Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rechtbank houdt Britse olie- en gasprojecten Noordzee tegen

Rechtbank houdt Britse olie- en gasprojecten Noordzee tegen

EDINBURGH (ANP/RTR) - Een rechtbank in Schotland heeft de ontwikkeling van twee nieuwe olie- en gasprojecten in het Britse deel van de Noordzee tegengehouden. Volgens de rechtbank in Edinburgh is bij de goedkeuring van deze projecten door de vorige regering geen rekening gehouden met de uitstoot die vrijkomt door het verbranden van olie en gas uit die velden. Dat had echter wel gemoeten.

De voormalige Conservatieve regering heeft voor haar besluit alleen gekeken naar de uitstoot die vrijkomt door het oppompen van olie en gas uit die velden, genaamd Jackdaw en Rosebank. Jackdaw wordt ontwikkeld door Shell en Rosebank door het Noorse Equinor en branchegenoot Ithaca. Greenpeace en klimaatbeweging Uplift hadden bezwaar aangetekend tegen de goedkeuring.

De rechtbank zegt nu dat de Labourregering opnieuw moet kijken naar die toestemming. In de tussentijd kan de ontwikkeling van de velden wel doorgaan, maar mag er geen olie en gas worden gewonnen totdat er nieuwe besluiten zijn genomen. Greenpeace spreekt van een "historische overwinning". "Het tijdperk van overheden die goedkeuring geven aan nieuwe boringen zonder te kijken naar klimaatimpact is voorbij", aldus de actiegroep.

Belangrijk

Shell, Equinor en Ithaca hebben gezegd dat de velden van groot belang zijn voor de energiezekerheid van het Verenigd Koninkrijk en dat vertragingen erg kostbaar zijn en tot banenverlies zullen leiden. Het Jackdaw-veld op 250 kilometer voor de kust van het Schotse Aberdeen zou volgens Shell voldoende gas gaan produceren om 1,4 miljoen Britse woningen van warmte te voorzien. Rosebank ligt 130 kilometer ten noordwesten van de Shetlandeilanden en zou volgens schattingen het equivalent van 300 miljoen vaten olie bevatten. Met de ontwikkeling van de twee velden zijn miljarden gemoeid.

De Britse overheid heeft gezegd dat dit voorjaar nieuwe regels komen rond aanvragen voor olie- en gasprojecten door ontwikkelaars, waarbij dus ook wordt gekeken naar de uitstoot uit verbranding van die fossiele brandstoffen. Bedrijven kunnen dan aanvragen doen op basis van die regels. Volgens Shell is snelle actie nodig van de overheid zodat besluiten kunnen worden genomen over belangrijke energie-infrastructuur in de Noordzee.

Meer uit Financieel

Unilever steekt 270 miljoen dollar in nieuw innovatiecentrum VS

LONDEN (ANP) - Unilever gaat 270 miljoen dollar investeren in de ontwikkeling van een nieuw innovatiecentrum in de Verenigde Staten. In dat centrum in de stad New Haven in de Amerikaanse staat Connecticut gaat het bedrijf onder meer onderzoek doen naar producten voor persoonlijke verzorging, geurstoffen en ook verpakkingen.

48 minuten geleden
AEX sluit licht lager, bouwbedrijf BAM uitblinker op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag op de laatste handelsdag van mei met een klein verlies gesloten. Bij de bedrijven op de Amsterdamse beurs was bouwer BAM een opvallende stijger dankzij een koopadvies van beleggingsadviseur Oddo BHF.

3 uur geleden
Geschil met brandstofleverancier reden voor uitwijken vlucht KLM

SCHIPHOL (ANP) - KLM-vlucht KL714 van Paramaribo naar Amsterdam moest dinsdag uitwijken naar Frans-Guyana om bij te tanken vanwege een commercieel geschil met de brandstofleverancier. Dat bevestigt KLM. Surinaamse media meldden eerder al dat dit de reden was.

4 uur geleden
Dell schiet omhoog op Wall Street na sterke resultaten

NEW YORK (ANP) - Dell Technologies is vrijdag hard gestegen op de beurzen in New York. Het Amerikaanse computer- en serverbedrijf boekte afgelopen kwartaal een recordomzet dankzij de sterke vraag naar zijn producten voor kunstmatige intelligentie (AI). Het concern werd ook positiever over de jaaromzet door sterke verkopen van zijn AI-servers. Het aandeel werd daarop maar liefst ruim 32 procent meer waard.

5 uur geleden
Supers en A-merken zetten met WK-campagnes in op thuisbeleving

DEN HAAG (ANP) - De grote supermarkten en A-merken zijn begonnen met hun campagnes voor het WK voetbal dat op 11 juni van start gaat. Thuisbeleving lijkt dit jaar het thema, mede door de late en nachtelijke tijdstippen waarop de wedstrijden in de Verenigde Staten, Canada en Mexico worden afgewerkt. Toch doet niet iedereen mee.

6 uur geleden
Duitse inflatie koelt af door brandstofkorting aan de pomp

WIESBADEN (ANP/DPA) - Het leven in Duitsland was in mei 2,6 procent duurder dan een jaar geleden. Daarmee was de inflatie deze maand lager dan in april, toen Duitse consumenten 2,9 procent meer kwijt waren aan hun dagelijkse uitgaven. De daling komt onder meer door een tijdelijke accijnsverlaging aan de pomp waardoor tanken goedkoper werd en een daling van de energieprijzen.

6 uur geleden
Nieuwe ov-pas ook in winkels te koop

AMERSFOORT (ANP) - De nieuwe OV-pas is ook in fysieke winkels te koop, meldt de uitgever van de kaarten Translink. De nieuwe passen zijn een van de middelen waarmee reizigers voor de bus, tram of trein kunnen betalen via het systeem OVpay, dat de huidige chipkaarten vervangt.

9 uur geleden