Rechtbank legt AnQore en OCI boetes van elk 360.000 euro op
DEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch heeft de chemische bedrijven AnQore en OCI op industrieterrein Chemelot in Geleen boetes opgelegd van elk 360.000 euro. OCI heeft volgens de rechtbank niet alle risico's in kaart gebracht die een ontploffing van een ketel in november 2015 had kunnen voorkomen. AnQore deed te weinig om een ontsnapping van blauwzuurgas te voorkomen, met gevaar voor de veiligheid van de werknemers. Zeven mensen die in de buurt van het lek aan het werk waren, raakten onwel en moesten ter controle naar het ziekenhuis.
Het Openbaar Ministerie (OM) had eerder tegen beide bedrijven boetes geëist van elk 2,5 miljoen euro.
Het ongeval bij AnQore, fabrikant van acrylonitril, waterstofcyanide en natriumcyanide, gebeurde toen het bedrijf werd stilgelegd voor groot onderhoud. De betrokken werknemers van een extern bedrijf sloten een pijp met blauwzuurgas aan de verkeerde kant af. AnQore heeft onvoldoende maatregelen getroffen om dat te voorkomen, aldus de rechtbank. Voor monteurs was het onvoldoende duidelijk waar afsluiters moesten worden geplaatst.
Gevaarlijke gassen
Volgens de rechtbank heeft het bedrijf OCI bij de productie van ammoniak in november 2015 niet alles gedaan om een lekkage van gevaarlijke gassen en een brand te voorkomen. Het ongeval bij OCI gebeurde toen een isolatiedeken over een hete oven werd gelegd, om de temperatuur in een ruimte waar mensen aan het werk waren binnen de perken te houden. Daardoor liep de temperatuur in die oven zo hoog op, dat die openbarstte, het beschermende inmiddels poreus geworden beton wegdrukte en er gevaarlijke gassen vrijkwamen. Die vlogen vervolgens door het contact met de buitenlucht in brand. Op het moment van het scheuren van de oven was er niemand aan het werk en raakte dus niemand gewond.
De rechtbank sprak overigens het bedrijf Borealis Plastomers vrij van het verwijt een lekkage en een brand te laat te hebben gemeld. Volgens de rechtbank had het bedrijf zich wel aan de voorschriften gehouden.
Meer uit Binnenland
LELYSTAD (ANP) - Actievoerders van Greenpeace gaan door met de bezetting van het hoofdgebouw van Lelystad Airport zodat het vliegveld niet gebruikt kan worden. Een woordvoerder van de milieuorganisatie laat weten dat de activisten net zo lang blijven zitten "tot dit vliegveld definitief van de baan is".
29 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Zes dagen nadat in Het Parool een artikel is verschenen over de misdragingen van student Marlon U., heeft de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam maatregelen aangekondigd. Rector Jeroen Geurts meldde onder meer dat er gesprekken lopen met studentenvertegenwoordigers en studentenverenigingen op de campus en dat die gesprekken de komende weken en maanden worden voortgezet.
31 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - Drie Turkse moskeeën hebben brieven ontvangen die oproepen tot het stoppen van de 'islamisering', met daarbij een opsomming van aanslagen, zoals die op 11 september 2001 op het World Trade Center in New York. De briefschrijver noemt de islamitische vastenmaand ramadan, die volgende week begint, als aanleiding. De Islamitische Stichting Nederland (ISN) deelt de brief.
34 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Ook Nederland betaalt mee om een nieuw pakket Amerikaanse wapens voor Oekraïne te betalen. Naast bijdragen van het Verenigd Koninkrijk, Zweden en Noorwegen steekt ook Nederland er zo'n 90 miljoen euro in. De Nederlandse bijdrage is echter geen nieuw geld, maar al eerder opzijgelegd voor het zogeheten PURL-programma om Amerikaanse wapens te kopen waar Oekraïne nog niet zonder kan.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het gebrekkige algoritme dat de reclassering gebruikte bij het inschatten van de recidivekans van verdachten of veroordeelden, schaadt het vertrouwen in het strafrechtelijke systeem. Dat zegt Slachtofferhulp Nederland. Volgens een woordvoerster is dat vertrouwen juist cruciaal voor het herstel van slachtoffers.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Medewerkers in de jeugdzorg leggen maandag 2 maart in heel Nederland 24 uur het werk neer. Dat melden vakbonden FNV, CNV en FBZ. De werknemers verzamelen zich in Utrecht uit protest tegen de vastgelopen cao-onderhandelingen.
3 uur geledenARNHEM (ANP) - Nationaal Park De Hoge Veluwe mag nog steeds geen wolven doden die in het park leven. De provincie Gelderland gaf daar vorig jaar april geen toestemming voor en de parkdirectie ging in beroep bij de rechter. Die oordeelt nu dat de Hoge Veluwe onder de huidige regels sowieso geen afschotvergunning kan krijgen en wijst het bezwaar daarom af. De Hoge Veluwe zegt wolven met name te willen kunnen afschieten om de kudde moeflons in het gebied te beschermen.
3 uur geleden