Rechter besluit dat Trump niet onschendbaar is
WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump is niet onschendbaar in een van de strafzaken die tegen hem dient. Het gaat om de zaak die tegen hem is aangespannen om verkiezingsinmenging in 2020. De oud-president probeerde daar onderuit te komen door zich te beroepen op de immuniteit die hij als president genoot. Rechter Tanya Chutkan liet vrijdag in duidelijke taal weten het daar niet mee eens te zijn.
Trump wordt ervan verdacht dat hij probeerde zijn verlies van de verkiezingen in 2020 ongedaan te maken. Hij was toen president en zou daarom onschendbaar zijn, dus niet vervolgd mogen worden, stelden zijn advocaten in oktober.
Hoewel in de grondwet is vastgelegd dat een zittende president niet strafrechtelijk kan worden vervolgd, heeft Trump hier volgens Chutkan geen recht op, omdat hij het land inmiddels niet meer bestuurt. "Welke immuniteit een zittende president ook geniet, die positie geeft geen levenslange 'verlaat de gevangenis zonder te betalen'-kaart", stelde de rechter.
Ongekend
"De vervolging van een voormalige president is ongekend, maar de beschuldigingen dat een president deze misdaden heeft gepleegd zijn dat ook", schreef rechter Chutkan verder. Eerder op de dag besloot het Amerikaanse Hof van Beroep dat Trump ook geen immuniteit heeft in eventuele civiele zaken rond de bestorming van het Capitool.
Volgens The New York Times wil Trump in hoger beroep gaan in de hoop de zaak daarmee uit te stellen tot na de presidentsverkiezingen van 2024.
Trump moet op 4 maart voor een jury verschijnen om de beschuldigingen. De oud-president wordt nog in drie andere strafzaken vervolgd.
Meer uit Buitenland
JOHANNESBURG (ANP) - Drie personen in Zuid-Afrika zijn gearresteerd in verband met de moord op een vrouw in Johannesburg, meldt de BBC. Het gaat om een man en twee vrouwen. De drie verdachten moeten deze maandag voor de rechter verschijnen.
35 minuten geledenSCHWERIN (ANP/AFP) - De lijsttrekker van Alternative für Deutschland (AfD) in de deelstaat Mecklenburg-Voor-Pommeren stelt dat bondskanselier Friedrich Merz tegen het einde van het jaar niet meer aan de macht is. Zijn uitspraak volgt na een historisch verlies voor Merz' partij.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische regeringspartij Verenigd Rusland is volgens de voorlopige officiële uitslag zoals verwacht de grootste geworden bij de verkiezingen voor de Doema, het Russische lagerhuis. Dat meldt Ella Pamfilova, het hoofd van de centrale kiescommissie van het land, nadat 95 procent van de stemmen is geteld.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Een Iraanse delegatie zal, ondanks de oorlog tussen Iran en de Verenigde Staten, de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bijwonen. De Iraanse president Massoud Pezeshkian en minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi reizen dinsdag naar New York, meldt het Iraanse staatspersbureau IRNA.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Chinese president Xi Jinping reist deze week voor een staatsbezoek naar de Verenigde Staten. Het bezoek duurt van woensdag tot en met vrijdag, aldus Chinese staatsmedia. Een belangrijk gespreksonderwerp is de handel tussen de twee grootste economieën ter wereld.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben in het geheim afspraken gemaakt met tientallen landen om migranten op te nemen die geen banden hebben met die landen, staat in een maandag gepubliceerd rapport van het Franse collectief Forbidden Stories.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Die Linke heeft de verkiezingen voor het parlement van de Duitse deelstaat Berlijn gewonnen. De partij van lijsttrekker Elif Eralp kreeg 25,7 procent van de stemmen, meldt de kiescommissie. Het is de beste uitslag ooit voor de uiterst linkse partij in de Duitse hoofdstad.
6 uur geleden