Rechter: bouwer Strukton had rol bij laster richting ex Sanderink
ALMELO (ANP) - Bouwbedrijf Strukton is aansprakelijk voor schade die de ex-vriendin van zakenman Gerard Sanderink lijdt als gevolg van zijn bizarre beschuldigingen aan haar adres. De onderneming moet onder andere een rectificatie op haar site plaatsen, oordeelde de rechtbank in Almelo. Ook een oud-bestuurder van Strukton en de voormalige topman van IT-bedrijf Centric treffen blaam, omdat zij niet ingrepen en soms meehielpen bij de lasterlijke verklaringen.
De uitspraak maakt deel uit van het jarenlange juridische gevecht dat Brigitte van Egten voert met met haar ex-partner Sanderink, die onder andere eigenaar is van Strukton en Centric. Nadat Sanderink een relatie kreeg met de zelfverklaarde cyberdeskundige Rian van Rijbroek beschuldigde hij Van Egten van uiteenlopende praktijken. Ze zou onder andere schuldig zijn aan diefstal, lidmaatschap van een Afrikaanse moslimsekte en het veroorzaken van een inval van de FIOD. Maar bewijs werd nooit geleverd, dus won zij tal van smaadzaken tegen Sanderink.
In de nieuwe rechtszaak klaagde zij over de rol van Strukton bij het verspreiden van beschuldigingen die Sanderink zelf van de rechter niet meer mocht uiten. Zo verscheen op de website van het bedrijf een verklaring waarin stond dat Van Egten een FIOD-inval had veroorzaakt. Om dit recht te zetten, moet Strukton een verklaring online zetten waarin staat dat Strukton tussen 2019 en 2021 onrechtmatig heeft gehandeld tegenover Van Egten. Ook stelt de rechter Strukton aansprakelijk voor de geleden schade, waarvan de omvang nog moet worden vastgesteld.
E-mails
De rechter oordeelde ook hard over voormalig Strukton-bestuurder Aike Schoots, die nu in de raad van commissarissen zit van het bedrijf. Van Egten verwijt hem niet te hebben ingegrepen, terwijl hij goed wist dat vanuit Sanderinks e-mailaccount valse beweringen naar bewindslieden en andere belangrijke personen werden gestuurd. Schoots hielp zelfs bij het schrijven van sommige e-mails, waarmee hij zich de valse beschuldigingen volgens de rechter "eigen maakte".
Henny Luijrink, voormalig topman van Sanderinks IT-bedrijf Centric, krijgt hetzelfde verwijt. Ook hij liet vanuit zijn "geprivilegieerde positie" na in te grijpen en moedigde de valse beschuldigingen zelfs aan.
Strukton wilde niet reageren op de uitspraak. Eerder boekte het bedrijf een overwinning bij het Gerechtshof van Amsterdam, waar de ondernemingskamer instemde met een langere schorsing van Sanderink als topman. Ook is zijn invloed als aandeelhouder tenietgedaan.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP) - Oura, de maker van slimme ringen, stelt een beursgang in de Verenigde Staten uit door onzekerheid op de markt voor beursintroducties. Het van oorsprong Finse bedrijf wilde bij een debuut op techbeurs Nasdaq tot 2,2 miljard dollar ophalen en had ongeveer vier keer zoveel orders binnengehaald als er aandelen beschikbaar waren, meldde persbureau Bloomberg eerder al.
55 minuten geledenLJUBLANA (ANP/AFP) - Het voorstel van de Amerikaanse president Donald Trump om kunstmatige intelligentie (AI) voortaan te hernoemen tot 'super intelligence' (SI) heeft tot een stortvloed aan aanvragen geleid voor internetdomeinen die eindigen op '.si'.
1 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Drie vakantieparken van Oostappen Groep, het bedrijf van realityster Peter Gillis, mogen op 1 oktober geveild worden door schuldeiser Marc van Rooi. Dat heeft de kortgedingrechter in Den Bosch bepaald. Gillis probeerde de executieveiling tegen te houden en stapte daarom naar de rechter.
1 uur geledenCATANIA (ANP/RTR) - De luchthaven van Catania op Sicilië heeft dinsdag de vluchten hervat, nadat het vliegverkeer was stilgelegd door een uitbarsting van vulkaan Etna en slechte weersomstandigheden. KLM moest afgelopen weekend reizigers omboeken naar de luchthaven van Palermo op hetzelfde eiland.
2 uur geledenDUBLIN (ANP) - De Europese Unie heeft dit jaar ruim 100 miljard extra aan energie besteed "zonder daarvoor een molecuul extra aan gas of olie te ontvangen", zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) voorafgaand aan een overleg met EU-ministers van Energie. Voor hem toont dit aan hoe "onhoudbaar het is om afhankelijk te zijn van energiebronnen uit andere delen van de wereld".
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Anthropic waarschuwt potentiële beleggers dat AI "catastrofale en existentiële risico's voor de mensheid" met zich meebrengt. Dat meldt Reuters op basis van het prospectus van het AI-bedrijf, dat het persbureau heeft ingezien.
3 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De Amerikaanse investeerder KKR en het Duitse energiebedrijf RWE hebben de krachten gebundeld voor een bod op het Duitse genationaliseerde energieconcern Uniper, dat ook in Nederland elektriciteitscentrales heeft. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Duitsland begon in mei met het verkoopproces van het energieconcern.
3 uur geleden