Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechtbank: onterecht ontslag oud-directeur Fotomuseum Donker

Rechtbank: onterecht ontslag oud-directeur Fotomuseum Donker

ROTTERDAM (ANP) - Oud-directeur van het Nederlands Fotomuseum Birgit Donker is door de rechtbank in het gelijk gesteld in haar ontslagzaak. De rechter heeft vastgesteld dat er geen goede reden was voor haar ontslag. Er is niet gebleken dat er sociale onveiligheid of een angstcultuur was, aldus de rechter. Donker krijgt een vergoeding van 400.000 euro en het Fotomuseum moet een rectificatie plaatsen.

In juli 2025 werd Donker ontslagen na een intern onderzoek naar haar functioneren. Eerder werd zij door de raad van toezicht na "zorgelijke meldingen" op non-actief gesteld. De Volkskrant meldde dat er sprake was van een "giftige werkomgeving" en "angstcultuur" bij het museum. De Raad voor de Journalistiek oordeelde in december 2025 al dat de uitlatingen van anonieme bronnen over Donker in de krant "niet-controleerbaar en tendentieus" waren.

De rechter sluit niet uit dat het "vernietigende artikel" in de Volkskrant bij Donkers ontslag een belangrijke rol heeft gespeeld en voor de raad van toezicht reden was om haar "voor de bus te gooien", zo staat in de uitspraak van de rechter.

'Opluchting'

Het interne onderzoek van de raad van toezicht dat tot Donkers schorsing leidde, noemt de rechter "onvoldoende onpartijdig, onafhankelijk, zorgvuldig en objectief". Na het ontslag van de directeur deed een onderzoeksbureau "cultuuronderzoek" bij het museum. Ook op dat onderzoek is de rechter kritisch. Mensen die positief waren over haar functioneren werden niet uitgenodigd om over hun ervaring te vertellen.

De rechter schrijft niet af te willen doen aan de gevoelens van sommige medewerkers van het museum. "Er was sprake van directief leiderschap", aldus de rechter. Ook was de werkdruk hoog. Sommige medewerkers hadden moeite met "de voortvarende aanpak" van Donker.

"Dit voelt als een enorme opluchting", aldus Donker in een reactie. "Alles wat mij verweten is, is van tafel geveegd in dit uitgebreid onderbouwde oordeel van de rechter, die zorgvuldig onderzoek heeft gedaan." Een woordvoerder van het museum zei maandagmiddag te reageren.

Meer uit Binnenland

Temperatuur duikt overal in Nederland onder 15 graden

HOUTEN (ANP) - Het is zondag op geen enkel weerstation in Nederland warmer geworden dan 15 graden. Dat is volgens Weeronline voor het eerst sinds 16 mei, waardoor een reeks van 155 dagen op rij met een temperatuur van 15 graden of hoger ergens in Nederland ten einde komt.

4 uur geleden
Zo'n vijfhonderd mensen rouwen in Utrecht om Palestijnse kinderen

UTRECHT (ANP) - Onder begeleiding van één trom is een 'rouwstoet' met zo'n vijfhonderd mensen zondag door Utrecht getrokken. De aanwezigen herdachten de ruim 21.630 gedode Palestijnse kinderen. 'Ieder kind heeft een naam', was te lezen op een spandoek van Getuigen van Gaza.

5 uur geleden
Oorzaak onwelwordingen bij rondleiding Grolsch nog onduidelijk

ENSCHEDE (ANP) - Het onderzoek naar enkele onwelwordingen zaterdagmiddag tijdens een rondleiding in de Grolsch-fabriek in Enschede loopt nog. Mogelijk is er pas na het weekend iets te zeggen over de oorzaak, meldt de politie zondag.

10 uur geleden
Twaalf aanhoudingen voor poging havenspoor onklaar te maken

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft zaterdag twaalf actievoerders van Kappen met Kolen aangehouden die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. De activisten wilden steentjes onder het spoor weghalen, maar werden tegengehouden door de politie.

22 uur geleden
Man (27) aangehouden voor explosie bij kapperszaak in Vlaardingen

VLAARDINGEN (ANP) - Een 27-jarige man uit Vlaardingen is vrijdag aangehouden voor betrokkenheid bij een explosie bij een kapperszaak in de Zuid-Hollandse stad, meldt de politie zaterdag. De ontploffing vond plaats bij een zaak aan het Liesveld op 6 augustus. De laatste tijd zijn er vaker gewelddadige incidenten geweest bij verschillende kapsalons in Vlaardingen.

1 dag geleden
Actie 'Vote Early' op Museumplein voor Amerikaanse verkiezingen

AMSTERDAM (ANP) - Op het Museumplein hebben zaterdagmiddag enkele tientallen mensen Amerikaanse kiezers in Nederland aangespoord te gaan stemmen voor de tussentijdse verkiezingen in hun geboorteland. Die vinden volgende maand plaats. Deze bijeenkomst 'No Tyrants: Vote Early' vindt zaterdag niet alleen plaats in Amsterdam, maar over de hele wereld.

1 dag geleden
Bedroefde reacties op heengaan Maarten Spanjer

OUDERKERK AAN DE AMSTEL (ANP) - KRO-NCRV heeft zaterdag met verdriet kennisgenomen van het overlijden van Maarten Spanjer. De acteur en schrijver was onder meer te zien in het televisieprogramma Taxi. Ook anderen hebben bedroefd gereageerd. Zaterdag overleed Spanjer op 73-jarige leeftijd aan de gevolgen van kanker.

1 dag geleden