Rechtbank spreekt verdachte vrij van rol bij aanslagen Parijs
ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank Rotterdam heeft woensdag Amsterdammer Annas A. (33) vrijgesproken van zijn mogelijke rol bij de aanslagen in Parijs in 2015. A. werd verdacht van het bemiddelen bij het leveren van wapens die in 2015 werden gebruikt bij de aanslagen in Parijs en vliegveld Zaventem. Er is in de zaak van A. onvoldoende wettig en overtuigend bewijs, oordeelt de rechtbank.
Op de korte zitting bleek al snel dat een mogelijke vrijspraak in de lijn van de verwachting lag. Vooraf had het Openbaar Ministerie de rechtbank en de verdediging al geïnformeerd dat de officier van justitie om vrijspraak zou vragen. De rechtbank deed dan ook direct uitspraak.
A. werd ervan verdacht dat hij van 1 september tot 1 december 2015 inlichtingen heeft verschaft, dan wel behulpzaam is geweest bij het verstrekken van inlichtingen aan de aanslagplegers waar ze in Rotterdam wapens konden kopen. Maar de verdenking was slechts gebaseerd op één verklaring dat de wapens uit Nederland waren gekomen en dat is voor het OM niet voldoende, aldus de officier van justitie.
Geen bewijs
Wel staat voor het OM vast dat A. appte met zijn Belgische neef Ali el H., die de wapens zou hebben geleverd aan de terreurcel die de aanslagen pleegde. Daarin spraken ze over drie "clio's" die klaarlagen. Volgens A. en zijn neef ging het om softdrugs. A. zou zijn neef een adres en een telefoonnummer hebben verschaft voor de handel. Het is voor het OM duidelijk dat ze niet spraken over de gelijknamige auto’s. Maar het valt niet te bewijzen dat het om aanvalsgeweren ging die de aanslagplegers in Parijs en Brussel hebben gebruikt en ook niet dat dat op het adres in die periode een wapenhandelaar actief was.
A. is sinds juni 2019 op vrije voeten, hij was niet bij de zitting aanwezig. Zijn neef werd in juni vorig jaar veroordeeld in Frankrijk tot een gevangenisstraf van tien jaar voor deelname aan de terroristische organisatie die verantwoordelijk wordt gehouden voor de aanslagen in Parijs.
Ontbreken gegevens
De officier sprak van een "complexe zeer uitzonderlijke zaak" die veel onderzoek heeft gevergd. "Er is keihard gewerkt maar doordat terug in de tijd moest worden gerechercheerd waren niet alle gegevens meer beschikbaar." Zo beschikte het OM niet meer over telecomgegevens.
Tijdens de aanslagen in Parijs vielen 130 doden. De meest dodelijke aanslag op 13 november 2015 was de aanslag in concertzaal Bataclan, waarbij in totaal 90 mensen om het leven kwamen. Een van de aanslagplegers die aan een ander zou hebben gezegd dat hij de wapens uit Nederland had opgehaald, heeft zich op 22 maart 2016 opgeblazen op luchthaven Zaventem in Brussel.
Meer uit Binnenland
WASHINGTON (ANP) - Een Amerikaan die geëvacueerd is van het cruiseschip m/v Hondius heeft "mild positief" getest op het hantavirus, meldde het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid in de nacht van zondag op maandag in een verklaring. Het Spaanse ministerie van Volksgezondheid meldt op basis van Amerikaanse informatie dat het gaat om een "zwakke" positieve test, die als positief wordt beschouwd. De persoon zou geen ziekteverschijnselen hebben.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Visserij met sleepnetten in de beschermde Noordzeenatuur van de Doggersbank is zonder omgevingsvergunning in principe niet toegestaan. De algemene uitzondering die de overheid daar al jaren op maakt voor vissers, is in strijd met Europese natuurwetgeving, oordeelt de rechtbank in Den Haag in een zaak die door natuurorganisaties was aangespannen.
1 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Politie en het Openbaar Ministerie (OM) hebben het onderzoek afgerond naar de vermissing van Tanja Groen in 1993. De grote vragen zijn niet opgelost: wat is er met Tanja gebeurd en waar is ze? Dat melden politie en OM maandag. De toen 18-jarige Tanja raakte in Limburg vermist in de nacht van 31 augustus op 1 september 1993. Ze verdween na een feestje in Maastricht.
2 uur geledenALMERE (ANP) - Het NorthC datacenter in Almere krijgt uiterlijk woensdag om 12.00 uur een tijdelijke stroomvoorziening. Dat laat het bedrijf maandag weten. Donderdag woedde daar een grote brand, waarbij het stroomnet beschadigd raakte.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie ziet een toename van het aantal jeugdige verdachten. Jongeren in de leeftijd van 12 tot en met 17 jaar komen sinds 2024 vaker met de politie en het OM in aanraking. Daarbij valt vooral de zwaarte van de gepleegde misdrijven op, meldt het OM in het maandag gepubliceerde jaarbericht over 2025.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie registreerde vorig jaar minder moord- en doodslagzaken met een vrouwelijk slachtoffer. In 2025 ging het om vijftien zaken, in 2024 betrof het 24 zaken. Dat staat in het jaarbericht 2025 van het OM. Het is voor de tweede keer dat het OM het aantal zaken van geweldsmisdrijven met vrouwelijke slachtoffers registreert in het jaarverslag.
3 uur geledenCANBERRA (ANP/AFP) - Australië gaat zes voormalige opvarenden van cruiseschip m/v Hondius onderbrengen op een quarantainelocatie ten noorden van Perth. Daar moeten ze zeker drie weken blijven, meldt de regering.
3 uur geleden