Rechtbank wijst eisen Nigeriaanse weduwen tegen Shell af
DEN HAAG (ANP) - De Nigeriaanse weduwen die Shell medeverantwoordelijk houden voor de dood van hun echtgenoten in 1995, hebben volgens de rechter geen sluitend bewijs geleverd voor hun beschuldigingen. De rechtbank in Den Haag oordeelt dat niet is bewezen dat Shell destijds betrokken was bij het omkopen van getuigen.
Verklaringen die getuigen tijdens de zaak hebben afgelegd over omkoping berusten "voor een groot deel op aannames en interpretaties", oordeelt de rechtbank. Die zijn "onvoldoende concreet om te constateren dat het geld echt afkomstig was" van de Nigeriaanse tak van Shell.
Vier weduwen hadden Shell aangeklaagd. Zij stellen dat het olie- en gasbedrijf diverse Nigerianen heeft omgekocht om valse getuigenissen af te leggen. Mede op basis van die getuigenissen werden volgens hen de zogenoemde Ogoni Negen veroordeeld en geëxecuteerd. De negen waren activisten die in de jaren 90 protesteerden tegen de vervuilende oliewinning in de Nigerdelta. Ze kregen de schuld van de moord op vier lokale leiders, een jaar eerder, en werden opgehangen. Internationaal werd de zaak tegen de activisten als schijnproces beschouwd.
Verhaal
De rechter die het vonnis uitsprak, benadrukte dat de rechtbank zich "bewust is van het schokkende en tragische karakter" van de gebeurtenissen. "Het verdriet en verlies van de eiseressen staat niet ter discussie."
"Voor mij is het belangrijkste dat ik mijn verhaal heb kunnen vertellen", reageerde Esther Kiobel, die voor de uitspraak naar Den Haag was gekomen. "Mensen van over de hele wereld weten nu wat Shell doet, ze kunnen daar hun eigen oordeel over vellen. Ik ben strijdbaar", zei ze. "De ergste dag van mijn leven was toen mijn man overleed. Ik heb zo veel gehuild, maar nu wil ik niet meer huilen, want dan ben ik zwak. En ik wil het gevecht voortzetten."
Hoger beroep
Of dat in de vorm van een hoger beroep zal gebeuren, moeten de eisers en hun advocaten nog beslissen. "Daar gaan we rustig voor zitten", zegt advocaat Channa Samkalden. Dat de rechtbank de eisen heeft afgewezen, kwam voor haar niet als een grote verrassing. In een tussenvonnis had de rechter al bepaald dat de eisers specifiek bewijs moesten leveren voor de vermeende omkoping door Shell. "Als je eenmaal voor die afslag kiest, is deze uitkomst niet heel verrassend. Het is heel moeilijk om zoiets na 25 jaar aan te tonen op basis van getuigenissen." Samkalden vindt dat haar team wel heeft aangetoond "hoe innig de relatie was tussen Shell en de Nigeriaanse overheid". De rechtbank is daar volgens haar "best makkelijk overheen gestapt".
Shell laat namens het Nigeriaanse dochterbedrijf weten dat de uitspraak "niets afdoet aan het tragische karakter van de gebeurtenissen in 1995". Verder ziet het bedrijf in de uitspraak de bevestiging dat er "geen basis is voor de vorderingen tegen ons".
Meer uit Binnenland
IJSSELSTEIN (ANP) - In IJsselstein is het protest tegen een tijdelijke noodopvang voor asielzoekers afgelopen, meldt een ANP-verslaggever. Er is nog een kleine groep aanwezig bij het gemeentehuis. Aanleiding voor de demonstratie was de komst van een tijdelijke opvanglocatie op een veld van voetbalvereniging IJFC.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Ex-minister van Asiel en Migratie Marjolein Faber zat fout toen ze de opvang van zestien vreemdelingen in Rotterdam wilde beëindigen. Dat heeft de bestuursrechter in Rotterdam vrijdag bepaald. De vreemdelingen verblijven er onder de zogenoemde bed-bad-broodregeling. Bij vier anderen die eveneens in beroep gingen, mocht Faber wel ingrijpen.
8 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - Het aantal tijdelijke noodopvangplekken voor asielzoekers in Loosdrecht zakt van de beoogde 110 naar 70, meldt de gemeente Wijdemeren vrijdag. De gemeente noemt dit aantal "beter passend bij de lokale situatie". De opvang gaat niet eerder dan 6 mei van start, staat in een verklaring.
11 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen het vonnis in de zaak tegen de 58-jarige Koert H., die vrijdag van de rechtbank in Arnhem vier jaar cel kreeg opgelegd voor brandstichting in de Arnhemse binnenstad. Het OM had tien jaar cel geëist.
13 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politierechter heeft tijdens een snelrechtzitting een 30-jarige man uit Hilversum veroordeeld voor ongeregeldheden bij een protest tegen de komst van een noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht dinsdag. Hij kreeg voor poging tot brandstichting dertig dagen cel opgelegd, waarvan 27 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Naast de celstraf legde de rechter een taakstraf van honderd uur op.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-premier Mark Rutte vindt het terecht dat Piet Ploeg, voorzitter van de Stichting Vliegramp MH17, vrijdag een koninklijke onderscheiding heeft gekregen. "Als er iemand is die deze onderscheiding verdient dan is het Piet. Ik heb diepe bewondering voor de vasthoudende en tegelijk invoelende wijze waarop hij al jarenlang strijdt voor gerechtigheid voor de nabestaanden van MH17", verklaart Rutte.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Dat de directeur van Pride Amsterdam, Lucien Spee-Castillo Ruiz, vrijdag bij de lintjesregen een koninklijke onderscheiding heeft gekregen, is "een enorme publieke erkenning voor zijn tomeloze inzet". Dat zeggen de grondleggers van het internationale evenement voor lhbti-rechten, Siep de Haan, Peter Kramer en Ernst Verhoeven. Zij hebben hem voorgedragen voor een lintje.
13 uur geleden