Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechter: dwangsom bij traag asielbesluit moet nu mogelijk blijven

Rechter: dwangsom bij traag asielbesluit moet nu mogelijk blijven

DEN HAAG (ANP) - Het moet voorlopig mogelijk blijven voor een rechter om een dwangsom aan de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) op te leggen, als die niet op tijd een besluit neemt in een asielprocedure. Dat heeft de rechtbank Gelderland geoordeeld in een zaak die was aangespannen door een asielzoeker.

De vorige regering nam een tijdelijke wet aan om de dwangsommen af te schaffen, maar wordt nu teruggefloten door de rechtbank. Rechters kunnen een asielzoeker nu wel in het gelijk stellen, maar hebben vervolgens geen 'stok achter de deur' om het vonnis af te dwingen, vindt de rechtbank.

Volgens de rechtbank hoeft deze 'stok achter de deur' niet per se in de vorm van een dwangsom te zijn, maar in de tijdelijke wet hebben het kabinet en de Tweede Kamer "onvoldoende in een alternatief voorzien". Hierdoor "herleeft de oude situatie en kan de rechtbank als niet tijdig is beslist op de asielaanvraag een dwangsom aan de uitspraak verbinden", concludeert de rechtbank.

Taskforce

De rechter bepaalde vrijdag dat de IND binnen acht weken een besluit moet nemen over de aanvraag van de asielzoeker die de zaak aanspande. Gebeurt dit niet, dan moet per dag dat de termijn overschreden wordt 100 euro dwangsom worden betaald, met een maximum van 7500 euro.

Het vorige kabinet maakte een einde aan de dwangsommen vanwege grote achterstanden in de asielketen. De overheid was in 2020 op een gegeven moment 1 miljoen euro per week kwijt aan dwangsommen, tot grote ergernis van de regering en de Tweede Kamer. Er werd een taskforce opgetuigd die de achterstanden had moeten wegwerken.

Te weinig plek

Het ministerie van Justitie en Veiligheid bestudeert de uitspraak, laat een woordvoerster weten.

VluchtelingenWerk is "erg blij" met deze uitspraak, omdat de wachttijd de afgelopen maanden opnieuw is opgelopen. Zo'n 1700 asielzoekers wachten volgens de belangenorganisatie nu al langer dan de wettelijke beslissingstermijn van de IND op een besluit. De beslistermijn is zes maanden en was vanwege corona eenmalig verlengd.

De trage gang van zaken leidt er ook toe dat mensen te lang in de asielcentra moeten blijven, waardoor er te weinig plek is voor nieuwe asielzoekers. De organisatie vindt het beter als er meer wordt geïnvesteerd in de IND, zodat dwangsommen kunnen worden voorkomen, in plaats van het schrappen van dit dwangmiddel.

Meer uit Binnenland

Rijkswaterstaat ziet files snel afnemen

DEN HAAG (ANP) - De files die dinsdagochtend zijn ontstaan door het winterse weer nemen snel af, meldt Rijkswaterstaat. Alleen in het zuidwesten zijn er nog vertragingen door gladheid.

7 minuten geleden
KNRM redde in 2025 meer mensen

IJMUIDEN (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) moest in 2025 iets vaker het water op om mensen en dieren te redden dan in 2024. Volgens een woordvoerder was de zomer van 2025 vergelijkbaar met die van 2024, en waren er vaker reddingsacties met schepen waar veel mensen op zaten. Daardoor is het aantal geredde mensen hoger, met 3592 in 2025 tegenover 2987 in 2024.

21 minuten geleden
OM legt zich neer bij vrijspraak medeverdachten koffermoordzaak

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie legt zich neer bij de uitspraak van het gerechtshof in de zogenoemde koffermoordzaak. Het hof sprak in december vier medeverdachten vrij van het medeplegen van de moord op Manuel Alvarez y Pena (29) uit Zwijndrecht en het wegmaken van zijn lichaam. Twee van hen kregen in 2023 nog celstraffen van twintig jaar opgelegd door de rechtbank.

34 minuten geleden
IT-storing voorbij, treinverkeer regio Amsterdam blijft ontregeld

UTRECHT (ANP) - De IT-storing bij de NS is opgelost, waardoor de zogeheten winterdienstregeling vanaf 10.00 uur wordt opgestart. In de regio Amsterdam en Flevoland blijft het treinverkeer ontregeld door wisselstoringen, meldt de NS.

1 uur geleden
ANWB: minder drukke ochtendspits dan maandag

DEN HAAG (ANP) - De ochtendspits is tot dusver minder druk dan maandag, laat de ANWB weten. Reden is volgens een woordvoerder dat er minder sneeuw valt. Hij waarschuwt wel dat het zeker in het midden van het land nog glad kan zijn.

2 uur geleden
Geen onderwijs of tentamens Universiteit Utrecht om ov-problemen

UTRECHT (ANP) - Studenten van de Universiteit Utrecht (UU) krijgen dinsdag geen onderwijs op locatie. Ook zijn de tentamens geschrapt. Reden zijn de problemen met het openbaar vervoer in de regio.

2 uur geleden
IT-storing NS zit in plansysteem, oorzaak nog onbekend

DEN HAAG (ANP) - De oorzaak van de IT-storing waarmee de NS dinsdagochtend kampt, is nog niet duidelijk, zegt een woordvoerder. De storing zit in het plansysteem voor treinen en personeel.

3 uur geleden