Rechter berispt Van der Burg omdat mobiel vreemdeling is doorzocht
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Eric van der Burg (Asiel) is berispt omdat een ambtenaar van de vreemdelingenpolitie de mobiele telefoon van een Mongoolse vrouw heeft ontgrendeld en doorzocht, zonder haar toestemming. De Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State zegt dat hier geen wettelijke basis voor is. De hoogste bestuursrechter zegt dat een telefoon doorzoeken zonder toestemming - in dit geval om identiteitsdocumenten te vinden - pas mogelijk is als de Vreemdelingenwet daarop wordt aangepast.
De ambtenaar heeft de smartphone ontgrendeld door het gezicht van de vrouw voor de camera te houden. Vervolgens heeft de medewerker de telefoon doorzocht op foto's van identiteitsdocumenten en andere gegevens.
Volgens de staatssecretaris was de ambtenaar hiertoe bevoegd omdat de Vreemdelingenwet toestaat om zonder toestemming de telefoon door te zoeken van iemand die in de vreemdelingenbewaring zit. Daar gaat de rechter niet in mee. De door de bewindsman genoemde wettelijke bepaling is namelijk in 2012 ingevoerd en in de tussentijd worden mobiele telefoons voor veel meer doeleinden gebruikt. Daardoor zijn op smartphones niet alleen telefoonnummers en berichten te vinden, maar ook andere gegevens die volgens de rechter een verregaande inkijk geven op iemands privéleven. De magistraat doelt hier bijvoorbeeld op foto's, video's en internetgeschiedenis.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Infrastructuur en Waterstaat) hoopt dat dit jaar een startbesluit wordt genomen over het verbeteren van het goederenspoor tussen Gent en Terneuzen. In een overleg in de Tweede Kamer over het Meerjarenprogramma Infrastructuur, Ruimte en Transport (MIRT) zei Aartsen dat hij over dit grensoverschrijdende project intensief contact heeft met zijn Belgische collega's en dat hij verwacht dat de kwestie volgende week in een gezamenlijk overleg aan de orde komt.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Medewerkers en makers van de publieke omroep hebben samen met onder meer de vakbonden FNV en de Nederlandse Vereniging van Journalisten een symbolisch noodpakket aangeboden in de Tweede Kamer. Met de actie vragen zij aandacht voor de gevolgen van de aangekondigde bezuinigingen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De drie formerende partijen D66, VVD en CDA willen dat er vier nieuwe omroephuizen komen, plus een taakomroep van de NOS en NTR. D66-Kamerlid Ouafa Oualhadj kondigde het plan van de drie partijen aan tijdens een debat over de mediabegroting.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de bezuiniging van 46 miljoen euro die de politie dit jaar moet doorvoeren, worden de basisteams "helemaal buiten beschouwing gelaten". Daarmee reageerde demissionair minister Foort van Oosten (Justitie, VVD) in een debat op zorgen die bij een groot deel van de Tweede Kamer leven. "Wij komen in 2026 niet aan het blauw op straat."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66, VVD en CDA zijn maandag begonnen aan wat de slotdagen van de onderhandelingen over het coalitieakkoord moeten worden. "Vandaag of morgen moet je er wel uit zijn" met het oog op de deadline van 30 januari, zei CDA-leider Henri Bontenbal. Rob Jetten (D66) heeft "alle vertrouwen dat het gaat lukken".
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De formerende partijen D66, VVD en CDA hebben nog geen overeenstemming bereikt over de financiën en onderhandelen maandag verder, meldden ze zondag na een dag onderhandelen. Hoewel de partijleiders meermaals de hoop hebben uitgesproken om er dit weekend uit te komen op financiën, lieten ze geen teleurstelling blijken tegenover de aanwezige pers.
1 dag geledenAMERSFOORT (ANP) - Na de dramatisch verlopen verkiezingen van NSC verlaat voormalig lijsttrekker Eddy van Hijum de top van de partij. De partij maakt de "bewuste keuze" om nu geen politiek leider te benoemen, meldde voorzitter Reinout van Malenstein zaterdag bij het NSC-congres in Amersfoort. "Een interim-leider zou juist het verkeerde signaal zijn en zou alle dilemma's onnodig blijven oproepen."
2 dagen geleden