Rechtbank legt AnQore en OCI boetes van elk 360.000 euro op
DEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch heeft de chemische bedrijven AnQore en OCI op industrieterrein Chemelot in Geleen boetes opgelegd van elk 360.000 euro. OCI heeft volgens de rechtbank niet alle risico's in kaart gebracht die een ontploffing van een ketel in november 2015 had kunnen voorkomen. AnQore deed te weinig om een ontsnapping van blauwzuurgas te voorkomen, met gevaar voor de veiligheid van de werknemers. Zeven mensen die in de buurt van het lek aan het werk waren, raakten onwel en moesten ter controle naar het ziekenhuis.
Het Openbaar Ministerie (OM) had eerder tegen beide bedrijven boetes geëist van elk 2,5 miljoen euro.
Het ongeval bij AnQore, fabrikant van acrylonitril, waterstofcyanide en natriumcyanide, gebeurde toen het bedrijf werd stilgelegd voor groot onderhoud. De betrokken werknemers van een extern bedrijf sloten een pijp met blauwzuurgas aan de verkeerde kant af. AnQore heeft onvoldoende maatregelen getroffen om dat te voorkomen, aldus de rechtbank. Voor monteurs was het onvoldoende duidelijk waar afsluiters moesten worden geplaatst.
Gevaarlijke gassen
Volgens de rechtbank heeft het bedrijf OCI bij de productie van ammoniak in november 2015 niet alles gedaan om een lekkage van gevaarlijke gassen en een brand te voorkomen. Het ongeval bij OCI gebeurde toen een isolatiedeken over een hete oven werd gelegd, om de temperatuur in een ruimte waar mensen aan het werk waren binnen de perken te houden. Daardoor liep de temperatuur in die oven zo hoog op, dat die openbarstte, het beschermende inmiddels poreus geworden beton wegdrukte en er gevaarlijke gassen vrijkwamen. Die vlogen vervolgens door het contact met de buitenlucht in brand. Op het moment van het scheuren van de oven was er niemand aan het werk en raakte dus niemand gewond.
De rechtbank sprak overigens het bedrijf Borealis Plastomers vrij van het verwijt een lekkage en een brand te laat te hebben gemeld. Volgens de rechtbank had het bedrijf zich wel aan de voorschriften gehouden.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De 41-jarige Eritreeër Kidane H. die het Openbaar Ministerie (OM) wil vervolgen voor onder meer mensensmokkel, is vanuit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) uitgeleverd aan Nederland. De man is woensdagavond geland op Schiphol en begeleid door de marechaussee, meldt het OM.
37 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - 3FM Serious Request heeft bij de laatste tussenstand van de actie een recordbedrag opgehaald. De teller stond woensdag op 15.163.447 euro, met nog ongeveer anderhalf uur te gaan in het Glazen Huis in Den Bosch. Daarmee is het oude record uit 2012 definitief verbroken, is dinsdag op NPO 3FM bekendgemaakt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland keurt het visumverbod af dat de Amerikaanse regering heeft ingesteld tegen onder anderen voormalig Eurocommissaris Thierry Breton, om zijn betrokkenheid bij Europese wetgeving tegen de verspreiding van desinformatie via bijvoorbeeld social media. Dat laat demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) via een woordvoerder weten.
1 uur geledenNUNSPEET (ANP) - Een van de zwaargewonde slachtoffers die betrokken waren bij het ongeval in Nunspeet afgelopen maandag is overleden, meldt de politie woensdag. Van het dodelijke slachtoffer worden geen leeftijd en woonplaats gedeeld "in verband met herleidbaarheid", aldus de politie.
2 uur geledenNUNSPEET (ANP) - Nog vijf mensen liggen in het ziekenhuis na de aanrijding in Nunspeet van afgelopen maandag, meldt burgemeester Céline Blom bij een bijeenkomst voor omstanders van het ongeval. Onder hen is ook de 56-jarige bestuurster die op de groep mensen inreed. Blom meldt ook dat alle gewonde kinderen weer thuis zijn. Zij weet niet precies hoeveel kinderen er in het ziekenhuis lagen, maar ze spreekt van "enkelen".
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Acteur Jeroen Krabbé en de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema spreken op zondag 25 januari tijdens de Nationale Holocaustherdenking. Dat meldt de NOS, die op televisie verslag doet van het evenement.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De afgelopen twee nachten hebben enkele honderden dak- en thuislozen gebruikgemaakt van de winterkoudeopvang in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. De extra opvang ging maandagavond open omdat de temperatuur toen tot rond het vriespunt daalde. Ook de komende nachten vriest het flink. Tot wanneer de winterkoudeopvang openblijft, is nog niet duidelijk.
5 uur geleden