Rechter beperkt gebiedsverbod voor Pegida-voorman tot 10 april
ARNHEM (ANP) - De voorzieningenrechter heeft het gebiedsverbod aangepast, dat Pegida-voorman Edwin Wagensveld van burgemeester Ahmed Marcouch van Arnhem kreeg. Het verbod geldt nu tot 10 april, aldus de rechtbank. Op grond van het oorspronkelijke gebiedsverbod mocht Wagensveld een halfjaar geen voet op Arnhems grondgebied zetten.
Wagensveld wilde dat het gebiedsverbod zou worden geschorst. Marcouch stond open voor een inperking van het verbod tot drie maanden, maar de voorzieningenrechter oordeelt dat het verbod een ingrijpend middel is dat zo kort mogelijk moet duren. Drie weken, vanaf de datum dat het verbod inging, vindt zij redelijk. Ze erkent dat ze niet in de toekomst kan kijken en noemt het daarom "in zekere zin een willekeurige beslissing om vast te stellen hoe lang de vrees voor ernstige wanordelijkheden duurt". Die angst was de grond voor het gebiedsverbod.
Wagensveld wilde op 23 maart een koran verbranden in Arnhem. Hij kondigde aan een demonstratieverbod te zullen negeren, waarna Marcouch hem met een noodbevel het gebiedsverbod oplegde. Er zou onder meer sprake zijn van een concrete lokale terreurdreiging. De rechter gaat ervan uit dat daarvan sprake was, blijkt uit de uitspraak. Het was dan ook redelijk dat Marcouch het verbod oplegde, maar niet voor drie of zelfs zes maanden, aldus de rechter. Hoe lang het verbod dan wel zou mogen duren noemt de rechter "een lastige vraag", maar rekening houdend met het feit dat de concrete terreurdreiging kan veranderen vindt zij drie weken redelijk.
De Pegida-voorman kondigde begin deze week aan dat hij zaterdag opnieuw in Arnhem wil demonstreren, maar hij mag zich dus tot 10 april niet in de Gelderse hoofdstad vertonen. Woensdag werd Wagensveld bij de behandeling van zijn zaak tegen het gebiedsverbod in de rechtbank in Arnhem gearresteerd, omdat hij een koran rondslingerde en over de grond sleepte. Daarmee overtrad hij volgens de politie voorwaarden in het verbod.
Meer uit Binnenland
HURGHADA (ANP) - Met een toestel van Defensie zijn afgelopen nacht opnieuw gestrande reizigers opgehaald in Oman en naar het Egyptische Hurghada gebracht. In totaal zijn het 75 Nederlanders en drie mensen met andere nationaliteiten, laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland moet meer vaart maken met de energietransitie en de gasinfrastructuur in Groningen voorlopig in stand houden als "airbag" voor noodgevallen. Dat is nodig om minder afhankelijk te worden van andere landen, stellen 22 experts die gespecialiseerd zijn in veiligheid en energie in een donderdag verschenen rapport. "We bevinden ons in een zeer kritische fase ten aanzien van de importafhankelijkheid van energie", schrijven ze.
1 uur geledenASSEN (ANP) - Het Drents Museum moet een tentoonstelling met kunst uit New Delhi uitstellen omdat het Indiase ministerie van Cultuur heeft besloten de kunstwerken niet op transport te laten gaan. Dat meldt het museum woensdag. Het Indiase ministerie nam dat besluit volgens het museum "vanwege de huidige geopolitieke spanningen".
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse huurmarkt zitten mensen met een middeninkomen in de knel. De huren in de vrije sector zijn tussen 2023 en 2025 alleen maar gestegen en het aanbod van huurwoningen neemt af doordat private verhuurders hun panden in de verkoop hebben gedaan. De groei in het aanbod aan private huur is daardoor tot stilstand gekomen. Dat meldt de gemeente op basis van het tweejaarlijkse onderzoek Wonen in Amsterdam.
16 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft de 66-jarige Abderrahim El M. uit Rotterdam veroordeeld tot 20 maanden gevangenisstraf voor het meenemen van staatsgeheime informatie naar huis. De verdachte werkte bij de Nationaal Coƶrdinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). De rechtbank sprak hem vrij van het lekken van de informatie aan de Marokkaanse geheime dienst.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Jetten heeft woensdag gesproken met mensen uit de Iraanse gemeenschap. Hij wilde van hen horen "hoe zij naar de situatie in het land kijken en welke impact dit op henzelf en hun omgeving heeft", laat hij op sociale media weten. Israƫl en de Verenigde Staten bombarderen Iran sinds eind vorige maand.
20 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De geplande inhoudelijke behandeling van de zaak tegen Raily B., verdacht van het leiden van een criminele organisatie die een moordaanslag op Peter R. de Vries zou hebben voorbereid, is uitgesteld. Dat bepaalde de rechter woensdag tijdens de vierde inleidende zitting.
20 uur geleden