Rechter laat strafzaak tegen oud-adviseur Flynn nog niet vallen
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De rechter die het proces voorzit tegen Michael Flynn, de oud-veiligheidsadviseur van de Amerikaanse president Trump, wil de zaak nog niet laten vallen. Rechter Emmet Sullivan wil partijen van buitenaf betrekken in de strafzaak, die onlangs geseponeerd werd door Justitie.
Rechter Sullivan wil de zaak openen voor een zogenoemde 'amicus curiae', een 'vriend van het hof', die officieel geen partij is in de rechtszaak. Een 'amicus curiae' neemt wel deel aan het proces en moet er in feite voor zorgen dat de zaak zo eerlijk mogelijk verloopt. Sullivan verwacht dat verschillende deskundigen en organisaties hun zegje willen doen over het controversiële besluit van Justitie om over te gaan tot seponering.
Flynn kwam in de problemen nadat hij toegaf dat hij gelogen had tegen de veiligheidsdienst FBI over gesprekken met de Russische ambassadeur in de VS. Aanklagers vroegen de rechter in januari van dit jaar nog om Flynn te veroordelen tot een gevangenisstraf van maximaal zes maanden. Veroordeling leek onafwendbaar omdat Flynn de feiten heeft bekend.
Politiek gemotiveerde actie
Het ministerie van Justitie besloot donderdag de zaak tegen Flynn te seponeren, nadat vorige maand documenten opdoken waarin te lezen zou zijn dat agenten van de veiligheidsdienst FBI met elkaar bespraken of ze zouden moeten proberen Flynn te laten liegen tijdens een ondervraging in 2017, zodat hij kon worden vervolgd of ontslagen uit zijn functie.
Critici zien het besluit om de zaak te laten vallen als een politiek gemotiveerde actie van justitieminister William Barr ten faveure van Trump. De president zinspeelde eerder op vrijspraak voor Flynn en bekritiseerde herhaaldelijk het optreden van de FBI.
Watergate
Een groep van zestien advocaten die zich "Watergate Aanklagers" noemt, stuurt binnenkort hun kijk op de zaak op naar de rechtbank, meldt Jill Wine-Banks, onderdeel van de groep, aan persbureau AFP. Het advocatencollectief werkte in de jaren negentig mee aan het onderzoek naar oud-president Richard Nixon tijdens de Watergate-affaire.
Wine-Banks noemt de actie "een inspanning om de democratie en het ministerie van Justitie te redden". Het Amerikaanse volk wordt niet langer vertegenwoordigd in de zaak, doordat het ministerie de kant van Flynn kiest, aldus de advocaat.
Meer uit Buitenland
BOGOTÁ (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een zware explosie op een verkeersweg in Colombia is gestegen naar negentien. De autoriteiten spreken over een terreuraanslag en houden een afsplitsing van de ontbonden guerrillagroep FARC verantwoordelijk.
33 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Twee geduchte politieke rivalen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gaan de krachten bundelen voor de komende verkiezingen, die later dit jaar worden verwacht. Zij hopen zo Netanyahu's coalitieregering te verdrijven.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu lijkt nog geen uitzicht te hebben op gratieverlening door de president in de corruptiezaak waarin hij is verwikkeld. Het staatshoofd, president Isaac Herzog, maakte zondag duidelijk dat eerst moet worden gekeken naar een mogelijke schikking. Pas daarna wil hij gratie overwegen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De man die heeft geschoten bij een mediadiner in Washington had het waarschijnlijk ook voorzien op president Donald Trump. Dat heeft waarnemend minister van Justitie Todd Blanche gezegd in een interview met het televisieprogramma Meet the Press van NBC News. Wat de reden was voor de aanval bij het Correspondents' Dinner, wordt nog onderzocht.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie heeft na het schietincident op het mediagala in Washington contact gehad met de Amerikaanse president Donald Trump. Voorzitter Ursula von der Leyen schrijft op X dat ze haar solidariteit heeft uitgesproken richting de Amerikaanse president. "We hebben benadrukt dat politiek geweld geen plaats heeft in onze democratieën."
6 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - De Russische parlementsvoorzitter heeft de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un bedankt voor de "bevrijding van Koersk". Noord-Korea stuurde eerder troepen naar die Russische regio om tegen Oekraïne te vechten. "Koreaanse soldaten vochten zij aan zij met onze soldaten en officieren, en hebben Russisch grondgebied bevrijd van de Oekraïense nazi's", verklaarde politicus Vjatsjeslav Volodin volgens persbureau TASS tijdens een bezoek aan het buurland.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte heeft geschokt gereageerd op de aanval op het mediagala met president Donald Trump. De secretaris-generaal schreef op X dat hij opgelucht is dat Trump, zijn echtgenote en de andere gasten veilig zijn. "Dit was een aanval op onze vrije en open samenlevingen. Wij staan voor de democratie en zijn solidair met de Verenigde Staten."
7 uur geleden