Rechtbank wil snel duidelijkheid over mogelijk witwassen moskee
ROERMOND (ANP) - Het Openbaar Ministerie moet binnen drie maanden duidelijkheid verschaffen over de witwasbeschuldiging tegen de moskee in Geleen. Die beslissing nam de rechtbank in Roermond vrijdag tijdens een voorbereidende zitting.
Vrijdag bleek namelijk dat een eerdere verdenking van witwassen tegen twee bestuurders van de moskee op losse schroeven staat. Het geld dat de Al Houdamoskee in Geleen kreeg is mogelijk niet afkomstig uit criminele bron, maar uit Saoedi-Arabië. Dat vermoeden sprak het OM ter zitting uit. Als dat klopt, is er geen sprake van crimineel geld en dus niet van witwassen. De rechtbank wil hierover snel duidelijkheid.
Het OM liet verder een eerder geuite verdenking van ronselen voor de jihad in de moskee vervallen.
Deelname IS
Een andere belangrijke verdenking tegen vicevoorzitter en secretaris Laarbi A. van moskee Al Houda in Geleen blijft wel staan: het financieren van terrorisme en deelname aan de Islamitische Staat (IS). A. zou 250.000 euro naar IS-gebied hebben doorgesluisd en zelf in het strijdgebied geweest zijn. Voorzitter Stefan Z. blijft verdachte van valsheid in geschrifte bij de donateursadministratie van een aan de moskee gelieerde stichting.
Beide verdachten werden in november 2017 aangehouden na meldingen van verdachte transacties bij de stichtingen. Eerder, in februari van dat jaar, waren er invallen op veertien volgens de politie verdachte plaatsen, waaronder de moskee.
Conflict
Advocaat Tamara Buruma van Laarbi A. wil weten hoe het onderzoek naar haar cliënt tot stand is gekomen. Zij vraagt zich af of het onderzoek rechtmatig is. Volgens haar is het onderzoek gebaseerd op geruchten.
Binnen de moskee was namelijk een conflict gaande tussen salafisten en gematigde moslims. De laatsten trokken aan het kortste eind en moesten de moskee uit. Buruma wil getuigen horen met de vraag of de politie is afgegaan op ongefundeerde beweringen van de afgesplitste groep.
Maar de rechtbank wees dit verzoek wegens onvoldoende onderbouwing af. De rechtbank handhaafde tenslotte allerlei voorwaarden die aan de verdachten zijn opgelegd. Zo mogen ze het land niet verlaten. De zaak is voor onbepaalde tijd aangehouden.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De minister van Sociale Zaken had de afgelopen jaren te weinig toezicht op de problemen die de uitvoeringsorganisatie UWV had met de WIA. Dat schrijft de Algemene Rekenkamer in een rapport. Volgens de Rekenkamer was het UWV vooral bezig met het wegwerken van achterstanden en was er te weinig aandacht voor hoe de uitkeringen van arbeidsongeschikten werden vastgesteld. Daardoor kregen tienduizenden mensen te veel of te weinig geld.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam wil in de strafzaak tegen Sywert van Lienden en zijn voormalige zakenpartners Camille van Gestel en Bernd Damme meer weten over de werkwijze van de rechercheurs van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD). Die deden onderzoek naar de mondkapjesaffaire.
7 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Het Dordrechts Museum voegt deze week een werk van Marlene Dumas toe aan de collectie. De Geboorte van de Schilderkunst is volgens het museum een sleutelwerk, dat dankzij "een genereuze bruikleengever" in het museum kan worden tentoongesteld. Het doek van de in Zuid-Afrika geboren kunstenares wordt donderdag in ontvangst genomen, in het bijzijn van Dumas.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Nederlandse gebruikers van Spotify luisterden dit jaar vooral naar de muziek van de Haagse rapper Frenna. Hij voert het jaaroverzicht van de streamingdienst aan. Daarna volgen Lil Kleine en Ronnie Flex. Alle gebruikers van de dienst krijgen woensdag hun eigen lijst te zien, de Spotify Wrapped.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Jagers hebben op de Utrechtse Heuvelrug een wolf doodgeschoten. Uit een spoedanalyse van het DNA moet blijken of het gaat om de wolf waarvoor de provincie Utrecht eerder dit jaar een afschotvergunning verleende. Die wolf heeft een aantal keer mensen aangevallen en gebeten.
9 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Het noodlijdende vliegveld van Maastricht heeft wederom een nieuwe algemeen directeur aangesteld. Cor de Man begint op 1 februari als CEO van Maastricht Aachen Airport (MAA). Hij volgt Joost Meijs op, die net een jaar in dienst was toen hij op 1 november zijn functie neerlegde om directeur te worden van Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL).
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ook in Drenthe hebben mensen met schade aan hun woning door de gaswinning in Groningen vaker last van stress en minder vertrouwen in de overheid. "De impact van de gaswinningsproblematiek stopt niet bij de provinciegrens van Groningen", stelt onderzoeksinstituut Nivel, dat samen met de Rijksuniversiteit Groningen onderzoek doet.
9 uur geleden