Rechter besluit dat Trump niet onschendbaar is
WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump is niet onschendbaar in een van de strafzaken die tegen hem dient. Het gaat om de zaak die tegen hem is aangespannen om verkiezingsinmenging in 2020. De oud-president probeerde daar onderuit te komen door zich te beroepen op de immuniteit die hij als president genoot. Rechter Tanya Chutkan liet vrijdag in duidelijke taal weten het daar niet mee eens te zijn.
Trump wordt ervan verdacht dat hij probeerde zijn verlies van de verkiezingen in 2020 ongedaan te maken. Hij was toen president en zou daarom onschendbaar zijn, dus niet vervolgd mogen worden, stelden zijn advocaten in oktober.
Hoewel in de grondwet is vastgelegd dat een zittende president niet strafrechtelijk kan worden vervolgd, heeft Trump hier volgens Chutkan geen recht op, omdat hij het land inmiddels niet meer bestuurt. "Welke immuniteit een zittende president ook geniet, die positie geeft geen levenslange 'verlaat de gevangenis zonder te betalen'-kaart", stelde de rechter.
Ongekend
"De vervolging van een voormalige president is ongekend, maar de beschuldigingen dat een president deze misdaden heeft gepleegd zijn dat ook", schreef rechter Chutkan verder. Eerder op de dag besloot het Amerikaanse Hof van Beroep dat Trump ook geen immuniteit heeft in eventuele civiele zaken rond de bestorming van het Capitool.
Volgens The New York Times wil Trump in hoger beroep gaan in de hoop de zaak daarmee uit te stellen tot na de presidentsverkiezingen van 2024.
Trump moet op 4 maart voor een jury verschijnen om de beschuldigingen. De oud-president wordt nog in drie andere strafzaken vervolgd.
Meer uit Buitenland
NICOSIA (ANP/AFP) - Bij de gekapseisde veerboot voor de Cypriotische kust zijn zeker zes doden aangetroffen. Dat meldt Ünal Üstel, de premier van Noord-Cyprus, het noordelijke deel van Cyprus dat alleen door Ankara wordt erkend. Omdat de reddingswerkzaamheden nog in volle gang zijn, is het mogelijk dat nog meer doden worden gevonden.
1 uur geledenKATHMANDU (ANP) - Het moeizame verloop van de identificatie van overstromingsslachtoffers zorgt in Nepal voor problemen. De krant Kathmandu Post schrijft dat zaterdagavond pas bij twintig lichamen door nabestaanden was vastgesteld om wie het ging. Dat was een fractie van de 669 lichamen die op dat moment waren geborgen.
1 uur geledenNICOSIA (ANP) - Voor de noordkust van Cyprus is een veerboot met circa 270 opvarenden gekapseisd, melden Cypriotische media. De kustwacht en een reddingshelikopter zijn ingezet. Ook andere vaartuigen in de buurt zouden te hulp zijn gekomen. Het schip zou inmiddels zinken, meldt de Turkse vicepremier Cevdet Yilmaz op X.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De vrijdag overleden Noorse koning Harald wordt over twee weken begraven. Die tijdsindicatie gaf premier Jonas Gahr Støre in een interview bij de Noorse publieke omroep NRK. De exacte datum is nog niet bekend. "We gaan de koning in de week na volgende week begraven", zei Støre na de herdenkingsdienst voor Harald in Oslo.
1 uur geledenOSLO (ANP) - Tijdens een herdenkingsdienst voor de overleden Noorse koning Harald in de kathedraal van Oslo is zondag stilgestaan bij het verdriet van de koninklijke familie. "Een familie heeft haar echtgenoot, vader, grootvader en schoonvader verloren. Onze gedachten zijn bij hen in hun rouw", zei predikant Pål Kristian Balstad aan het begin van de dienst.
3 uur geledenREYKJAVIK (ANP/DPA/AFP) - IJslanders hebben in een referendum gestemd tegen het hervatten van toetredingsgesprekken met de Europese Unie. In de eilandstaat met ongeveer 400.000 inwoners stemde 52,8 procent van de kiezers tegen en 47,2 procent voor.
3 uur geledenASKER (ANP) - Ongeveer vijfhonderd mensen konden niet naar binnen bij de herdenkingsdienst voor de Noorse koning Harald in Asker. In heel Noorwegen zijn zondag gelijktijdig om 11.00 uur herdenkingen voor de overleden koning. "De politie moest een grote groep mensen wegsturen bij de kerk", schrijft de Noorse krant VG.
3 uur geleden