
Rechtbank wijst eisen Nigeriaanse weduwen tegen Shell af
DEN HAAG (ANP) - De Nigeriaanse weduwen die Shell medeverantwoordelijk houden voor de dood van hun echtgenoten in 1995, hebben volgens de rechter geen sluitend bewijs geleverd voor hun beschuldigingen. De rechtbank in Den Haag oordeelt dat niet is bewezen dat Shell destijds betrokken was bij het omkopen van getuigen.
Verklaringen die getuigen tijdens de zaak hebben afgelegd over omkoping berusten "voor een groot deel op aannames en interpretaties", oordeelt de rechtbank. Die zijn "onvoldoende concreet om te constateren dat het geld echt afkomstig was" van de Nigeriaanse tak van Shell.
Vier weduwen hadden Shell aangeklaagd. Zij stellen dat het olie- en gasbedrijf diverse Nigerianen heeft omgekocht om valse getuigenissen af te leggen. Mede op basis van die getuigenissen werden volgens hen de zogenoemde Ogoni Negen veroordeeld en geëxecuteerd. De negen waren activisten die in de jaren 90 protesteerden tegen de vervuilende oliewinning in de Nigerdelta. Ze kregen de schuld van de moord op vier lokale leiders, een jaar eerder, en werden opgehangen. Internationaal werd de zaak tegen de activisten als schijnproces beschouwd.
Verhaal
De rechter die het vonnis uitsprak, benadrukte dat de rechtbank zich "bewust is van het schokkende en tragische karakter" van de gebeurtenissen. "Het verdriet en verlies van de eiseressen staat niet ter discussie."
"Voor mij is het belangrijkste dat ik mijn verhaal heb kunnen vertellen", reageerde Esther Kiobel, die voor de uitspraak naar Den Haag was gekomen. "Mensen van over de hele wereld weten nu wat Shell doet, ze kunnen daar hun eigen oordeel over vellen. Ik ben strijdbaar", zei ze. "De ergste dag van mijn leven was toen mijn man overleed. Ik heb zo veel gehuild, maar nu wil ik niet meer huilen, want dan ben ik zwak. En ik wil het gevecht voortzetten."
Hoger beroep
Of dat in de vorm van een hoger beroep zal gebeuren, moeten de eisers en hun advocaten nog beslissen. "Daar gaan we rustig voor zitten", zegt advocaat Channa Samkalden. Dat de rechtbank de eisen heeft afgewezen, kwam voor haar niet als een grote verrassing. In een tussenvonnis had de rechter al bepaald dat de eisers specifiek bewijs moesten leveren voor de vermeende omkoping door Shell. "Als je eenmaal voor die afslag kiest, is deze uitkomst niet heel verrassend. Het is heel moeilijk om zoiets na 25 jaar aan te tonen op basis van getuigenissen." Samkalden vindt dat haar team wel heeft aangetoond "hoe innig de relatie was tussen Shell en de Nigeriaanse overheid". De rechtbank is daar volgens haar "best makkelijk overheen gestapt".
Shell laat namens het Nigeriaanse dochterbedrijf weten dat de uitspraak "niets afdoet aan het tragische karakter van de gebeurtenissen in 1995". Verder ziet het bedrijf in de uitspraak de bevestiging dat er "geen basis is voor de vorderingen tegen ons".
Meer uit Binnenland
ZOETERWOUDE (ANP) - Een 13-jarige jongen uit Zoeterwoude is om het leven gekomen door een aanrijding met een auto zaterdag in zijn woonplaats. Dat meldt de politie zondag. De 34-jarige Zoetermeerse bestuurder van de auto is aangehouden en zit vast voor verhoor.
1 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Nederland mag meepraten over een troepenmacht die een toekomstige vrede in Oekraïne moet bewaken, omdat ons land geldt als een geschikte deelnemer, zegt buitenlandminister Caspar Veldkamp. Het Nederlandse leger is in staat een bijdrage te leveren en Nederland was in het verleden ook bereid dat te doen.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Astrid Nijgh wordt nog altijd vereenzelvigd met het lied 'Ik doe wat ik doe'. Haar toenmalige echtgenoot Lennaert Nijgh maakte de tekst op basis van een gesprek met een prostituee, Astrid componeerde de muziek. Maar de allereerste keer werd 'Ik doe wat ik doe' gezongen door Jenny Arean, in 1972, live op tv in een show van regisseur Rob Touber. Die oerversie was altijd onvindbaar, tot nu. En de originele liedtekst blijkt ook nog veel langer dan in de uitvoering van Astrid Nijgh.
3 uur geledenBERGEN (ANP) - Een 24-jarige man is in de nacht van zaterdag op zondag zwaargewond geraakt na een steekincident in Bergen. De man is rond 03.10 uur neergestoken in een horecagelegenheid aan de Jan Oldenburghlaan. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis gebracht.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Marine heeft dit weekend zes Russische schepen door de Noordzee geleid. De schepen voeren door de Nederlandse Exclusieve Economische Zone, waar ze internationaal afgesproken recht op doorvaart hebben, maar Nederland begeleidt sommige vloten, "niet alleen om waakzaam te zijn, maar ook om in te kunnen grijpen bij verdachte handelingen of verstoringen".
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Justitieminister David van Weel heeft zijn Amerikaanse collega Pam Bondi aangesproken op de sancties die de Verenigde Staten voorbereiden voor het Internationaal Strafhof (ICC). Van Weel heeft duidelijk gemaakt dat gastland Nederland "enorm hecht aan het ongestoord kunnen functioneren van het ICC. En daar heeft ze echt goede nota van genomen", zei hij na afloop.
17 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI heeft opnieuw voor een aantal provincies de code geel ingetrokken die eerder was uitgegeven om sneeuwval. De waarschuwing geldt niet meer voor Utrecht en Gelderland, eerder op de dag is deze waarschuwing ook al ingetrokken voor Noord-Holland, Flevoland en Overijssel.
21 uur geleden