Rechter: niet meer inspanning nodig evacuatie Afghaanse gezinnen
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse overheid hoeft niet "meer of andere inspanningen" te verrichten bij de evacuatie van vier Afghaanse vrouwen en hun gezinnen. Dat heeft de rechtbank in Den Haag beslist. De gezinnen, zeventien personen onder wie tien kinderen, hadden een kort geding aangespannen tegen de Nederlandse staat.
De Staat erkent dat drie van de vier gezinnen naar Nederland gehaald moeten worden, de landsadvocaat zei tijdens de zitting begin deze maand dat dit waarschijnlijk binnen een maand zal gebeuren. "Tussen partijen staat niet ter discussie dat de Staat de intentie heeft en zich inspant om personen die daarvoor in aanmerking komen naar Nederland over te brengen. In dit kort geding moet worden beoordeeld of de Staat meer moet doen dan hij (tot) nu doet om eisers - die in levensgevaar verkeren - naar Nederland over te brengen", aldus de rechter.
De rechter meent dat "niet of onvoldoende duidelijk is dat de overbrenging naar Nederland" sneller kan. De situatie in Afghanistan is erg onoverzichtelijk sinds de machtsovername door de Taliban afgelopen zomer. Daarnaast hadden niet alle gezinsleden die geëvacueerd moeten worden een paspoort.
Onduidelijkheid
In het geval van het vierde gezin bestond onduidelijkheid over de evacuatie. De vrouw had zich op het vliegveld gemeld voor evacuatie, waar haar duidelijk werd gemaakt dat ze zou worden geregistreerd. Eind november liet de Nederlandse overheid haar weten dat ze toch niet in aanmerking kwam om met haar gezin naar Nederland te komen. De Staat is daarom volgens de rechter niet verplicht om deze familie te evacueren. "Wel is de communicatie met deze familie uiterst ongelukkig verlopen. Daarom geeft de rechter de Staat in overweging om deze familie alsnog de kans te bieden naar Nederland te komen."
In totaal evacueerde Nederland zo'n 2200 Afghanen die hier asiel hebben aangevraagd. De massale vlucht van Afghanen, ook naar andere Europese landen, kwam afgelopen zomer op gang na de machtsovername door de Taliban. Dat gebeurde toen westerse landen hun troepen uit Afghanistan terugtrokken.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink noemt het "goed nieuws" dat er in de Europese Unie een onderhandelingsakkoord is om asielzoekers die niet mogen blijven terug te sturen. Het Europees Parlement, de EU-lidstaten en de Europese Commissie bereikten maandagavond een akkoord over een nieuwe terugkeerregeling.
50 minuten geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - Bij een steekincident bij een bedrijf in Heerhugowaard zijn een dode en twee gewonden gevallen, meldt de politie. Rond 19.35 uur kreeg de politie een melding van een steekpartij en zette vervolgens de omgeving af voor een grote actie. De politie heeft nog niemand aangehouden en roept getuigen op zich te melden.
2 uur geledenZEIST (ANP) - De politieagent die tijdens de veelbesproken aanhouding in het asielzoekerscentrum in Zeist een vrouw naar de grond trok, wist volgens de politie niet dat zij zwanger was. "Hij geeft aan dat hij anders had gehandeld als dit wel zo was geweest", meldt de politie, die aanvullende informatie over het voorval deelt op haar website.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste twee van bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een studie- of werkvisum zijn onderweg naar Nederland. Dat bevestigt het ministerie van Buitenlandse Zaken na berichtgeving van de NOS. Wanneer de rest van de groep mag vertrekken, is nog niet duidelijk.
6 uur geleden2E EXLOËRMOND (ANP) - Nog altijd is er geen structurele opvangplek gevonden voor asielzoekers die niet bij het azc in Ter Apel terechtkunnen. Wel kunnen zij de komende drie nachten naar het Drentse 2e Exloërmond. De gemeente Borger-Odoorn, waar het dorp onder valt, heeft de sporthal Hunsowhal voorzien van 150 slaapplekken.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland zet in ieder geval het komende halfjaar geen mensen uit naar Libanon, vanwege de Israëlische inval in het land. Minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat er de komende zes maanden geen besluit wordt genomen over verblijfsvergunningen voor Libanezen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Defensie wil het eens worden met de Algemene Rekenkamer over de onderbouwing van uitgaven voor de uitbreiding van Defensie. De Algemene Rekenkamer concludeerde op Verantwoordingsdag dat Defensie risico's neemt door niet bij alle uitgaven een aanbestedingsprocedure te gebruiken.
7 uur geleden