Rechter in zaak Viruswaanzin wordt niet vervangen
DEN HAAG (ANP) - De rechter in het kort geding van actiegroep Viruswaanzin tegen de coronamaatregelen van de overheid hoeft niet te worden vervangen. Rechter Hoekstra is volgens de wrakingskamer van de rechtbank in Den Haag niet bevooroordeeld, zoals Viruswaanzin aan het einde van de zitting op donderdag 25 juni stelde.
Volgens de wrakingskamer kan vooringenomenheid van rechter Hoekstra niet worden afgeleid uit het feit dat ze twee weken voor het kort geding in een andere zaak de corona-uitbraak "een acute crisissituatie" noemde die "substantieel veel slachtoffers eist". De wrakingskamer stelt dat in dat geschil de cijfers niet werden betwist en een rechter ze dan niet in twijfel mag trekken. In het kort geding van Viruswaanzin stelde de actiegroep wel scherpe vraagtekens bij de sterftecijfers van het coronavirus en moest de rechter vervolgens op basis van de daar betrokken stellingen opnieuw zelfstandig een oordeel vellen.
Viruswaanzin had de rechter ook gewraakt omdat ze onvoldoende zou hebben doorgevraagd naar de cijfers die de landsadvocaat presenteerde. "Een rechter is in kort geding tot het stellen van vragen bevoegd maar niet verplicht. Er kan niet worden afgeleid dat ze vooringenomen was omdat ze niet meer vragen heeft gesteld."
Onmiddellijk einde
In het kort geding eist Viruswaanzin dat er een onmiddellijk einde komt aan alle noodverordeningen en coronamaatregelen, onder meer de afstandsregel van 1,5 meter. Viruswaanzin bestrijdt dat corona een 'killervirus’ is en een pandemie veroorzaakt. Andere virussen zijn veel gevaarlijker, betogen ze.
Rechter Hoekstra mag het kort geding nu hervatten. De partijen krijgen nog tot eind van deze week om een laatste schriftelijke inbreng te doen. Uiterlijk 24 juli volgt de schriftelijke uitspraak over de eis van Viruswaanzin om alle noodmaatregelen in te trekken.
Meer uit Binnenland
HELMOND (ANP) - De zoektocht naar de 19-jarige man die vermist is in Helmond is vrijdagavond beëindigd. Zaterdag wordt er opnieuw gezocht, meldt de politie, die mensen in de omgeving oproept naar hem uit te kijken.
5 uur geledenHELMOND (ANP) - De 19-jarige man die in de nacht van donderdag op vrijdag vermist is geraakt in Helmond, is nog altijd niet gevonden. Dit meldt een woordvoerder van de politie. De vermiste man heeft een verstandelijke beperking en is alleen gekleed in een korte broek en een t-shirt.
10 uur geledenEMMEN (ANP) - Arriva gaat door met de extra perroncontroles op station Emmen om het aantal zwartrijders te verminderen, tot zeker 31 januari. De proef waarbij reizigers op het perron al op een geldig vervoersbewijs worden gecontroleerd, begon 8 december en zou vier weken duren. De controles zijn effectief, stelt Arriva: een week voor de controles waren er achthonderd boetes, de week erna vierhonderd.
11 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De Limburgse commissaris van de Koning Emile Roemer vraagt meer aandacht voor mensen die niet mee kunnen doen in de samenleving of ervoor kiezen niet te participeren. Volgens Roemer is het nu te makkelijk voor burgers om zich te distantiëren. "Er werken krachten op ons in, als samenleving, die ervoor zorgen dat mensen niet kunnen meedoen, niet hoeven meedoen, niet willen meedoen of niet uitgenodigd worden om mee te doen", zei de commissaris in zijn nieuwjaarstoespraak.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Stadsherstel Amsterdam heeft nog geen zicht op de schade aan de Vondelkerk na de verwoestende brand tijdens de nieuwjaarsnacht. Vrijdag worden in overleg met de brandweer en politie dronebeelden gemaakt om zo meer duidelijkheid te krijgen over de omvang. "Het is nog te gevaarlijk om de kerk in te gaan", zegt een woordvoerster van de organisatie die sinds 1996 eigenaar van de kerk is.
15 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De verdachte van het dodelijke vuurwerkongeluk in Nijmegen tijdens oud en nieuw is een 44-jarige man uit Nijmegen. Dat laat een woordvoerder van de politie vrijdagmiddag weten. De man is donderdagmiddag vrijgelaten, al moet hij beschikbaar blijven tijdens het onderzoek. Wat de relatie is tussen de verdachte en het slachtoffer wil de politie niet zeggen.
15 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De drie Nederlandse brandwondencentra kunnen in totaal zes gewonden van de cafébrand in Zwitserland opvangen. Dat laat het Martini Ziekenhuis in Groningen weten naar aanleiding van een bericht van de NOS.
15 uur geleden