Rechtbank noemt uitspraak petrochemisch bedrijf Sabic
DEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch noemt de uitspraak over petrochemisch bedrijf Sabic dinsdag "bijzonder". Volgens persrechter Cristiaan Mandemakers heeft een Nederlandse rechter nooit eerder een strafmaat afgeleid van de jaaromzet van een wereldwijd opererend bedrijf. In dit geval werd gekeken naar de jaaromzet van zo'n 30 miljard dollar van petrochemiereus Sabic wereldwijd. En niet naar de veel lagere omzet van Sabic Limburg.
In veel andere gevallen houden rechters zich aan de Europese regels waarin vaste boetes worden bepaald voor bedrijven die over de schreef gaan. De rechtbank Oost-Brabant wijkt hiervan bewust af, omdat de boete volgens de rechtbank anders te laag zou zijn en geen doeltreffend en afschrikwekkend effect zou hebben voor een speler op het wereldtoneel als Sabic.
Bij het bepalen van de boete werd een percentage van de omzet van Sabic als uitgangspunt gehanteerd, aldus de persrechter. De Nederlandse wetgever staat een dergelijke beslissing toe, zei hij. "De rechter heeft nu de deur geopend naar de mogelijkheid die de wetgever biedt."
Het Openbaar Ministerie (OM) eiste 25 miljoen euro, maar de rechtbank verminderde dat bedrag naar 10 miljoen vanwege het lange tijdsverloop van het proces. "De zaak duurde al erg lang", vatte de persrechter samen. Bovendien heeft de rechtbank een streep gehaald door de overtredingen, die inmiddels verjaard zijn. De grotere zaken die niet onder een simpele overtreding vallen, werden wel beoordeeld door de rechtbank.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Cornald Maas verzorgt volgend jaar niet het commentaar tijdens het Eurovisie Songfestival. Omdat AVROTROS zich uit het evenement heeft teruggetrokken, vindt de omroep het "niet passend" om dat door een gezicht van de omroep te laten doen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet volgt de wens van de Tweede Kamer en laat een besluit over de opening van Lelystad Airport voor passagiersvluchten aan zijn opvolger. Op de luchthaven worden wel F-35-gevechtsvliegtuigen gestationeerd. Dat besluit ligt vrijdag voor in de ministerraad, bevestigen Haagse bronnen na een bericht van De Telegraaf.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op NS-stations is momenteel geen of verkeerde roisinformatie te zien op de borden. Dat komt door een technische storing. Ook komen vertragingen en wijzigingen niet goed door in de NS-reisplanner-app.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De situatie rondom de komst van een asielopvang in Albergen is moeilijk te vergelijken met de huidige gang van zaken. Dat zegt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) na een oordeel van de Nationale ombudsman. "Dit speelde allemaal voor de komst van de spreidingswet", zegt een woordvoerder van de VNG. "Het benadrukt wel opnieuw dat inwoners gehoord moeten worden."
7 uur geledenJAKARTA (ANP) - Nederland heeft vier topstukken uit de collectie van de Nederlandse wetenschapper Eugène Dubois teruggegeven aan Indonesië. De overhandiging van een schedelkapje, een dijbeen en een kies van de homo erectus en een schelp met krassen erin vond plaats in Museum Nasional Indonesia in Jakarta. De Nederlandse ambassadeur in Indonesië, Marc Gerritsen, overhandigde de fossielen aan de Indonesische cultuurminister Fadli Zon.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft Qbuzz toestemming gegeven om ook volgend jaar nog met dieselbussen te rijden. Tot 1 april mag Qbuzz de diesels blijven gebruiken in het noorden van de provincie, in gemeenten als Alphen aan den Rijn, Gouda en Leiden. Het vervoersbedrijf moet noodgedwongen ruim zestig oude dieselbussen inzetten, omdat er vorig jaar problemen waren met de levering van elektrische bussen.
7 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De advocaat van Peter Gillis mag van de rechtbank in Den Bosch extra onderzoek verrichten naar foto's die zijn ex-partner Nicol Kremers als bewijs aanvoert van mishandelingen waarvan Gillis wordt verdacht. Het gaat om een aantal digitale bestanden waarvan de verdediging de betrouwbaarheid betwist. De rechter bepaalde dat een tegenonderzoek onder voorwaarden is toegestaan.
8 uur geleden