
Rechtbankuitspraak over antisemitische projectie Anne Frank Huis
AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam doet donderdag uitspraak in de zaak over de projectie van antisemitische teksten op het Anne Frank Huis. Vooruitlopend op het vonnis besloot de rechtbank twee weken geleden al om de 42-jarige verdachte vrij te laten. Hij zat negentig dagen in voorarrest.
Het Openbaar Ministerie eiste tijdens de strafzaak een celstraf van zes maanden en een gebiedsverbod van vijf jaar voor de gemeente Amsterdam. De advocaat van de verdachte noemde de strafeis "buitenproportioneel" en vroeg met succes het voorarrest per direct te beëindigen.
Robert W., die zowel de Poolse als de Canadese nationaliteit heeft, werd in april van dit jaar opgepakt in Polen. Hij werd eind augustus naar Nederland gebracht en stond donderdag 5 oktober terecht voor belediging van Joden en het verspreiden van discriminerende uitingen. De man ontkent de beschuldigingen.
De zaak draait om de tekst 'Anne Frank is uitvinder van de balpen' die op 6 februari van dit jaar met een laser op de gevel van het Anne Frank Huis werd geprojecteerd. Dat is een complottheorie die de Holocaust en de echtheid van het dagboek van Anne Frank ontkent.
W. staat ook terecht voor het maken en verspreiden van een filmpje op Telegram met de beelden van de projectie, voorzien van een discriminerend en antisemitisch lied op de melodie van Everybody Wants to Rule the World. "Deze uiting kan niet anders dan de strekking hebben Anne Frank - en met haar alle Joden - in een kwaad daglicht te stellen. Het filmpje is bedoeld om Joden te beledigen", zei de officier van justitie daarover.
In Polen loopt nog een strafzaak tegen W. wegens het promoten van fascisme en haatzaaien. Hij stond met een bord bij de beroemde poort van het concentratie- en vernietigingskamp Auschwitz. Ook in San Diego in de Verenigde Staten is hij in een strafzaak verwikkeld. Daar werd hij op borgtocht vrijgelaten. In de Verenigde Staten speelde hij volgens het OM een actieve rol binnen rechts-extremistische kringen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Door de staking van NS-personeel kan het dinsdag in de bussen en treinen van regionale vervoerders extra druk zijn. Daarvoor waarschuwt een aantal van die vervoerders via hun website of sociale media.
13 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - Het ledenaantal van GroenLinks-PvdA is gegroeid naar meer dan 105.000, maakte fractievoorzitter Frans Timmermans maandag in Eindhoven bekend op de eerste campagnebijeenkomst op weg naar de verkiezingen eind oktober. Sinds de val van het kabinet eerder deze week zijn er ruim 4000 nieuwe leden bijgekomen.
19 minuten geledenBUNSCHOTEN-SPAKENBURG (ANP) - Een 78-jarige inwoner van Bunschoten-Spakenburg is afgelopen weekend overleden na een "mogelijk misdrijf" in haar huis. Dat meldt de politie maandag. De vrouw werd vrijdag zwaargewond aangetroffen in haar woning aan de Harderwijker Bank. Het huis lag overhoop en een raam aan de voorkant van de woning was kapot. Wat er precies is gebeurd, is nog onduidelijk.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twee Amsterdammers van 23 en 24 jaar aangehouden voor betrokkenheid bij een steekincident in een Rotterdams zalencentrum in de nacht van zondag op maandag. De feestlocatie aan de Galvanistraat was volgens de regionale omroep Rijnmond net weer open. Het centrum was gesloten nadat bij een schietpartij in februari een dode en een gewonde waren gevallen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voetballer Quincy Promes wil kunnen terugkeren naar Nederland, onder meer om de zittingen bij te wonen in de strafzaak die tegen hem loopt, op voorwaarde dat hij niet wordt opgepakt. Dit bevestigt zijn advocaat Cem Polat na berichtgeving van RTL Boulevard, dat een interview met de voetballer had in Dubai.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol denkt dinsdag door de staking van NS-personeel slecht bereikbaar te zijn. Er rijden alleen tussen Amsterdam en Schiphol treinen, dus wordt verwacht dat veel mensen met de auto of taxi komen. "Dit leidt naar verwachting tot veel extra verkeer en drukte op de wegen rondom de luchthaven."
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Door blikseminslagen in Utrecht is een woning aan de Philipsdaalderhof rond 01.30 uur in brand gevlogen. Ook is er door de bliksem een verstoring in de treindienst tussen Utrecht Centraal en Woerden.
9 uur geleden