Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechter heft gebiedsverbod klimaatactivisten op

Rechter heft gebiedsverbod klimaatactivisten op

DEN HAAG (ANP) - Een gebiedsverbod van klimaatactivisten van Extinction Rebellion is dinsdag opgeheven. Volgens de rechter is verlenging van de maatregel buitenproportioneel. Door het gebiedsverbod mochten vijf klimaatactivisten niet op de Utrechtsebaan komen, het begin van de A12 in Den Haag.

Het Openbaar Ministerie legde deze maatregel eerder op, en verlengde hem na negentig dagen in april. Daardoor mochten de vijf klimaatactivisten niet bij de aankomende blokkade van Extinction Rebellion op de A12 zijn. Ze mogen nu dus weer wel op de Utrechtsebaan in Den Haag komen. Daardoor kunnen zij zich zaterdag ook aansluiten bij de geplande blokkade van Extinction Rebellion.

De rechtbank in Den Haag wijst erop dat het gebiedsverbod niet kon voorkomen dat de vorige blokkade plaatsvond. Sterker nog: volgens Extinction Rebellion sloten bijna 3000 actievoerders zich aan bij de demonstratie tegen fossiele subsidies. Naar verwachting wordt de blokkade aankomende zaterdag ook door veel mensen bezocht. De rechtbank zegt verder dat deze demonstraties vreedzaam waren. Daarom ziet de rechtbank niet in waarom een verlenging van het gebiedsverbod noodzakelijk is. Bovendien vindt de rechtbank dat het onduidelijk blijft waarom de verlenging van het gebiedsverbod proportioneel is, aangezien het ook de vrijheid van de activisten beperkt.

Streep door verbod

In juli zal de rechtbank zich nog buigen over de vraag of de klimaatactivisten een strafbaar feit hebben gepleegd door de A12 in Den Haag te blokkeren. Die vraag staat volgens de rechter los van de uitspraak over het verlengde gebiedsverbod.

Extinction Rebellion is blij dat het gebiedsverbod is opgeheven. Het Openbaar Ministerie had acht klimaatactivisten een gebiedsverbod voor negentig dagen opgelegd omdat zij opriepen mee te doen aan de blokkade van de A12 op 28 januari. De rechtbank bepaalde later dat dit verbod in vijf van de acht gevallen terecht was. Het OM wilde het gebiedsverbod verlengen totdat de rechtbank in juli uitsluitsel zou geven over of de demonstranten een strafbaar feit hebben begaan, maar de uitspraak van de rechtbank dinsdag heeft dus nu al een streep gehaald door dat verbod.

Meer uit Binnenland

Drie zieke opvarenden Hondius woensdagochtend geëvacueerd

DEN HAAG (ANP) - De drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden nog woensdagochtend lokale tijd geëvacueerd. Dat meldt cruisemaatschappij OceanWide. In Kaapverdië is het drie uur vroeger dan in Nederland.

16 minuten geleden
Museum zoekt IKEA-klassiekers met een verhaal

ARNHEM (ANP) - Het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem is op zoek naar IKEA-producten uit de periode 1978 tot 2008. Iedereen die denkt thuis iets te hebben dat interessant kan zijn en er een verhaal bij heeft, mag contact opnemen. Het museum wil er zijn collectie mee uitbreiden. Het herbergt al veel Nederlands huisraad van de laatste tweehonderd jaar, maar nauwelijks iets van de Zweedse meubelketen. Gebruikssporen zijn geen punt.

34 minuten geleden
Hondius-opvarende met hantavirus in ziekenhuis in Zürich

ZURICH (ANP/RTR) - Een man bij wie het hantavirus is vastgesteld, wordt behandeld in een ziekenhuis in Zürich, meldt de Zwitserse overheid. De patiënt is eerder aan boord geweest van het Nederlandse cruiseschip MV Hondius, waar een uitbraak plaatsvond.

1 uur geleden
Nederlands cruiseschip Hondius zal aanmeren in Tenerife

MADRID (ANP/RTR) - Het Nederlandse cruiseschip waarop het hantavirus werd vastgesteld, zal aanmeren in Tenerife, meldt de Spaanse zender TVE op gezag van het Spaanse ministerie van Volksgezondheid. De president van de autonome Spaanse archipel zegt tegen de komst te zijn en vreest voor gezondheidsgevolgen, zei hij woensdag tegen radiozender COPE.

1 uur geleden
Artsen en inspectie zien ernstigere huisdierenverwaarlozing

DEN HAAG (ANP) - De Landelijke Inspectie Dierenwelzijn (LID) zag in 2025 de ernst van dierenverwaarlozingszaken toenemen. "Het is nu het derde jaar op rij dat we een toename in de ernst van meldingen over honden en katten signaleren", aldus het hoofd van de inspectie, Gabor van Straten.

2 uur geleden
Zuid-Afrika: 2 hantavirusgevallen veroorzaakt door Andesvariant

KAAPSTAD (ANP/RTR) - Twee opvarenden van het cruiseschip Hondius bij wie het hantavirus is vastgesteld, zijn besmet met de zogenoemde Andesvariant. Dat meldt het Zuid-Afrikaanse ministerie van Volksgezondheid. Die specifieke variant kan bij nauw contact worden overgebracht van mens op mens, voegt het ministerie eraan toe.

2 uur geleden
Zangeres Lenny Kuhr genomineerd voor de Pim Fortuyn Prijs

DEN HAAG (ANP) - Zangeres Lenny Kuhr en columnist Martin Sommer zijn met drie anderen genomineerd voor de Pim Fortuyn Prijs. Dat heeft jurylid en JA21-voorman Joost Eerdmans woensdag bekendgemaakt op de 24e sterfdag van de naamgever van de prijs. Het is de twaalfde keer dat de prijs voor opiniemakers, bestuurders of politici die volgens de organisatie strijden voor het vrije woord, wordt uitgereikt.

3 uur geleden