Rechtbankuitspraak in civiele mondkapjeszaak Sywert van Lienden
AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank Amsterdam doet woensdag uitspraak in de civiele rechtszaak die de Nederlandse staat voert tegen het bedrijf van Sywert van Lienden en twee zakenpartners over de omstreden mondkapjesdeal. De zaak draait om de vraag of Van Lienden en zijn compagnons Camille van Gestel en Bernd Damme de miljoenenwinst moeten terugbetalen die ze in het coronajaar 2020 hebben opgestreken met de verkoop van 40 miljoen mondkapjes uit China.
Van Lienden had vooraf publiekelijk aangegeven zonder winstoogmerk te werken. Achteraf bleek dat ze de bestelling uitvoerden namens hun commerciële bedrijf Relief Goods Alliance (RGA) in plaats van hun Stichting Hulptroepen Alliantie (SHA). "Nu echt rond!! Nooit meer geldzorgen", schreef Van Lienden destijds aan zijn eigen partner. Volgens de landsadvocaat bleek uit de berichten dat zij de Staat met opzet hebben bedrogen. Maar de ondernemers stellen dat het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) vooraf wel wist dat het onderhandelde met een commerciële partij die winst zou maken.
Niet alleen de Staat maakt aanspraak op de gemaakte winst van ruim 29 miljoen euro. Ook het nieuwe bestuur van de stichting eist het geld op van de drie ex-bestuurders. De stichting verwijt ze onbehoorlijk bestuur. De mondkapjesstichting wordt in de zaak gesteund door medewerkers die op vrijwillige basis werkzaamheden hebben verricht.
Deze civiele zaak staat los van de strafzaak over de omstreden mondkapjesdeal. Het Openbaar Ministerie vervolgt de drie ex-bestuurders van de Stichting Hulptroepen Alliantie voor oplichting, verduistering, valsheid in geschrifte en witwassen.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - De politie heeft donderdagochtend een persoon aangehouden op verdenking van doodsbedreiging van de schrijfster en columniste Lale Gül. Dit laat Gül weten aan het ANP. De politie Midden-Nederland zegt hier geen uitspraken over te doen.
28 minuten geledenARNHEM (ANP) - Het ziekenhuis Rijnstate in Arnhem treft een schikking met de mensen die in het verleden gedupeerd zijn door verkeerd gebruik van sperma in een vruchtbaarheidskliniek. Het ziekenhuis bevestigt de overeenkomst vrijdag naar aanleiding van berichtgeving in het programma Pointer van KRO-NCRV.
50 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De deskundigengroep dierziekten, die het ministerie van Landbouw adviseert over vogelgriep, maakt zich "veel zorgen" over de huidige stand van de vogelgriep in Nederland. Dat zegt Arjan Stegeman, hoogleraar Gezondheid van Landbouwhuisdieren van de Universiteit Utrecht en voorzitter van de deskundigengroep. Stegeman waarschuwt ook dat de huidige methode om vogelgriep te bestrijden verouderd is.
55 minuten geledenLELYSTAD (ANP) - De zussen van de vermoorde Ryan al Najjar zijn nog altijd doodsbang voor hun vader. "Mijn vader is nooit een vader geweest zoals andere vaders. Hij zorgde altijd voor spanning en angst en richtte zijn woede altijd op ons", zei een van de zussen van de 18-jarige vrouw uit het Friese Joure die in de nacht van 27 op 28 mei 2024 werd gedood in de buurt van Lelystad. Twee van haar broers en haar voortvluchtige vader worden verdacht van de moord.
56 minuten geledenWIERUM (ANP) - De gaswinning onder de Waddenzee bij Ternaard in Friesland gaat definitief niet door. De Staat heeft een deal met gaswinningsbedrijf NAM gesloten, maakte energieminister Sophie Hermans (VVD) vrijdag bekend in het dorpshuis van het nabijgelegen Wierum.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Simone Smit wordt de nieuwe directeur-generaal van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD). Zij volgt Erik Akerboom op, die de functie ruim vijf jaar bekleedde.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Mensen met een aangeboren hartafwijking kunnen daar vanaf januari weer aan worden geopereerd in het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG). De operaties waren in september stilgelegd na zorgen over sociale veiligheid. Een onderzoek daarnaar is afgerond.
2 uur geleden