Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechter keurt omstreden Franse pensioenwet grotendeels goed

Rechter keurt omstreden Franse pensioenwet grotendeels goed

PARIJS (ANP/AFP) - De belangrijkste elementen van de omstreden Franse pensioenhervormingen zijn niet in strijd met de grondwet, oordeelt de Franse Grondwettelijke Raad. Het negenkoppige rechtscollege onder leiding van oud-premier Laurent Fabius wijst een eventueel referendum over de kwestie af.

De uitspraak is een meevaller voor de regering van president Emmanuel Macron, die heeft besloten de pensioenleeftijd te verhogen van 62 naar 64 jaar omdat het huidige stelsel onbetaalbaar wordt. Dat blijft staan. Zes maatregelen die niet als fundamenteel voor de kern van de hervorming worden beschouwd, worden geschrapt.

De regering heeft de pensioenhervormingen vorige maand doorgedrukt zonder dat het parlement erover heeft gestemd. Er is de afgelopen maanden massaal tegen geprotesteerd en gestaakt, maar van terugtrekking kwam het niet. Macron zal de wet volgens Franse media binnen 48 uur ondertekenen. Die zou dan op 1 september van kracht worden.

Democratisch proces

De Franse premier Élisabeth Borne zei dat er geen winnaar of verliezer is. Volgens haar is de pensioenhervorming "aan het einde van het democratische proces".

De president had de vakbonden al uitgenodigd voor een gesprek dinsdag, ongeacht de beslissing van de Grondwettelijke Raad. Maar in die afspraak hebben ze geen zin. "Gezien de massale afwijzing van deze hervorming, verzoeken de vakbonden hem plechtig om deze wet niet af te kondigen, de enige manier om de woede die in het land wordt geuit te bedaren", aldus een gezamenlijke verklaring.

Nieuwe stakingen

Vakbondsleider Sophie Binet zei dat geen enkele vakbond met Macron in gesprek meer wil als hij de wet ondertekent. Zij riep op tot nieuwe stakingen.

Vakbonden en de oppositie laten het er dus niet bij zitten. Zo zwoer de extreemlinkse leider Jean-Luc Mélenchon de strijd tegen de pensioenhervorming voort te zetten. Het rechts-populistische boegbeeld Marine Le Pen zei dat het lot van de hervorming ondanks het besluit "niet bezegeld" is.

Traangas

In tal van steden zijn al acties aangekondigd voor zaterdag. Maar ook vrijdagavond kwam het her en der wederom tot botsingen tussen betogers en politie. In bijvoorbeeld Lyon werd traangas ingezet tegen demonstranten.

Rond het gerechtsgebouw in het centrum van Parijs zijn hoge versperringen aangebracht. Er geldt een demonstratieverbod, dat vrijdag werd genegeerd. In de buurt, bij het stadhuis, zijn spandoeken te zien met teksten als: 'geen einde aan de stakingen totdat de hervorming is ingetrokken'.

Meer uit Buitenland

Britse sancties na rapport over vergiftigingen uit 2018

LONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.

7 minuten geleden
Ex-buitenlandchef EU treedt af als rector om fraudeonderzoek

BRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.

20 minuten geleden
Irak noemt vroegtijdige publicatie terrorismelijst een 'fout'

BAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Irak zegt een lijst met organisaties die het land ziet als terroristisch te herzien. Eerder op donderdag werd bekend dat in de staatscourant stond dat Bagdad onder meer het Libanese Hezbollah en de Jemenitische Houthi's als zodanig had aangemerkt. Banktegoeden van die door Iran gesteunde organisaties zouden zijn bevroren. De publicatie zou een conceptversie zijn, die al afgelopen maand per abuis werd gepubliceerd.

36 minuten geleden
Ingelast gesprek Merz met EU-chef en premier België

BERLIJN/MOSKOU (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft een bezoek aan Noorwegen afgezegd en gaat vrijdag dineren met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en premier van België Bart De Wever.

1 uur geleden
New York Times klaagt ministerie aan over beperking verslaggeving

NEW YORK (ANP) - The New York Times begint een procedure tegen het Pentagon, dat de Amerikaanse grondwet zou schenden met een reeks beperkingen voor journalisten in het defensiedepartement. Dat heeft recent verslaggevers opgedragen een verklaring van ruim twintig pagina's te ondertekenen waarin hun werkzaamheden worden beperkt.

1 uur geleden
Britse en Noorse marine gaan 'poort naar Noordzee' bewaken

LONDEN (ANP) - De Britse en Noorse marine gaan samen een vloot vormen om de toegang tot de Noordzee te bewaken tegen Russische onderzeeboten. De wateren tussen Groenland, IJsland en Schotland zijn cruciaal voor de aanvoer van Amerikaanse versterkingen en er liggen belangrijke verbindingskabels en pijpleidingen.

2 uur geleden
Tienduizenden zonder verwarming in regio Kherson na aanvallen

KHERSON (ANP/RTR) - Een warmte- en elektriciteitscentrale in de Oekraïense stad Kherson kan geen energie leveren door Russische aanvallen. Daardoor zitten circa 40.500 mensen zonder verwarming, meldt de lokale overheid.

2 uur geleden