Rechtbank beslist over onderzoekswensen en vervolg proces MH17
SCHIPHOL (ANP) - De rechtbank beslist woensdag of het monsterproces rond het neerhalen van vlucht MH17 vanaf 1 februari inhoudelijk kan plaatsvinden, of dat er eerst nog extra onderzoek nodig is. Afgelopen maart begon het strafproces met meerdere voorbereidende zittingen. Voor de omvangrijke zaak zijn inmiddels al zittingsblokken tot diep in 2021 gereserveerd in het Justitieel Complex op Schiphol.
De advocaten van Oleg Poelatov, de enige van de vier verdachten die zich door advocaten laat vertegenwoordigen, hebben om een flinke lijst met aanvullende onderzoeken gevraagd. Zo willen ze onder meer nog vele getuigen horen en is er volgens hen veel te snel aangenomen dat een BUK-raket afkomstig uit Rusland het vliegtuig heeft neergehaald. Volgens de advocaten moet er meer oog zijn voor andere scenario's. In Oost-Oekraïne was een conflict gaande tussen pro-Russische separatisten en Oekraïense regeringstroepen.
Tijdens de laatste zitting, eerder deze maand, waren er de nodige incidenten. Advocaat Boudewijn van Eijck van Poelatov haalde hard uit naar het Openbaar Ministerie, dat volgens hem "onnodig grievend" was in het taalgebruik richting de verdediging. Het OM had in niet mis te verstane woorden laten weten geen heil te zien in de onderzoekswensen van de verdediging. Ook was er tijdens een van de pauzes een confrontatie tussen zijn collega Sabine ten Doesschate en een nabestaande op het toilet, waarbij ze op een vervelende manier was aangesproken.
De Rus Poelatov ontkent iedere betrokkenheid bij de ramp. De andere drie verdachten - Igor Girkin, Sergej Doebinski en Leonid Chartsjenko - hebben niets laten horen.
Bij de ramp met het toestel van Malaysia Airlines op 17 juli 2014 kwamen alle inzittenden, onder wie bijna tweehonderd Nederlanders, om het leven.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De website van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) is weer bereikbaar. Woensdag werd deze offline gehaald als gevolg van kwetsbaarheden in programmeertaal PHP.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - AIVD-baas Simone Smit houdt er rekening mee dat AI zelf een nieuwe dreiging gaat vormen, los van bestaande dreigingen waarvoor kunstmatige intelligentie wordt ingezet. Dat zegt de directeur-generaal van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst in podcast Wereldupdate van denktank Clingendael.
8 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De rechtbank in Leeuwarden bepaalt op zijn vroegst op 9 december, maar mogelijk pas eind februari, of de Staat en enkele anderen mensen hebben misleid bij de vaccinatie tegen het coronavirus. Een coronasceptische club, Recht OpRecht, zegt dat dit is gebeurd en heeft daarom een bodemprocedure aangespannen. Die diende donderdag.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-studenten gaan op de lange termijn toch meer dan 2,5 procent rente betalen over hun studielening. D66, VVD en CDA hadden een maximum opgeschreven in het coalitieakkoord, maar onderwijsminister Rianne Letschert constateert in een Kamerbrief dat de gereserveerde 40 miljoen euro per jaar niet genoeg is om de rente voldoende te drukken.
10 uur geledenROERMOND (ANP) - De 59-jarige Fouzia R. is volgens het Openbaar Ministerie als enige verantwoordelijk voor de gewelddadige dood van haar 14-jarige dochter Nour. Het meisje werd op 20 april doodgestoken in een woning aan de Elzenstraat in het Venlose stadsdeel Blerick. Haar vader geldt niet langer als verdachte, aldus het OM.
11 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Agenten hebben woensdag in een loods aan de Werfweg in Lelystad ongeveer 3000 kilo aan illegaal zwaar vuurwerk in beslag genomen, meldt de politie donderdag. Ook is een 33-jarige man aangehouden.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) heeft donderdagmiddag nog geen signalen dat de kwetsbaarheden in programmeertaal PHP succesvol zijn misbruikt. Dat meldt de instantie in een nieuwe update. "Ook zijn er momenteel geen aanwijzingen dat de beschikbare patches de kwetsbaarheden onvoldoende verhelpen."
14 uur geleden