Rechter besluit dat Trump niet onschendbaar is
WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump is niet onschendbaar in een van de strafzaken die tegen hem dient. Het gaat om de zaak die tegen hem is aangespannen om verkiezingsinmenging in 2020. De oud-president probeerde daar onderuit te komen door zich te beroepen op de immuniteit die hij als president genoot. Rechter Tanya Chutkan liet vrijdag in duidelijke taal weten het daar niet mee eens te zijn.
Trump wordt ervan verdacht dat hij probeerde zijn verlies van de verkiezingen in 2020 ongedaan te maken. Hij was toen president en zou daarom onschendbaar zijn, dus niet vervolgd mogen worden, stelden zijn advocaten in oktober.
Hoewel in de grondwet is vastgelegd dat een zittende president niet strafrechtelijk kan worden vervolgd, heeft Trump hier volgens Chutkan geen recht op, omdat hij het land inmiddels niet meer bestuurt. "Welke immuniteit een zittende president ook geniet, die positie geeft geen levenslange 'verlaat de gevangenis zonder te betalen'-kaart", stelde de rechter.
Ongekend
"De vervolging van een voormalige president is ongekend, maar de beschuldigingen dat een president deze misdaden heeft gepleegd zijn dat ook", schreef rechter Chutkan verder. Eerder op de dag besloot het Amerikaanse Hof van Beroep dat Trump ook geen immuniteit heeft in eventuele civiele zaken rond de bestorming van het Capitool.
Volgens The New York Times wil Trump in hoger beroep gaan in de hoop de zaak daarmee uit te stellen tot na de presidentsverkiezingen van 2024.
Trump moet op 4 maart voor een jury verschijnen om de beschuldigingen. De oud-president wordt nog in drie andere strafzaken vervolgd.
Meer uit Buitenland
NASHVILLE (ANP) - De ter dood veroordeelde Christa Pike is bij bewustzijn en aanspreekbaar nadat haar executie vorige week was mislukt. Dat laten haar advocaten weten aan ABC News. Pike zou op 30 september met injecties worden geëxecuteerd in de Amerikaanse staat Tennessee, maar dat ging mis. Sindsdien was ze buiten bewustzijn en lag ze aan een beademingsmachine.
1 uur geledenSOTSJI (ANP/RTR) - De Russische autoriteiten hebben een grote brand als gevolg van een aanval gemeld op een olietanker ongeveer 30 kilometer ten zuidoosten van de badplaats en haven Sotsji, aan de Zwarte Zee. Het onder Liberiaanse vlag varende schip Aframax Rio is door "een onbemand vaartuig" aangevallen en in brand gevlogen.
2 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - De Republikeinse gouverneur van de staat Texas, Greg Abbott, slaat woensdag een politieke bijeenkomst met president Donald Trump over. Daarmee kiest hij ervoor om niet samen met de meest prominente Republikein van het land te verschijnen. De komende verkiezingen in Texas worden spannend. Abbott hoopt herkozen te worden, maar heeft te maken met een sterke Democratische uitdager.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse autoriteiten vervolgen een agent voor een incident waarbij een scholier gewond raakte. De politieman zou vorige week van dichtbij een traangasgranaat op de jongen hebben afgevuurd tijdens de scholierenprotesten.
4 uur geledenTEHERAN/WASHINGTON (ANP/AFP) - De Iraanse regering heeft de Franse ambassadeur in Teheran, Pierre Cochard, om opheldering gevraagd over het optreden van de oproerpolitie tegen demonstrerende middelbare scholieren.
5 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische Nationale Veiligheidsraad (NSC) heeft gewaarschuwd voor aanslagen op Israëliërs en Joden over de hele wereld komende woensdag. Het is dan drie jaar sinds de Hamas-aanslagen van 7 oktober op Israël. "Terroristische organisaties, aangevoerd door Iran en zijn bondgenoten, Hamas en wereldwijde jihadistische groeperingen, zien de datum als een belangrijke mijlpaal", aldus de raad.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Sébastien Lecornu heeft in het parlement gezegd dat de lessen op middelbare scholen deze week worden geschrapt om tijd te maken voor intern overleg in de onderwijsinstellingen. Hij sprak van "een periode voor interne democratie" waar de minister van Onderwijs Édouard Geffray tijd voor wil.
6 uur geleden