Rechtbank legt AnQore en OCI boetes van elk 360.000 euro op
DEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch heeft de chemische bedrijven AnQore en OCI op industrieterrein Chemelot in Geleen boetes opgelegd van elk 360.000 euro. OCI heeft volgens de rechtbank niet alle risico's in kaart gebracht die een ontploffing van een ketel in november 2015 had kunnen voorkomen. AnQore deed te weinig om een ontsnapping van blauwzuurgas te voorkomen, met gevaar voor de veiligheid van de werknemers. Zeven mensen die in de buurt van het lek aan het werk waren, raakten onwel en moesten ter controle naar het ziekenhuis.
Het Openbaar Ministerie (OM) had eerder tegen beide bedrijven boetes geëist van elk 2,5 miljoen euro.
Het ongeval bij AnQore, fabrikant van acrylonitril, waterstofcyanide en natriumcyanide, gebeurde toen het bedrijf werd stilgelegd voor groot onderhoud. De betrokken werknemers van een extern bedrijf sloten een pijp met blauwzuurgas aan de verkeerde kant af. AnQore heeft onvoldoende maatregelen getroffen om dat te voorkomen, aldus de rechtbank. Voor monteurs was het onvoldoende duidelijk waar afsluiters moesten worden geplaatst.
Gevaarlijke gassen
Volgens de rechtbank heeft het bedrijf OCI bij de productie van ammoniak in november 2015 niet alles gedaan om een lekkage van gevaarlijke gassen en een brand te voorkomen. Het ongeval bij OCI gebeurde toen een isolatiedeken over een hete oven werd gelegd, om de temperatuur in een ruimte waar mensen aan het werk waren binnen de perken te houden. Daardoor liep de temperatuur in die oven zo hoog op, dat die openbarstte, het beschermende inmiddels poreus geworden beton wegdrukte en er gevaarlijke gassen vrijkwamen. Die vlogen vervolgens door het contact met de buitenlucht in brand. Op het moment van het scheuren van de oven was er niemand aan het werk en raakte dus niemand gewond.
De rechtbank sprak overigens het bedrijf Borealis Plastomers vrij van het verwijt een lekkage en een brand te laat te hebben gemeld. Volgens de rechtbank had het bedrijf zich wel aan de voorschriften gehouden.
Meer uit Binnenland
STADSKANAAL (ANP) - De gemeente Stadskanaal heeft begin deze week een melding gedaan bij de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) naar aanleiding van de zaak waarin twee vrouwen worden verdacht van ernstige kindermishandeling. Dat zei Klaas Sloots, burgemeester van Stadskanaal, in een verklaring vrijdagmiddag die live te volgen was bij streekomroep RTV1. "Het is belangrijk dat de kwestie zorgvuldig wordt onderzocht. We willen een volledig beeld krijgen."
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie wilde het onderzoek naar de twee vrouwen uit Stadskanaal die verdacht worden van kindermishandeling eerst "gedegen inhoud geven" alvorens hen aan te houden. Dat zegt het OM vrijdag. Politie en OM krijgen naar eigen zeggen veel vragen over het moment van de aanhoudingen.
1 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De politie heeft donderdagavond vier mensen aangehouden bij een nieuwe demonstratie tegen asielopvang in Apeldoorn. Twee worden verdacht van het beledigen van de politie en twee van het afsteken van vuurwerk.
1 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - Voor zover bekend bij de politie zijn er donderdag in Stadskanaal bij drie woningen vernielingen aangericht, wordt vrijdag gemeld. Het gaat om huizen aan de Julianastraat en Oranjestraat die donderdagmiddag doelwit waren. Een woning aan de Koninginnelaan was dat 's avonds rond 22.30 uur. In alle gevallen werden een of meerdere ruiten ingegooid.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Erben Wennemars stopt als schaatsanalist bij de NOS. Dat laat de nieuwsomroep vrijdag weten. De oud-schaatser neemt na zeventien jaar afscheid vanwege zijn dubbelrol als analist en vader van succesvol schaatser Joep Wennemars.
2 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - De burgemeester van Stadskanaal, Klaas Sloots, doet "een dringend beroep" op inwoners van zijn gemeente niet het recht in eigen hand te nemen. In de gemeente is een noodverordening van kracht naar aanleiding van onrust door een strafrechtelijk onderzoek naar kindermishandeling.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationale ombudsman Reinier van Zutphen vindt dat de informatievoorziening aan gedupeerde ouders van de toeslagenaffaire nog altijd niet op orde is. Hij roept staatssecretaris van Financiën Sandra Palmen vrijdag opnieuw op om die te verbeteren.
3 uur geleden