Rechtbank Donetsk veroordeelt twee Britten en Marokkaan ter dood
DONETSK (ANP/RTR) - Een rechtbank in de pro-Russische regio Donetsk in Oost-Oekraïne heeft twee Britten en een Marokkaan ter dood veroordeeld wegens hun deelname aan de oorlog aan de kant van Oekraïne. Plaatselijke media suggereren dat Shaun Pinner, Aiden Aslin en de Marokkaan Ibrahim Saadun niet worden geëxecuteerd.
De drie veroordeelden waren beschuldigd van "terrorisme" en het vechten als "huurlingen" tegen de Russische invasie. De soldaten dienden in het Oekraïense leger en namen deel aan de verdediging van de Azovstal-staalfabriek van Marioepol toen ze werden gevangengenomen, aldus The Guardian. Ze verweerden zich dan ook met het argument dat ze als krijgsgevangenen moeten worden behandeld. Ze zeiden na het vonnis te hebben gehoord in beroep te gaan tegen de beslissing, meldt persbureau TASS.
In diverse Oekraïense media wordt gesuggereerd dat het sowieso niet tot executie zal komen. Zo schrijft de pro-Russische nieuwswebsite Ukraina.ru dat een eventuele Britse juridische actie tegen de veroordeling een de facto erkenning van de Volksrepubliek Donetsk zou betekenen. "Ze zullen tegen ons in beroep gaan, in de gerechtelijke instanties van de republiek. (...) Dat is de feitelijke erkenning de Volksrepubliek Donetsk door Groot-Brittannië, de belangrijkste bondgenoot van Oekraïne in Europa."
Uitwisseling forceren
Groot-Brittanië heeft echter nog geen concrete acties aangekondigd. Een woordvoerder van premier Boris Johnson zei slechts "diep bezorgd" te zijn over de doodvonnissen en dat het VK "zal proberen hun vrijlating te bewerkstelligen". En: "We hebben voortdurend gezegd dat krijgsgevangenen niet voor politieke doeleinden mogen worden misbruikt." Volgens een regeringswoordvoerder in Londen zal Groot-Brittannië zich wenden tot Oekraïne om de vrijlating te bewerkstelligen van Britten in Oekraïense dienst die krijgsgevangen zijn gemaakt.
De drie veroordeelden zijn de eerste Oekraïense soldaten die door pro-Russische separatisten zijn berecht sinds de Russische invasie op 24 februari. Voor het proces zeiden waarnemers dat het proces onder andere bedoeld was om de uitwisseling te forceren van gevangengenomen Russische soldaten die in Oekraïne zijn berecht.
Oekraïne heeft drie Russische soldaten veroordeeld voor tijdens de invasie begane oorlogsmisdaden. Een soldaat kreeg een levenslange gevangenisstraf voor het doden van een burger. Twee andere soldaten werden elk veroordeeld tot meer dan elf jaar gevangenisstraf voor beschietingen van burgerdoelen.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - Het dodental van de aardbevingen in Venezuela eind juni is opgelopen tot 2954. Dat melden de autoriteiten.
37 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat Oekraïne de controle heeft over de Zwarte Zee. In een bericht op X spreekt hij van "een overwinning waarvan velen geloofden dat deze onmogelijk was".
4 uur geledenKYIV/MOSKOU (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Verenigde Staten gefeliciteerd met het 250-jarig jubileum van de Amerikaanse onafhankelijkheid. In een bericht op X spreekt hij van de jaardag van "een van de meest toonaangevende, krachtigste en invloedrijkste dromen" sinds mensenheugenis: de 'American Dream'.
5 uur geledenERFURT (ANP/DPA) - De rechts-radicale Alternative für Deutschland (AfD) heeft op een partijcongres in Erfurt de twee leiders van de groeiende partij herkozen. Alice Weidel en Tino Chrupalla kregen ruime steun in de stemmingen, Chrupalla verwierf 70 en Weidel ruim 80 procent van de stemmen. Volgens de krant Bild was de uitslag een tegenvaller voor Chrupalla die op meer aanhang had gerekend.
7 uur geledenCALONGE (ANP) - De bosbrand in een natuurgebied niet ver van de Costa Brava is volgens de autoriteiten voor 70 procent gestabiliseerd. Inmiddels zijn 2400 hectare afgebrand en daarbij zijn een boerderij en een huis verloren gegaan. Het getroffen natuurgebied Les Gavarres heeft een oppervlakte van 30.000 hectare en de brandbestrijders vrezen dat de situatie toch kan verslechteren door de harde noordenwind en de droogte in het gebied.
9 uur geledenBAMAKO (ANP/AFP) - Jihadisten hebben op meerdere plekken in Mali aanvallen uitgevoerd, meldt de Malinese krijgsmacht. Aanvallen werden onder meer gemeld in noordelijke steden en een gevangenis in Kenieroba, vlak bij de hoofdstad van het Afrikaanse land.
10 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne ontkent dat Rusland de belangrijke oostelijke stad Kostjantynivka heeft ingenomen. "Dit zijn wederom valse beweringen", meldt de generale staf.
10 uur geleden