Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechter keurt omstreden Franse pensioenwet grotendeels goed

Rechter keurt omstreden Franse pensioenwet grotendeels goed

PARIJS (ANP/AFP) - De belangrijkste elementen van de omstreden Franse pensioenhervormingen zijn niet in strijd met de grondwet, oordeelt de Franse Grondwettelijke Raad. Het negenkoppige rechtscollege onder leiding van oud-premier Laurent Fabius wijst een eventueel referendum over de kwestie af.

De uitspraak is een meevaller voor de regering van president Emmanuel Macron, die heeft besloten de pensioenleeftijd te verhogen van 62 naar 64 jaar omdat het huidige stelsel onbetaalbaar wordt. Dat blijft staan. Zes maatregelen die niet als fundamenteel voor de kern van de hervorming worden beschouwd, worden geschrapt.

De regering heeft de pensioenhervormingen vorige maand doorgedrukt zonder dat het parlement erover heeft gestemd. Er is de afgelopen maanden massaal tegen geprotesteerd en gestaakt, maar van terugtrekking kwam het niet. Macron zal de wet volgens Franse media binnen 48 uur ondertekenen. Die zou dan op 1 september van kracht worden.

Democratisch proces

De Franse premier Élisabeth Borne zei dat er geen winnaar of verliezer is. Volgens haar is de pensioenhervorming "aan het einde van het democratische proces".

De president had de vakbonden al uitgenodigd voor een gesprek dinsdag, ongeacht de beslissing van de Grondwettelijke Raad. Maar in die afspraak hebben ze geen zin. "Gezien de massale afwijzing van deze hervorming, verzoeken de vakbonden hem plechtig om deze wet niet af te kondigen, de enige manier om de woede die in het land wordt geuit te bedaren", aldus een gezamenlijke verklaring.

Nieuwe stakingen

Vakbondsleider Sophie Binet zei dat geen enkele vakbond met Macron in gesprek meer wil als hij de wet ondertekent. Zij riep op tot nieuwe stakingen.

Vakbonden en de oppositie laten het er dus niet bij zitten. Zo zwoer de extreemlinkse leider Jean-Luc Mélenchon de strijd tegen de pensioenhervorming voort te zetten. Het rechts-populistische boegbeeld Marine Le Pen zei dat het lot van de hervorming ondanks het besluit "niet bezegeld" is.

Traangas

In tal van steden zijn al acties aangekondigd voor zaterdag. Maar ook vrijdagavond kwam het her en der wederom tot botsingen tussen betogers en politie. In bijvoorbeeld Lyon werd traangas ingezet tegen demonstranten.

Rond het gerechtsgebouw in het centrum van Parijs zijn hoge versperringen aangebracht. Er geldt een demonstratieverbod, dat vrijdag werd genegeerd. In de buurt, bij het stadhuis, zijn spandoeken te zien met teksten als: 'geen einde aan de stakingen totdat de hervorming is ingetrokken'.

Meer uit Buitenland

Rutte ontwaart 'nieuwe eendracht' in NAVO

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten en de Europese NAVO-landen hebben volgens NAVO-topman Mark Rutte een nieuwe eensgezindheid gevonden. Europa begrijpt dat het meer moet bijdragen en de VS onderkennen dat de bondgenoten dat ook doen, meent Rutte. Hij beweert nog nooit zoiets gezien te hebben in vijftien jaar van NAVO-vergaderingen.

1 uur geleden
VS blijven Europa helpen beschermen, belooft onderminister

BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten blijven bijdragen aan de verdediging van Europa, niet alleen met kernwapens, hebben ze de andere NAVO-landen nog eens beloofd. De VS onder de Amerikaanse president Donald Trump willen zich niet uit Europa terugtrekken, maar hebben zelfstandiger bondgenoten nodig nu ze niet meer alleen wereldwijd de dienst kunnen uitmaken. En de NAVO-bondgenoten zijn daartoe goed op weg, vindt onderminister Bridge Colby.

1 uur geleden
Rusland bedankt Melania Trump voor hereniging kinderen

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Witte Huis meldt dat Melania Trump er voor de derde keer voor heeft gezorgd dat Oekraïense en Russische kinderen herenigd zijn met hun ouders. De Russische topambtenaar die gaat over kinderrechten, Maria Lvova-Belova, zegt dat het om zes kinderen gaat: vijf Oekraïners en een Russisch kind. Ze dankte de Amerikaanse presidentsvrouw voor de rol die zij daarbij gespeeld zou hebben.

2 uur geleden
Franse oud-minister Retailleau wil meedingen naar presidentschap

PARIJS (ANP/AFP) - De leider van de Franse republikeinen, Bruno Retailleau, wil meedoen aan de presidentsverkiezingen van 2027. Dat meldt persbureau AFP op basis van een bericht dat de partijleider van Les Républicains aan enkele bondgenoten stuurde. Daarin schrijft Retailleau het besluit "veel tijd te hebben gegeven". "Voor mijn politieke familie is de tijd aangebroken om de Fransen een nieuw pad te laten zien, gericht op orde, voorspoed en Franse trots", aldus Retailleau.

2 uur geleden
Medewerkers Louvre gearresteerd vanwege ticketfraude

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft twee medewerkers van het Louvre gearresteerd vanwege fraude met tickets. Volgens het wereldberoemde museum was er sprake van een grootschalig netwerk voor kaartjesfraude. Volgens krant Le Parisien zijn in totaal negen mensen gearresteerd, onder wie de twee medewerkers en twee gidsen.

2 uur geleden
Oekraïense minister: bescherming luchtruim nu topprioriteit

BRUSSEL (ANP) - De bescherming van het luchtruim is topprioriteit voor Oekraïne, zei defensieminister Mychajlo Fedorov donderdag in Brussel. Zijn land heeft daarom dringend behoefte aan raketten voor het Patriot-luchtverdedigingssysteem.

2 uur geleden
Zaak van Trump tegen de BBC in februari 2027 van start

WASHINGTON (ANP) - De rechtszaak die de Amerikaanse president Donald Trump tegen de BBC heeft aangespannen, gaat in februari 2027 van start. Dat schrijft onder meer de BBC zelf. Trump heeft de Britse omroep aangeklaagd om de wijze waarop een documentaire was gemonteerd.

2 uur geleden