Rechter: jongste cabinemedewerkers niet als eerste weg bij KLM
AMSTERDAM (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM hoeft bij de aanstaande reorganisatieplannen niet het nieuwste personeel als eerste te ontslaan. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam besloten in een kort geding dat was aangespannen door de vakbond voor cabinepersoneel VNC.
KLM staat voor forse besparingen door de coronacrisis, waarbij het onmogelijk is om ontslagen te voorkomen. De luchtvaartmaatschappij wil daarbij het liefst een afspiegeling waarbij ontslagen vallen in alle leeftijdsgroepen. VNC, de grootste vakbond bij KLM, stelde dat in de cao het zogeheten last-in-first-out-principe was afgesproken. De bond stapte naar de rechter om de vliegmaatschappij te dwingen dit principe te volgen.
De rechtbank stelt de vakbond nu in het ongelijk. Door de nieuwste medewerkers als eerste te kunnen ontslaan, zou een werkgever afwijken van de norm bij grote saneringen. Dat kan alleen als in de cao goed dichtgetimmerde afspraken staan tussen werknemers en de werkgever en er een onafhankelijke ontslagcommissie komt. Dergelijke afspraken staan niet in de huidige cao.
De rechtbank merkt verder op dat KLM bij het last-in-first-out-principe meer ontslagen nodig heeft om tot dezelfde kostenbesparing te komen. Dat zou tot onevenredig verlies van jongere cabinewerknemers kunnen leiden. Dat zou problemen kunnen opleveren voor het personeelsbeleid van KLM in de toekomst, waardoor het aanpassen van de afspiegeling bij ontslag meer is dan puur een formaliteit.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Victoria's Secret hoorde dinsdag bij de grote winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Het lingeriemerk heeft zijn financiële verwachtingen verhoogd na een sterk eerste kwartaal. Topvrouw Hillary Super lijkt daarmee vaart te maken met haar 'new era of sexy'-herstelplan voor het Amerikaanse merk.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen KLM en Transavia hebben op woensdag verschillende vluchten naar Portugese bestemmingen geannuleerd in verband met een staking in het land. Zowel op Schiphol als op de luchthavens in Eindhoven en Rotterdam zijn vluchten geschrapt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De regering-Trump gaat AI-ontwikkelaars vragen om hun meest geavanceerde modellen vrijwillig aan te bieden voor cyberveiligheidstests door de Amerikaanse overheid, nog voordat ze aan het publiek worden vrijgegeven. Dat volgt uit een presidentieel decreet dat dinsdag werd ondertekend.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De staking van de luchtverkeersleider Skeyes op Belgische luchthavens wordt beëindigd. Een woordvoerster van Skeyes meldt aan het Belgische persbureau Belga dat directie en vakbonden een akkoord hebben gesloten.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - UniCredit heeft zijn belang in de Duitse Commerzbank vergroot tot 34,35 procent. Dat meldt de Italiaanse grootbank dinsdag. Het vergroten van het belang boven de 30 procent is een belangrijke stap voor de Italiaanse bank.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is dinsdag met een stevige winst gesloten. Onder de hoofdfondsen was Prosus de grootste winnaar. Ook de chipbedrijven ASML (plus 4,9 procent), Besi (plus 2,9 procent) en ASMI (plus 2,4 procent) eindigden hoger.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De militaire variant van Elon Musks satellietcommunicatienetwerk Starlink heeft er een flinke klant bij. Na de Amerikaanse heeft ook de Britse krijgsmacht het Starshield-netwerk in gebruik genomen, zeggen twee ingewijden tegen persbureau Reuters.
5 uur geleden