Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechter besluit dat Trump niet onschendbaar is

Rechter besluit dat Trump niet onschendbaar is

WASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump is niet onschendbaar in een van de strafzaken die tegen hem dient. Het gaat om de zaak die tegen hem is aangespannen om verkiezingsinmenging in 2020. De oud-president probeerde daar onderuit te komen door zich te beroepen op de immuniteit die hij als president genoot. Rechter Tanya Chutkan liet vrijdag in duidelijke taal weten het daar niet mee eens te zijn.

Trump wordt ervan verdacht dat hij probeerde zijn verlies van de verkiezingen in 2020 ongedaan te maken. Hij was toen president en zou daarom onschendbaar zijn, dus niet vervolgd mogen worden, stelden zijn advocaten in oktober.

Hoewel in de grondwet is vastgelegd dat een zittende president niet strafrechtelijk kan worden vervolgd, heeft Trump hier volgens Chutkan geen recht op, omdat hij het land inmiddels niet meer bestuurt. "Welke immuniteit een zittende president ook geniet, die positie geeft geen levenslange 'verlaat de gevangenis zonder te betalen'-kaart", stelde de rechter.

Ongekend

"De vervolging van een voormalige president is ongekend, maar de beschuldigingen dat een president deze misdaden heeft gepleegd zijn dat ook", schreef rechter Chutkan verder. Eerder op de dag besloot het Amerikaanse Hof van Beroep dat Trump ook geen immuniteit heeft in eventuele civiele zaken rond de bestorming van het Capitool.

Volgens The New York Times wil Trump in hoger beroep gaan in de hoop de zaak daarmee uit te stellen tot na de presidentsverkiezingen van 2024.

Trump moet op 4 maart voor een jury verschijnen om de beschuldigingen. De oud-president wordt nog in drie andere strafzaken vervolgd.

Meer uit Buitenland

Poolse oud-premier Morawiecki uit partij gezet na partijsplitsing

WARSCHAU (ANP/DPA) - De Poolse oppositiepartij Recht en Rechtvaardigheid (PiS) heeft ongeveer veertig parlementariërs uit de partij gezet na een interne splitsing. Onder hen is oud-premier Mateusz Morawiecki. Zij waren het niet eens met partijvoorzitter Jarosław Kaczyński, die voor een rechtsere koers is.

25 minuten geleden
Parlementair onderzoek naar Farage gaat verder

LONDEN (ANP/RTR) - Het parlementaire onderzoek naar Nigel Farage en een miljoenendonatie is hervat. Het onderzoek werd stilgelegd nadat de leider van Reform UK was opgestapt als parlementariër. Hij keert door zijn overwinning bij de tussentijdse verkiezingen terug in het Britse Lagerhuis.

1 uur geleden
Marokko en Spanje willen nieuwe bestorming Ceuta voorkomen

CEUTA/RABAT (ANP) - Zowel aan de Spaanse als aan de Marokkaanse kant van de grens van de Spaanse Noord-Afrikaanse exclave Ceuta wordt het aantal grensbewakers opgevoerd en wordt de controle versterkt. Spanje heeft inmiddels 1600 politiemensen en 2000 militairen langs de ongeveer 8 kilometer lange grens en had al maatregelen getroffen om de zwemmende migranten in zee te weren, melden Spaanse media. Volgens de krant El Mundo zijn er over het algemeen bijna de helft meer politiemensen dan eind juli.

2 uur geleden
Duitsland evacueert dorp Gey om naderende natuurbrand

GEY (ANP/RTR/DPA) - In Duitsland wordt een dorp geëvacueerd vanwege een naderende natuurbrand. De evacuatie treft alle 1800 inwoners van Gey, een plaatsje op enkele tientallen kilometers van zowel Nederland als België.

3 uur geleden
Farage wint verkiezingen, keert terug in Brits parlement

CLACTON-ON-SEA (ANP) - Reform UK-leider Nigel Farage heeft zoals verwacht de tussentijdse parlementsverkiezingen in zijn kiesdistrict Clacton gewonnen en krijgt daarmee zijn zetel in het parlement terug. Hij trad ruim een maand geleden af als lid van het Lagerhuis wegens kritiek op zijn financiën en vroeg kiezers om hem opnieuw te steunen.

5 uur geleden
Gevechtsvliegtuigen halen drone neer boven Letland

RIGA (ANP/AFP) - Gevechtsvliegtuigen van de NAVO hebben vrijdag een drone neergeschoten die het luchtruim van Letland was binnengedrongen. Dat melden de Letse strijdkrachten en het bondgenootschap. Volgens het ministerie van Defensie gaat het om een "buitenlandse" drone die door Rusland is verstoord, wat erop duidt dat het om een Oekraïense afzwaaier zou gaan.

5 uur geleden
Doden door uitzonderlijke regenval in Japan

TOKIO (ANP/AFP) - Zeker vier mensen zijn omgekomen door zware regenval in het oosten van Japan. Duizenden reizigers strandden op luchthaven Narita bij Tokio doordat het treinverkeer was ontregeld.

6 uur geleden