
Rechtbank Belarus veroordeelt leiding nieuwssite tot 12 jaar cel
MINSK (ANP/AFP/RTR) - Een Belarussische rechtbank heeft de hoofdredacteur en algemeen directeur van de nieuwssite Tut.by allebei veroordeeld tot twaalf jaar cel. De twee vrouwen stonden terecht voor onder meer belastingontduiking en het aanzetten tot haat.
Tut.by was de grootste onafhankelijke nieuwssite in Belarus totdat die in 2021 offline werd gehaald na grote protesten tegen president Aleksandr Loekasjenko. Hoofdredacteur Marina Zolotova (45) en algemeen directeur Ljoedmila Tsjekina (54) werden in datzelfde jaar opgepakt, net als veel andere critici. Hun veroordelingen zijn de laatste in een reeks gericht op journalisten, oppositiefiguren en activisten.
VN-mensenrechtenexperts maken vrijdag melding van "systematische, wijdverspreide en grove mensenrechtenschendingen" in Belarus. Sommige schendingen zouden mogelijk neerkomen op misdaden tegen de menselijkheid. De deskundigen stellen dat in een rapport over de aanloop naar de presidentsverkiezingen in augustus 2020, waarvan de uitslag wordt betwist, en het neerslaan van het daaropvolgende protest tegen en kritiek op Loekasjenko.
Meer uit Buitenland
LISSABON (ANP) - Honderdduizenden gelovigen kwamen maandagavond bijeen in het heiligdom van Fátima in Portugal om te bidden voor de nieuwbenoemde paus Leo XIV en om te bidden voor wereldvrede. Er zouden ongeveer 270.000 pelgrims naar het heiligdom zijn gekomen, onder andere uit Portugal, Spanje, Polen, de VS, Paraguay, Mauritius en Taiwan, aldus kerkelijke functionarissen.
45 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Conflicten en natuurrampen hebben in 2024 geleid tot een recordaantal ontheemden. Wereldwijd steeg het aantal ontheemden dat in eigen land op de vlucht moest slaan naar 83,4 miljoen mensen. Een stijging van 10 procent ten opzichte van 2023 en meer dan een verdubbeling ten opzichte van zes jaar geleden. Dit staat in het jaarlijkse rapport van het Internal Displacement Monitoring Centre (IDMC).
47 minuten geledenLONDEN (ANP) - De ingang van het huis van de Britse premier Keir Starmer is maandagochtend beschadigd door een brand. De antiterreurpolitie leidt uit voorzorg het onderzoek naar de brand en onderzoekt of er een verband is met twee andere recente branden, meldt de Londense Metropolitan Police. Niemand raakte gewond.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky ziet Donald Trump graag bij eventuele vredesgesprekken met Rusland in Istanbul. De Amerikaanse president zei eerder dat hij "erover nadacht" om naar Turkije te gaan.
8 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Indiase premier Narendra Modi heeft maandag in een tv-toespraak gezworen om "krachtig" te reageren op elke toekomstige "terroristische aanval" in het conflict met Pakistan. Ook waarschuwde hij dat India geen "nucleaire chantage" tolereert van het buurland.
10 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Hamas heeft de Amerikaans-Israëlische gijzelaar Edan Alexander vrijgelaten, heeft de beweging bekendgemaakt. De 21-jarige man is in de Gazastrook overgedragen aan het Internationaal Comité van het Rode Kruis (ICRC). Israël heeft bevestigd dat een gijzelaar is overgedragen aan het Rode Kruis en naar Israëlische strijdkrachten wordt gebracht.
11 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA/AFP/RTR) - De Amerikaans-Israëlische gijzelaar Edan Alexander reist na zijn vrijlating mogelijk naar Qatar voor een ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump. Dat berichten meerdere Israëlische media. Voorwaarde is wel dat de gezondheidstoestand van Alexander dat toelaat.
12 uur geleden