Rechtbank noemt uitspraak petrochemisch bedrijf Sabic
DEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch noemt de uitspraak over petrochemisch bedrijf Sabic dinsdag "bijzonder". Volgens persrechter Cristiaan Mandemakers heeft een Nederlandse rechter nooit eerder een strafmaat afgeleid van de jaaromzet van een wereldwijd opererend bedrijf. In dit geval werd gekeken naar de jaaromzet van zo'n 30 miljard dollar van petrochemiereus Sabic wereldwijd. En niet naar de veel lagere omzet van Sabic Limburg.
In veel andere gevallen houden rechters zich aan de Europese regels waarin vaste boetes worden bepaald voor bedrijven die over de schreef gaan. De rechtbank Oost-Brabant wijkt hiervan bewust af, omdat de boete volgens de rechtbank anders te laag zou zijn en geen doeltreffend en afschrikwekkend effect zou hebben voor een speler op het wereldtoneel als Sabic.
Bij het bepalen van de boete werd een percentage van de omzet van Sabic als uitgangspunt gehanteerd, aldus de persrechter. De Nederlandse wetgever staat een dergelijke beslissing toe, zei hij. "De rechter heeft nu de deur geopend naar de mogelijkheid die de wetgever biedt."
Het Openbaar Ministerie (OM) eiste 25 miljoen euro, maar de rechtbank verminderde dat bedrag naar 10 miljoen vanwege het lange tijdsverloop van het proces. "De zaak duurde al erg lang", vatte de persrechter samen. Bovendien heeft de rechtbank een streep gehaald door de overtredingen, die inmiddels verjaard zijn. De grotere zaken die niet onder een simpele overtreding vallen, werden wel beoordeeld door de rechtbank.
Meer uit Binnenland
BRUSSEL (ANP) - Volgens demissionair premier Dick Schoof is de top van EU-regeringsleiders van donderdagavond "geen crisistop". Het is volgens hem een top over de trans-Atlantische relaties, zei hij bij aankomst in Brussel. "De angel is er sinds gisteren wel uit."
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Twintig inwoners van Utrecht kunnen nog niet terug naar huis als gevolg van de explosie in de Visscherssteeg vorige week donderdag, meldt de gemeente Utrecht in een raadsbrief. Zij hebben allemaal tijdelijk onderdak gekregen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het 'niet verstandig' als Nederland in Europa pleit voor de mogelijke inzet van verregaande handelssancties tegen de VS, zolang die de claim op Groenland niet laten varen. "Vrijwel iedereen zegt nu: we escaleren nu verder niet," zegt defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) over de houding van andere Europese landen. Hij wil op dit moment geen "dreigement of politiek signaal" afgeven richting de VS.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het boek Het ultieme geheim van Dan Brown was het bestverkochte boek van 2025. Dat heeft de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) bekendgemaakt. In Het ultieme geheim raakt hoogleraar kunstgeschiedenis Robert Langdon betrokken bij een moordmysterie in Praag. Het is het nieuwe boek in dezelfde reeks als De Da Vinci Code. Het boek is ruim 234.000 keer verkocht. Dat is bijna 40 procent meer dan het bestverkochte boek van het jaar daarvoor, De Camino van Anya Niewierra
6 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De eerste bewoners van de seniorenflat in Vlissingen waar vorige week een explosie en brand waren, kunnen volgende week woensdag terug naar hun huizen. De woningen zijn bewoonbaar gemaakt, laat woningcorporatie l'escaut weten.
7 uur geledenDE BILT (ANP) - In het noorden van Nederland geldt komende nacht en vrijdagochtend code oranje, omdat het daar door ijzel "verraderlijk glad" kan worden. "Er is hierdoor een grote kans op ongelukken door gladde wegen, fietspaden en voetpaden. De gladheid is moeilijk te zien, wat het extra gevaarlijk maakt", waarschuwt het KNMI.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De Afghaanse vrouw die onlangs in een documentaire van Hila Noorzai te zien was, is vrijgelaten. Dat meldt AVROTROS op Instagram.
8 uur geleden