Rechter heft gebiedsverbod klimaatactivisten op
DEN HAAG (ANP) - Een gebiedsverbod van klimaatactivisten van Extinction Rebellion is dinsdag opgeheven. Volgens de rechter is verlenging van de maatregel buitenproportioneel. Door het gebiedsverbod mochten vijf klimaatactivisten niet op de Utrechtsebaan komen, het begin van de A12 in Den Haag.
Het Openbaar Ministerie legde deze maatregel eerder op, en verlengde hem na negentig dagen in april. Daardoor mochten de vijf klimaatactivisten niet bij de aankomende blokkade van Extinction Rebellion op de A12 zijn. Ze mogen nu dus weer wel op de Utrechtsebaan in Den Haag komen. Daardoor kunnen zij zich zaterdag ook aansluiten bij de geplande blokkade van Extinction Rebellion.
De rechtbank in Den Haag wijst erop dat het gebiedsverbod niet kon voorkomen dat de vorige blokkade plaatsvond. Sterker nog: volgens Extinction Rebellion sloten bijna 3000 actievoerders zich aan bij de demonstratie tegen fossiele subsidies. Naar verwachting wordt de blokkade aankomende zaterdag ook door veel mensen bezocht. De rechtbank zegt verder dat deze demonstraties vreedzaam waren. Daarom ziet de rechtbank niet in waarom een verlenging van het gebiedsverbod noodzakelijk is. Bovendien vindt de rechtbank dat het onduidelijk blijft waarom de verlenging van het gebiedsverbod proportioneel is, aangezien het ook de vrijheid van de activisten beperkt.
Streep door verbod
In juli zal de rechtbank zich nog buigen over de vraag of de klimaatactivisten een strafbaar feit hebben gepleegd door de A12 in Den Haag te blokkeren. Die vraag staat volgens de rechter los van de uitspraak over het verlengde gebiedsverbod.
Extinction Rebellion is blij dat het gebiedsverbod is opgeheven. Het Openbaar Ministerie had acht klimaatactivisten een gebiedsverbod voor negentig dagen opgelegd omdat zij opriepen mee te doen aan de blokkade van de A12 op 28 januari. De rechtbank bepaalde later dat dit verbod in vijf van de acht gevallen terecht was. Het OM wilde het gebiedsverbod verlengen totdat de rechtbank in juli uitsluitsel zou geven over of de demonstranten een strafbaar feit hebben begaan, maar de uitspraak van de rechtbank dinsdag heeft dus nu al een streep gehaald door dat verbod.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In het midden van het land waarschuwt het KNMI in de nacht van zaterdag op zondag voor plaatselijke dichte mist. Voor de provincies Gelderland, Flevoland en Noord-Holland heeft het weerinstituut code geel afgegeven.
3 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Het dodelijke ongeval waarbij zaterdagochtend in Paramaribo vier buspassagiers omkwamen, is veroorzaakt door een Nederlander, meldt de Surinaamse politie. De 36-jarige verdachte had geen geldig rijbewijs. Hij is aangehouden en zit in een politiecel.
6 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Popprijs 2025 gaat naar Suzan & Freek. Het tweetal kreeg de prestigieuze juryprijs zaterdagavond uitgereikt op het festival Eurosonic Noorderslag (ESNS) in Groningen.
8 uur geledenWIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kon zaterdag niet op tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zei een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning om 14.00 uur had moeten beginnen.
17 uur geledenUTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.
17 uur geledenHARDERWIJK (ANP) - De oudste dolfijn van Nederland, Honey, is overleden. Het Dolfinarium in Harderwijk, waar het dier sinds 1994 in gevangenschap leefde, heeft haar laten inslapen.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.
1 dag geleden