Rechtbank noemt uitspraak petrochemisch bedrijf Sabic
DEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch noemt de uitspraak over petrochemisch bedrijf Sabic dinsdag "bijzonder". Volgens persrechter Cristiaan Mandemakers heeft een Nederlandse rechter nooit eerder een strafmaat afgeleid van de jaaromzet van een wereldwijd opererend bedrijf. In dit geval werd gekeken naar de jaaromzet van zo'n 30 miljard dollar van petrochemiereus Sabic wereldwijd. En niet naar de veel lagere omzet van Sabic Limburg.
In veel andere gevallen houden rechters zich aan de Europese regels waarin vaste boetes worden bepaald voor bedrijven die over de schreef gaan. De rechtbank Oost-Brabant wijkt hiervan bewust af, omdat de boete volgens de rechtbank anders te laag zou zijn en geen doeltreffend en afschrikwekkend effect zou hebben voor een speler op het wereldtoneel als Sabic.
Bij het bepalen van de boete werd een percentage van de omzet van Sabic als uitgangspunt gehanteerd, aldus de persrechter. De Nederlandse wetgever staat een dergelijke beslissing toe, zei hij. "De rechter heeft nu de deur geopend naar de mogelijkheid die de wetgever biedt."
Het Openbaar Ministerie (OM) eiste 25 miljoen euro, maar de rechtbank verminderde dat bedrag naar 10 miljoen vanwege het lange tijdsverloop van het proces. "De zaak duurde al erg lang", vatte de persrechter samen. Bovendien heeft de rechtbank een streep gehaald door de overtredingen, die inmiddels verjaard zijn. De grotere zaken die niet onder een simpele overtreding vallen, werden wel beoordeeld door de rechtbank.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower wordt de partijleider van de nieuwe fractie van opgestapte PVV'ers. Hidde Heutink, de voormalig campagneleider van de PVV, wordt zijn vicevoorzitter.
2 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Reizigersvereniging Rover en Translink, het bedrijf achter de ov-chipkaart, hebben gelijk gekregen van de rechter in het kort geding tegen Kings Online, dat via twee websites ov-chipkaarten verkoopt voor hoge bedragen. Dat meldt Rover. Honderden reizigers hadden zich bij de vereniging gemeld, omdat zij tientallen euro's te veel hadden betaald voor een persoonlijke ov-chipkaart. Mensen dachten vanwege de huisstijl van de website, die leek op die van de NS en Translink, via een officiële aanbieder een bestelling te plaatsen.
56 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De advocaat van de ouders van de 11-jarige Sohani, die op 1 februari vorig jaar in Nieuwegein werd doodgestoken, wil dat de rechtbank Hamsah L. (30) tot een strafbare dader verklaart. Hij vindt dat L. naast tbs ook een celstraf moet krijgen. Volgens raadsman Sébas Diekstra heeft L. in de periode voor het misdrijf drugs gebruikt, terwijl hij wist dat dit tot psychoses kan leiden. Dat betoogde hij dinsdag tijdens de rechtszaak tegen L. bij de rechtbank in Utrecht.
58 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De IJ-tunnel gaat vanaf de zomer van 2027 ruim een jaar dicht. De afsluiting heeft grote gevolgen voor de bereikbaarheid van Amsterdam, de regio en in het bijzonder Amsterdam-Noord, aldus de gemeente. De tunnel, die het centrum met het stadsdeel Noord verbindt, is aan groot onderhoud toe.
1 uur geledenHAARLEM (ANP) - De 24-jarige Signiomar D. uit Zwaag blijft vastzitten in de zaak rond Emiel den Hollander, de tweelingbroer van zangeres S10. De rechtbank heeft het verzoek om zijn voorarrest op te heffen afgewezen.
2 uur geledenHAARLEM (ANP) - De 22-jarige Adam el B. uit Beverwijk blijft vastzitten in de zaak rond het geweld tussen twee jeugdgroepen uit Haarlem en Beverwijk, in september vorig jaar. Dat heeft de rechtbank in Haarlem dinsdag besloten. Beelden van het geweld werden online gedeeld, waarop een vergeldingsactie volgde van een groep Haarlemmers en vijf middelbare scholen in de regio een dag de deuren sloten.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Hamzah L. (30), verdacht van het doodsteken van de 11-jarige Sohani in Nieuwegein, houdt vol dat hij destijds psychotisch was en onder invloed van wanen heeft gehandeld. L. staat dinsdag terecht bij de rechtbank in Utrecht.
3 uur geleden