Rechter keurt omstreden Franse pensioenwet grotendeels goed
PARIJS (ANP/AFP) - De belangrijkste elementen van de omstreden Franse pensioenhervormingen zijn niet in strijd met de grondwet, oordeelt de Franse Grondwettelijke Raad. Het negenkoppige rechtscollege onder leiding van oud-premier Laurent Fabius wijst een eventueel referendum over de kwestie af.
De uitspraak is een meevaller voor de regering van president Emmanuel Macron, die heeft besloten de pensioenleeftijd te verhogen van 62 naar 64 jaar omdat het huidige stelsel onbetaalbaar wordt. Dat blijft staan. Zes maatregelen die niet als fundamenteel voor de kern van de hervorming worden beschouwd, worden geschrapt.
De regering heeft de pensioenhervormingen vorige maand doorgedrukt zonder dat het parlement erover heeft gestemd. Er is de afgelopen maanden massaal tegen geprotesteerd en gestaakt, maar van terugtrekking kwam het niet. Macron zal de wet volgens Franse media binnen 48 uur ondertekenen. Die zou dan op 1 september van kracht worden.
Democratisch proces
De Franse premier Élisabeth Borne zei dat er geen winnaar of verliezer is. Volgens haar is de pensioenhervorming "aan het einde van het democratische proces".
De president had de vakbonden al uitgenodigd voor een gesprek dinsdag, ongeacht de beslissing van de Grondwettelijke Raad. Maar in die afspraak hebben ze geen zin. "Gezien de massale afwijzing van deze hervorming, verzoeken de vakbonden hem plechtig om deze wet niet af te kondigen, de enige manier om de woede die in het land wordt geuit te bedaren", aldus een gezamenlijke verklaring.
Nieuwe stakingen
Vakbondsleider Sophie Binet zei dat geen enkele vakbond met Macron in gesprek meer wil als hij de wet ondertekent. Zij riep op tot nieuwe stakingen.
Vakbonden en de oppositie laten het er dus niet bij zitten. Zo zwoer de extreemlinkse leider Jean-Luc Mélenchon de strijd tegen de pensioenhervorming voort te zetten. Het rechts-populistische boegbeeld Marine Le Pen zei dat het lot van de hervorming ondanks het besluit "niet bezegeld" is.
Traangas
In tal van steden zijn al acties aangekondigd voor zaterdag. Maar ook vrijdagavond kwam het her en der wederom tot botsingen tussen betogers en politie. In bijvoorbeeld Lyon werd traangas ingezet tegen demonstranten.
Rond het gerechtsgebouw in het centrum van Parijs zijn hoge versperringen aangebracht. Er geldt een demonstratieverbod, dat vrijdag werd genegeerd. In de buurt, bij het stadhuis, zijn spandoeken te zien met teksten als: 'geen einde aan de stakingen totdat de hervorming is ingetrokken'.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten hebben mogelijk een aanslag verijdeld op een kerstmarkt in het Zuid-Duitse Dingolfing. Volgens de Duitse krant Bild wilde een groep buitenlanders de aanslag uitvoeren met een voertuig. Justitie gaat uit van een radicaalislamitische achtergrond.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De chef van de Verenigde Naties, António Guterres, heeft een dodelijke aanslag op blauwhelmen in het Afrikaanse Soedan krachtig veroordeeld. Zes militairen uit Bangladesh kwamen om het leven bij de aanval met een drone op een basis van de VN-vredesmacht.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een strijder van de radicaalislamitische beweging Islamitische Staat (IS) heeft in Syrië twee Amerikaanse militairen doodgeschoten. Ook een Amerikaanse burgertolk kwam om het leven, aldus het Amerikaanse ministerie van Oorlog. Drie personen raakten gewond bij de aanval in Palmyra, meldt het Pentagon verder.
4 uur geledenTEL AVIV/GAZA (ANP/DPA/RTR) - Het Israëlische leger zegt een topfiguur van de Palestijnse beweging Hamas in Gaza te hebben gedood. Hij zou bezig zijn geweest de militaire kracht van de beweging weer op te bouwen. Een zegsman van het leger heeft bevestigd dat het om Raed Saed gaat, een van de planners van de bloedige aanval van Hamas op Israël in oktober 2023.
7 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - De Canarische Eilanden kampen met flink onstuimig weer door storm Emilia. Op onder meer Tenerife, La Palma en Gran Canaria geldt op veel plaatsen code oranje. Plaatselijk komen stevige regen en onweersbuien voor met windstoten tot 90 kilometer per uur aan de kust, meldt Weeronline. In de berggebieden valt sneeuw vanaf 1400 meter.
8 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft op het CDU-partijcongres opnieuw gewaarschuwd voor de Russische dreiging. "Poetin stopt niet", zei Merz zaterdag in München.
8 uur geledenPRAAG (ANP/RTR) - Tsjechië zal volgens de nieuwe premier Andrej Babiš op geen enkele manier geld uitgeven of garanties geven voor het EU-plan om Oekraïne financieel te steunen. De Europese Commissie moet volgens Babiš andere manieren vinden om Oekraïne bij te staan.
9 uur geleden