Rechter in zaak Viruswaanzin wordt niet vervangen
DEN HAAG (ANP) - De rechter in het kort geding van actiegroep Viruswaanzin tegen de coronamaatregelen van de overheid hoeft niet te worden vervangen. Rechter Hoekstra is volgens de wrakingskamer van de rechtbank in Den Haag niet bevooroordeeld, zoals Viruswaanzin aan het einde van de zitting op donderdag 25 juni stelde.
Volgens de wrakingskamer kan vooringenomenheid van rechter Hoekstra niet worden afgeleid uit het feit dat ze twee weken voor het kort geding in een andere zaak de corona-uitbraak "een acute crisissituatie" noemde die "substantieel veel slachtoffers eist". De wrakingskamer stelt dat in dat geschil de cijfers niet werden betwist en een rechter ze dan niet in twijfel mag trekken. In het kort geding van Viruswaanzin stelde de actiegroep wel scherpe vraagtekens bij de sterftecijfers van het coronavirus en moest de rechter vervolgens op basis van de daar betrokken stellingen opnieuw zelfstandig een oordeel vellen.
Viruswaanzin had de rechter ook gewraakt omdat ze onvoldoende zou hebben doorgevraagd naar de cijfers die de landsadvocaat presenteerde. "Een rechter is in kort geding tot het stellen van vragen bevoegd maar niet verplicht. Er kan niet worden afgeleid dat ze vooringenomen was omdat ze niet meer vragen heeft gesteld."
Onmiddellijk einde
In het kort geding eist Viruswaanzin dat er een onmiddellijk einde komt aan alle noodverordeningen en coronamaatregelen, onder meer de afstandsregel van 1,5 meter. Viruswaanzin bestrijdt dat corona een 'killervirus’ is en een pandemie veroorzaakt. Andere virussen zijn veel gevaarlijker, betogen ze.
Rechter Hoekstra mag het kort geding nu hervatten. De partijen krijgen nog tot eind van deze week om een laatste schriftelijke inbreng te doen. Uiterlijk 24 juli volgt de schriftelijke uitspraak over de eis van Viruswaanzin om alle noodmaatregelen in te trekken.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - Vier mannen van 47, 65, 68 en 70 jaar uit Baarlo en Venlo krijgen boetes en taakstraffen voor het bedreigen en beledigen van de burgemeester van Venlo en opvangorgaan COA op sociale media, meldt het Openbaar Ministerie. Dit deden de mannen in aanloop naar een besluit over de komst van een asielzoekerscentrum in een oud klooster in Venlo. Naast hen zijn nog twee verdachten in beeld.
26 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Gedragsdeskundigen van het Pieter Baan Centrum (PBC), de observatiekliniek van justitie, beschouwen Sendric S. (25) als "ten minste sterk verminderd toerekeningsvatbaar". Zij adviseren tbs met dwangverpleging. S. lijdt aan schizofrenie, heeft een verstandelijke beperking en een stoornis op het gebied van cannabisgebruik. Volgens de deskundigen is hij "een ernstig beperkte en in psychiatrisch opzicht kwetsbare man". Zonder intensieve en langdurige behandeling is het gevaar voor herhaling groot.
3 uur geledenNIEUW-VENNEP (ANP) - Er lijkt geen verband te zijn tussen het overlijden van twee vrouwen, in Nieuw-Vennep en in Amsterdam, die beiden bij hetzelfde bedrijf bleken te werken. Twee afzonderlijke rechercheteams onderzoeken de sterfgevallen. Dat meldt de politie. Voor de gewelddadige dood van de vrouw in Nieuw-Vennep is dinsdag iemand opgepakt. In Amsterdam wordt nog onderzocht of de dood van een vrouw aan de Koninginneweg een misdrijf is.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Met het luiden van de kerkklokken van De Nieuwe Kerk is in Amsterdam woensdag een speciale postzegel onthuld. Die is ontworpen om te vieren dat 25 jaar geleden het burgerlijk huwelijk in Nederland werd opengesteld voor paren van hetzelfde geslacht, in de volksmond homohuwelijk genoemd. Ons land had daarmee de wereldprimeur.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zet een Nederlandse journalist uit, heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken aangekondigd. De accreditatie van de journalist wordt ingetrokken. Het besluit is volgens woordvoerster Maria Zacharova een reactie op de uitzetting van een correspondent van het Russische staatspersbureau RIA Novosti door Nederland. Om welke journalist of welk medium het gaat, liet zij in het midden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Hubertustunnel in Den Haag, een belangrijke route van en naar het centrum van de stad, blijft twee maanden langer dicht. Aannemer Strukton krijgt het werk niet op tijd klaar. Daarom legt de gemeente Den Haag het bedrijf boetes op. Die kunnen oplopen tot ongeveer 2 miljoen euro.
4 uur geledenARNHEM (ANP) - Arnhemmer Koert H. (58), die volgens het Openbaar Ministerie in zijn eentje verantwoordelijk is voor de grote brand in de Arnhemse binnenstad in maart vorig jaar, moet wat zijn advocaat betreft worden vrijgesproken van brandstichting. Volgens raadsman Rogier Stam ontbreekt het objectieve bewijs voor brandstichting.
4 uur geleden