonde Toekomst, die zich inzet voor gezond eten en bewegen voor basisscholieren.

4 uur geleden
NCTV: kans op terroristische aanslag in Nederland blijft reëel

DEN HAAG (ANP) - In Nederland bestaat nog steeds een reële kans dat een terroristische aanslag wordt gepleegd, meldt de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) dinsdag in het halfjaarlijkse verslag hierover. Daarin worden eerdere zorgen herhaald dat jongeren online snel kunnen radicaliseren, zowel in de rechts-extremistische als de jihadistische hoek.

5 uur geleden
Twee aanhoudingen in onderzoek naar drugsorganisatie

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft twee mannen uit Geldermalsen (21 en 22) aangehouden in een onderzoek naar een criminele organisatie die zich zou bezighouden met internationale drugshandel, witwassen en geweld.

5 uur geleden
Inspecties eisen betere hulp jongeren door Schrikker Stichting

UTRECHT (ANP) - De William Schrikker Stichting moet zorgen dat jongeren betere hulp krijgen wanneer ze in de jeugdbescherming terechtkomen. Die zorg is nu niet in orde, constateren de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) en de Inspectie Justitie en Veiligheid (IJV). Ze leggen de schuld daarvoor niet bij de stichting, maar bij gemeenten en bij het personeelstekort in de sector. Daarom krijgt de instelling geen straf.

6 uur geleden

Oh Oh...
Zo te zien gebruik je een adblocker.

We begrijpen je voorkeur om ZeelandNet bannervrij te bekijken. Maar ja, we zijn wel afhankelijk van advertenties om onze website rendabel te houden. Zo kun je o.a. nieuwsartikelen gratis blijven lezen.

Zou je willen overwegen ons te whitelisten, zodat we de content kunnen blijven bieden waarvoor je vandaag naar ZeelandNet kwam?

Dank je wel!