Rechtbank houdt Britse olie- en gasprojecten Noordzee tegen
EDINBURGH (ANP/RTR) - Een rechtbank in Schotland heeft de ontwikkeling van twee nieuwe olie- en gasprojecten in het Britse deel van de Noordzee tegengehouden. Volgens de rechtbank in Edinburgh is bij de goedkeuring van deze projecten door de vorige regering geen rekening gehouden met de uitstoot die vrijkomt door het verbranden van olie en gas uit die velden. Dat had echter wel gemoeten.
De voormalige Conservatieve regering heeft voor haar besluit alleen gekeken naar de uitstoot die vrijkomt door het oppompen van olie en gas uit die velden, genaamd Jackdaw en Rosebank. Jackdaw wordt ontwikkeld door Shell en Rosebank door het Noorse Equinor en branchegenoot Ithaca. Greenpeace en klimaatbeweging Uplift hadden bezwaar aangetekend tegen de goedkeuring.
De rechtbank zegt nu dat de Labourregering opnieuw moet kijken naar die toestemming. In de tussentijd kan de ontwikkeling van de velden wel doorgaan, maar mag er geen olie en gas worden gewonnen totdat er nieuwe besluiten zijn genomen. Greenpeace spreekt van een "historische overwinning". "Het tijdperk van overheden die goedkeuring geven aan nieuwe boringen zonder te kijken naar klimaatimpact is voorbij", aldus de actiegroep.
Belangrijk
Shell, Equinor en Ithaca hebben gezegd dat de velden van groot belang zijn voor de energiezekerheid van het Verenigd Koninkrijk en dat vertragingen erg kostbaar zijn en tot banenverlies zullen leiden. Het Jackdaw-veld op 250 kilometer voor de kust van het Schotse Aberdeen zou volgens Shell voldoende gas gaan produceren om 1,4 miljoen Britse woningen van warmte te voorzien. Rosebank ligt 130 kilometer ten noordwesten van de Shetlandeilanden en zou volgens schattingen het equivalent van 300 miljoen vaten olie bevatten. Met de ontwikkeling van de twee velden zijn miljarden gemoeid.
De Britse overheid heeft gezegd dat dit voorjaar nieuwe regels komen rond aanvragen voor olie- en gasprojecten door ontwikkelaars, waarbij dus ook wordt gekeken naar de uitstoot uit verbranding van die fossiele brandstoffen. Bedrijven kunnen dan aanvragen doen op basis van die regels. Volgens Shell is snelle actie nodig van de overheid zodat besluiten kunnen worden genomen over belangrijke energie-infrastructuur in de Noordzee.
Meer uit Financieel
CINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - Procter & Gamble heeft de verkoop afgelopen kwartaal zien toenemen. Vooral de schoonheidstak van het bedrijf achter Gillette, Head & Shoulders en Oral-B deed het beter dan in dezelfde periode een jaar geleden. Het bedrijf verwacht wel dat de grondstofkosten dit jaar flink oplopen.
6 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Winkels in België mogen binnenkort langer openblijven, staat in een nieuw wetsvoorstel van de regering in Brussel. Als dat wordt aangenomen, mogen winkeliers hun zaak elke dag tot 21.00 uur openhouden. Ook vervalt de verplichte wekelijkse rustdag. De ruimere openingstijden moeten winkels in staat stellen om beter te concurreren met webshops en winkeliers over de grens.
11 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het internationale vliegverkeer vanaf de Imam Khomeini-luchthaven in Teheran wordt zaterdag hervat. Volgens het Iraanse persbureau ISNA gaan de eerste vluchten naar het Turkse Istanbul en Muscat in Oman.
13 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Ryanair sluit zijn basis op de luchthaven van Berlijn omdat het vliegveld te duur zou worden. De Ierse budgetmaatschappij wil zijn zeven toestellen in Berlijn verplaatsen naar goedkopere luchthavens in andere EU-landen, zoals Zweden, Slowakije, Albanië en Italië.
14 minuten geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese ministerie van Handel heeft vrijdag zeven Europese bedrijven op een zwarte lijst gezet en handelsbeperkingen opgelegd. Aanleiding is hun betrokkenheid bij wapenverkopen aan Taiwan. Het is volgens persbureau Bloomberg voor het eerst dat Europese bedrijven op deze lijst terechtkomen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twee goksites hebben de mogelijkheid om op eigen doelpunten te wedden verwijderd nadat ze daarop waren aangesproken door de Kansspelautoriteit (Ksa). Dit soort weddenschappen zijn niet toegestaan omdat ze een verhoogd risico hebben op matchfixing.
2 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De omstandigheden voor Duitse bedrijven zijn in april aanzienlijk verslechterd, meldt onderzoeksinstituut Ifo op basis van zijn maandelijkse enquête onder ondernemers. Een graadmeter voor het ondernemersvertrouwen in Duitsland zakte tot het laagste niveau sinds de coronapandemie.
2 uur geleden