Rechtbank houdt Britse olie- en gasprojecten Noordzee tegen
EDINBURGH (ANP/RTR) - Een rechtbank in Schotland heeft de ontwikkeling van twee nieuwe olie- en gasprojecten in het Britse deel van de Noordzee tegengehouden. Volgens de rechtbank in Edinburgh is bij de goedkeuring van deze projecten door de vorige regering geen rekening gehouden met de uitstoot die vrijkomt door het verbranden van olie en gas uit die velden. Dat had echter wel gemoeten.
De voormalige Conservatieve regering heeft voor haar besluit alleen gekeken naar de uitstoot die vrijkomt door het oppompen van olie en gas uit die velden, genaamd Jackdaw en Rosebank. Jackdaw wordt ontwikkeld door Shell en Rosebank door het Noorse Equinor en branchegenoot Ithaca. Greenpeace en klimaatbeweging Uplift hadden bezwaar aangetekend tegen de goedkeuring.
De rechtbank zegt nu dat de Labourregering opnieuw moet kijken naar die toestemming. In de tussentijd kan de ontwikkeling van de velden wel doorgaan, maar mag er geen olie en gas worden gewonnen totdat er nieuwe besluiten zijn genomen. Greenpeace spreekt van een "historische overwinning". "Het tijdperk van overheden die goedkeuring geven aan nieuwe boringen zonder te kijken naar klimaatimpact is voorbij", aldus de actiegroep.
Belangrijk
Shell, Equinor en Ithaca hebben gezegd dat de velden van groot belang zijn voor de energiezekerheid van het Verenigd Koninkrijk en dat vertragingen erg kostbaar zijn en tot banenverlies zullen leiden. Het Jackdaw-veld op 250 kilometer voor de kust van het Schotse Aberdeen zou volgens Shell voldoende gas gaan produceren om 1,4 miljoen Britse woningen van warmte te voorzien. Rosebank ligt 130 kilometer ten noordwesten van de Shetlandeilanden en zou volgens schattingen het equivalent van 300 miljoen vaten olie bevatten. Met de ontwikkeling van de twee velden zijn miljarden gemoeid.
De Britse overheid heeft gezegd dat dit voorjaar nieuwe regels komen rond aanvragen voor olie- en gasprojecten door ontwikkelaars, waarbij dus ook wordt gekeken naar de uitstoot uit verbranding van die fossiele brandstoffen. Bedrijven kunnen dan aanvragen doen op basis van die regels. Volgens Shell is snelle actie nodig van de overheid zodat besluiten kunnen worden genomen over belangrijke energie-infrastructuur in de Noordzee.
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - Telers van groenten, fruit, bloemen en planten merken voorlopig nog niet heel veel van de opgelopen energieprijzen, stelt branchevereniging Glastuinbouw Nederland. Dat komt omdat veel tuinders voor het merendeel van hun energiebehoefte een vast contract hebben, legt een woordvoerster uit.
38 minuten geledenTOKIO (ANP/RTR) - Japan gaat strategische oliereserves vrijgeven om zo de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten tegen te gaan. Dat heeft de Japanse premier Sanae Takaichi aangekondigd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Land- en tuinbouworganisatie LTO vreest dat Nederlandse boeren te maken krijgen met hogere kosten door de oorlog in het Midden-Oosten. Daardoor is de Straat van Hormuz afgesloten, een belangrijke zeestraat voor het vervoeren van olie en vloeibaar gemaakt aardgas (lng).
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt voorlopig nog niet op Dubai vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De luchtvaartmaatschappij heeft alle vluchten naar de Arabische bestemming geschrapt tot en met 28 maart.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De leiders van de G7-landen gaan woensdagmiddag praten over een mogelijke vrijgave van strategische oliereserves vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat overleg via videoverbinding wordt voorgezeten door de Franse president Emmanuel Macron. Frankrijk is momenteel voorzitter van de G7.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Gasnetbeheerder Gasunie heeft de regering opgeroepen om een strategische noodvoorraad voor gas op te bouwen. Onderzoek wijst namelijk uit dat aanvullende maatregelen nodig zijn om een mogelijk gastekort op te kunnen vangen, mocht er een maandenlange verstoring in de gasaanvoer optreden.
3 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall heeft zijn orderboek vorig jaar hard zien groeien naar een nieuw record. Door de grote investeringen in Europa in herbewapening ontvangt het bedrijf veel opdrachten. Volgens Rheinmetall was het orderboek eind vorig jaar 63,8 miljard euro waard. Dat is een toename van 36 procent vergeleken met een jaar eerder.
3 uur geleden