Rechtbank houdt Britse olie- en gasprojecten Noordzee tegen
EDINBURGH (ANP/RTR) - Een rechtbank in Schotland heeft de ontwikkeling van twee nieuwe olie- en gasprojecten in het Britse deel van de Noordzee tegengehouden. Volgens de rechtbank in Edinburgh is bij de goedkeuring van deze projecten door de vorige regering geen rekening gehouden met de uitstoot die vrijkomt door het verbranden van olie en gas uit die velden. Dat had echter wel gemoeten.
De voormalige Conservatieve regering heeft voor haar besluit alleen gekeken naar de uitstoot die vrijkomt door het oppompen van olie en gas uit die velden, genaamd Jackdaw en Rosebank. Jackdaw wordt ontwikkeld door Shell en Rosebank door het Noorse Equinor en branchegenoot Ithaca. Greenpeace en klimaatbeweging Uplift hadden bezwaar aangetekend tegen de goedkeuring.
De rechtbank zegt nu dat de Labourregering opnieuw moet kijken naar die toestemming. In de tussentijd kan de ontwikkeling van de velden wel doorgaan, maar mag er geen olie en gas worden gewonnen totdat er nieuwe besluiten zijn genomen. Greenpeace spreekt van een "historische overwinning". "Het tijdperk van overheden die goedkeuring geven aan nieuwe boringen zonder te kijken naar klimaatimpact is voorbij", aldus de actiegroep.
Belangrijk
Shell, Equinor en Ithaca hebben gezegd dat de velden van groot belang zijn voor de energiezekerheid van het Verenigd Koninkrijk en dat vertragingen erg kostbaar zijn en tot banenverlies zullen leiden. Het Jackdaw-veld op 250 kilometer voor de kust van het Schotse Aberdeen zou volgens Shell voldoende gas gaan produceren om 1,4 miljoen Britse woningen van warmte te voorzien. Rosebank ligt 130 kilometer ten noordwesten van de Shetlandeilanden en zou volgens schattingen het equivalent van 300 miljoen vaten olie bevatten. Met de ontwikkeling van de twee velden zijn miljarden gemoeid.
De Britse overheid heeft gezegd dat dit voorjaar nieuwe regels komen rond aanvragen voor olie- en gasprojecten door ontwikkelaars, waarbij dus ook wordt gekeken naar de uitstoot uit verbranding van die fossiele brandstoffen. Bedrijven kunnen dan aanvragen doen op basis van die regels. Volgens Shell is snelle actie nodig van de overheid zodat besluiten kunnen worden genomen over belangrijke energie-infrastructuur in de Noordzee.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - De boekingen bij reisorganisaties naar de Verenigde Staten voor komende zomer lopen achter, meldt reisbrancheorganisatie ANVR. In juni en juli organiseert het land het WK voetbal samen met Canada en Mexico. Er zijn al langer berichten dat de VS minder gewild zijn als reisbestemming.
52 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - TikTok gaat de bevindingen van de Europese Commissie op "alle mogelijke manieren" aanvechten. Dat laat een woordvoerder van de populaire filmpjesapp weten, nadat Brussel vrijdag bekend had gemaakt dat het verslavende aspect van TikTok in overtreding is met digitale regels van de Europese Unie.
1 uur geledenMUMBAI (ANP/BLOOMBERG) - Het Indiase staalconcern Tata Steel heeft de winst in het afgelopen kwartaal flink zien stijgen. De staalproducent die onder meer eigenaar is van het hoogovencomplex bij IJmuiden, profiteerde van een sterke vraag en productie bij de Indiase vestigingen en wist daarmee de stijgende kosten te compenseren.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het verslavende aspect van TikTok is in overtreding met digitale regels van de Europese Unie. Het oneindige scrollen, automatische afspelen van video's, pushmeldingen en zeer gepersonaliseerde aanbevelingen maken de socialemedia-app verslavend, concludeert de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - Het Japanse autoconcern Toyota heeft een nieuwe topman benoemd. De grootste autofabrikant ter wereld verhoogde tegelijkertijd de verwachtingen voor de omzet en winst in het huidige boekjaar, ondanks de impact van Amerikaanse importheffingen.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Op de internationale luchthaven in Berlijn kunnen vrijdagochtend nog steeds geen vliegtuigen landen of opstijgen vanwege ijzel. Donderdagavond werd het vliegverkeer op de luchthaven in de Duitse hoofdstad al volledig stilgelegd en leidde het winterse weer tot veel annuleringen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De handel tussen Nederland en Duitsland is afgelopen jaar opnieuw gegroeid. Volgens de Duits-Nederlandse Handelskamer, die cijfers van statistiekbureau Destatis analyseerde, blijven onder meer de bedden van het Nederlandse merk Auping en kleding van het Duitse Zalando populair aan de andere kant van de grens. Energie en chemische producten werden juist minder verhandeld, wat past bij de krimpende Duitse industrie en transformatie richting een hoogwaardigere economie.
4 uur geleden