Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechtbanken behandelen minder strafzaken

Rechtbanken behandelen minder strafzaken

DEN HAAG (ANP) - Het aantal strafzaken dat voor de rechter komt, is vorig jaar gedaald naar 85.000. In 2018 bogen de rechtbanken zich nog over 88.000 misdrijven. Dit staat in het donderdag verschenen rapport Criminaliteit en rechtshandhaving 2019.

Bij ongeveer negen op de tien van de 85.000 strafzaken sprak de rechter vorig jaar een schuldigverklaring uit. Bij 1 op de 10 volgde vrijspraak.

Van het totale aantal strafzaken bestaat 37 procent uit vermogensmisdrijven (bijvoorbeeld diefstal) en 18 procent uit gewelds- en seksuele misdrijven. In 2019 legde de rechter in totaal 76.000 zaken straffen op. De gevangenisstraf was in 34.000 zaken de meest opgelegde hoofdstraf, gevolgd door de taakstraf (29.000) en geldboete (22.000).

Criminaliteit

De politie registreerde vorig jaar 817.000 misdrijven. Dat is 4 procent meer dan een jaar eerder, maar 35 procent minder dan de 1,25 miljoen in 2009. Toen werden 131.000 strafzaken aan de rechter voorgelegd. Sindsdien daalde de geregistreerde criminaliteit lange tijd.

Cijfers over criminaliteit en rechtshandhaving worden elk jaar gepubliceerd door het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC), het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en de Raad voor de rechtspraak. De nu gepubliceerde editie schetst de ontwikkelingen tot en met 2019; daarom zijn de effecten van de corona-crisis hierin nog niet te zien.

Meer uit Binnenland

Boeren en brandweer gaan samenwerken bij aanpak natuurbranden

ZWOLLE (ANP) - Nu de kans op natuurbranden door droogte en hoge temperaturen in Nederland steeds verder toeneemt, gaat de brandweer nauwer samenwerken met boeren. Brandweer Nederland en brancheorganisatie LTO Noord werken sinds kort aan een bredere aanpak dan alleen brandbestrijding.

44 minuten geleden
Explosie verwoest achtergevel van appartement in Zaandam

ZAANDAM (ANP) - Een explosie aan de Hof van Zaenden in Zaandam heeft in de nacht van zondag op maandag de achtergevel van een appartement verwoest en brand veroorzaakt. Dat maakte de veiligheidsregio Zaanstreek-Waterland bekend.

5 uur geleden
Skinnybike met top van 120 kilometer per uur in beslag genomen

ENSCHEDE (ANP) - De politie in Enschede heeft een skinnybike, een fiets met het uiterlijk van een fatbike maar met smallere banden, in beslag genomen omdat die 120 kilometer per uur kon. Dat meldt de politie op Instagram.

17 uur geleden
Onderzoek: mezen en duiven verstopten zich tijdens eclips

GRONINGEN (ANP) - Het gedrag van diverse vogels veranderde tijdens de zonsverduistering van afgelopen woensdag. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Rijksuniversiteit Groningen (RUG) uitvoerde samen met tientallen vogelliefhebbers in Noord-Nederland. "Met name meesachtigen en duiven gingen zich verstoppen", zegt onderzoeksleider Theo Jurriens.

18 uur geleden
Man (26) aangehouden om mogelijke brandstichting in Oosterhout

OOSTERHOUT (ANP) - In het onderzoek naar een woningbrand die eerder deze week woedde in het Noord-Brabantse Oosterhout heeft de politie zondagochtend een 26-jarige man uit die plaats aangehouden. De politie zegt er rekening mee te houden dat de brand is aangestoken.

19 uur geleden
Nog niet alle bewoners terug naar huis na brand in Oosterhout

OOSTERHOUT (ANP) - Nog niet alle bewoners van een appartementencomplex in Oosterhout kunnen na een brand terug naar huis. De brand in het pand aan de Koning Willem-Alexanderlaan woedde in de nacht van zaterdag op zondag.

20 uur geleden
Overleden persoon gevonden in Lelystad, politie vermoedt misdrijf

LELYSTAD (ANP) - In een woning aan de Groene Velden in Lelystad is zaterdagavond een overleden persoon aangetroffen. De politie heeft "reden om rekening te houden met een misdrijf", bevestigt een woordvoerder na berichtgeving hierover van Omroep Flevoland. Over wat die reden dan precies is, wil de woordvoerder nog niks zeggen.

21 uur geleden