Rechtbank: veroordeelde Puttense moordzaak niet vervroegd vrij
ARNHEM (ANP) - De 49-jarige Ron P., veroordeeld voor onder meer de Puttense moordzaak, komt niet vervroegd vrij. Dat heeft de rechtbank in Arnhem dinsdag bepaald. P. werkt niet mee aan persoonlijkheidsonderzoeken. Daardoor kan geen pakket voorwaarden worden samengesteld aan de hand waarvan het gevaar voor herhaling kan worden ingeperkt, aldus de rechtbank. P. moet nog 3,5 jaar zitten.
De Puttense moordzaak draait om de gewelddadige dood van de 23-jarige stewardess Christel Ambrosius. Zij werd in 1994 in het huis van haar oma in Putten verkracht en vermoord. Aanvankelijk werden twee mannen hiervoor veroordeeld. Na herziening van hun zaak werden zij vrijgesproken. De geruchtmakende zaak geldt nog steeds als een van de grootste rechterlijke dwalingen uit de Nederlandse rechtsgeschiedenis. De in 2021 vermoorde misdaadjournalist Peter R. de Vries heeft jarenlang gestreden om de onschuld van de twee mannen aan te tonen.
In 2008 arresteerde de politie P. als verdachte. Hij werd veroordeeld. Ook werd hij schuldig bevonden aan de doodslag op Anneke van der Stap (22) in Rijswijk. In totaal kreeg P. twintig jaar gevangenisstraf opgelegd. De man heeft altijd ontkend, in beide zaken. DNA-sporen zijn cruciaal geweest in de bewijsvoering.
Hele straf
Volgens de oude regeling kan een veroordeelde vervroegd vrijkomen na het uitzitten van twee derde van de straf. Het Openbaar Ministerie kan voorwaarden verbinden aan de invrijheidstelling om het risico op herhaling te beperken. De rechter beslist uiteindelijk. In juli 2021 is de wet aangepast en strenger geworden.
In 2022 stelde de rechtbank de voorwaardelijke invrijheidstelling van P. uit tot 25 juli 2024, omdat er geen onderzoek kon worden gedaan naar de psyche van de man. P. weigerde daaraan mee te werken. Omdat die situatie niet is veranderd, heeft het OM de rechtbank verzocht P. zijn hele straf te laten uitzitten. Dat verzoek is gehonoreerd.
Volgens de rechtbank is het niet verantwoord P. op vrije voeten te stellen. Een veranderde opstelling van de man is niet te verwachten, stelt de rechtbank vast.
Meer uit Binnenland
HELMOND (ANP) - Bij een steekpartij in een woning aan de Peelhof in het Noord-Brabantse Helmond zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag twee personen gewond geraakt. Het gaat om een man en een vrouw, meldt de politie. Het incident vond rond 02.30 uur plaats.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een groot deel van het land, behalve in het westen, komt in de nacht van vrijdag op zaterdag en zaterdagochtend plaatselijk dichte mist voor. Het KNMI heeft daarom voor alle provincies, behalve Limburg, Zeeland en Zuid- en Noord-Holland, code geel afgekondigd. De waarschuwing geldt tot 11.00 uur.
6 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - In de haven van het Zeeuwse Terneuzen is vrijdagavond brand uitgebroken op een schip. De brandweer heeft opgeschaald en is met drie blusvoertuigen en een hoogwerker aanwezig. Ook zetten brandweerlieden een speciaal blussysteem in dat werkt met ultrahoge druk om het vuur onder controle te krijgen.
6 uur geledenROZENBURG (ANP) - De politie heeft vrijdagavond een man doodgeschoten in Rozenburg (gemeente Rotterdam). Dat gebeurde rond 18.00 uur in een woning aan de Ruygeplaat. Agenten kwamen op een melding af en werden daar "geconfronteerd" met een man met een mes, aldus de politie.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft celstraffen van elf jaar en tbs met dwangverpleging geëist in de zaak over de ernstige mishandeling van het Vlaardingse pleegmeisje (10). Het OM acht bewezen dat Johnny van den B. en Daisy W. hun pleegkind opzettelijk zwaar lichamelijk letsel hebben toegebracht. Dit zou zijn gebeurd tussen juni 2023 en 20 mei 2024, het moment waarop ze in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis belandde met tien botbreuken en hersenletsel.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationale ombudsman Reinier van Zutphen begint een onderzoek naar de gevolgen van het overheidsbeleid voor boeren. Het onderzoek richt zich op de afgelopen tien jaar en de ervaringen van boeren zullen centraal staan.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De boete voor de illegale verkoop van e-sigaretten is met 700 euro verhoogd tot 2040 euro voor een eerste overtreding, schrijft demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Volksgezondheid) in een brief aan de Tweede Kamer. Bij een volgende overtreding gaat de boete met 1000 euro omhoog naar 3060 euro.
17 uur geleden