Rechtbank begint aan moordproces Thijs H.
MAASTRICHT (ANP) - De rechtbank in Maastricht begint maandag aan het vijf dagen durende proces tegen Thijs H., die wordt verdacht van drie moorden. H. heeft bekend dat hij op 4 mei vorig jaar een vrouw in Den Haag doodstak en drie dagen later een man en een vrouw op de Brunssummerheide bij Heerlen. Centraal staat de vraag of H. het dodelijke geweld kan worden toegerekend. Was hij zo geestesziek dat hij niet verantwoordelijk kan worden gehouden? Het Openbaar Ministerie heeft daar sterke twijfels over.
H. (28) kampte met forse psychische problemen en verbleef destijds in een instelling. Hij zegt dat hij de moorden in psychotische toestand heeft gepleegd, dat hij stemmen in zijn hoofd had die hem ertoe hebben aangezet. Na observatie in het Pieter Baan Centrum kwamen deskundigen tot de conclusie dat H. volledig ontoerekeningsvatbaar is geweest toen hij de slachtoffers doodstak. Het PBC heeft geadviseerd tbs met dwangverpleging op te leggen.
Het Openbaar Ministerie liet eerder blijken dat het grote vraagtekens plaatst bij deze conclusies. H. heeft mogelijk gedaan alsof hij ernstig gestoord was. Hij zou daarover verhalen op internet hebben opgezocht, met zoekvragen als 'hoe gedraag ik me als psychopaat' en 'hoe leid ik rechters en politie om de tuin'. Ook is volgens het OM gebleken dat H. "goed kan liegen" en dat hij, mogelijk met hulp van zijn ouders, heeft geprobeerd sporen te wissen. Justitie sluit niet uit dat H. heeft bijgedragen aan zijn psychische ontregeling door dagelijks veel te blowen.
De moorden brachten een schokgolf teweeg. In Den Haag was een 56-jarige vrouw het slachtoffer, die in de Scheveningse bosjes haar twee hondjes uitliet. Op de Brunssummerheide betrof het een 68-jarige man en een 63-jarige vrouw, beiden afkomstig uit Heerlen. Ook zij waren, afzonderlijk van elkaar, hun hond aan het uitlaten.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Schrijver Sjoerd Kuyper heeft de Gouden Griffel 2026 gewonnen voor zijn boek Maantje verhuist de zee. Dat heeft boekenkoepel CPNB donderdag officieel bekendgemaakt. Kuyper overleed dinsdag op 74-jarige leeftijd, maar ontving daarvoor nog de prijs in het bijzijn van zijn vrouw en uitgever. De schrijver werd op zijn ziekbed verrast met bloemen en taart door zijn kleinkinderen.
17 minuten geledenTER APEL (ANP) - Beide nachtopvanglocaties voor asielzoekers die nog niet bij Ter Apel naar binnen kunnen, waren in de nacht van woensdag op donderdag vol. Dat meldt het Rode Kruis, dat de locaties in Warffum en Zuidwolde draaiende houdt. Op beide plekken kunnen honderd personen overnachten. Bij een verdere toename moeten asielzoekers mogelijk buiten op het veldje voor Ter Apel slapen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag een celstraf van vijftien jaar en negen maanden en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 55-jarige Dennis van E., voor de moord op zijn ongeboren kind en de fatale mishandeling van de moeder daarvan, de 32-jarige Braziliaanse Patricia Oliveira dos Santos. De zaak is bekend geworden als de 'abortusmoord'. Volgens justitie heeft Van E. gedwongen tot een geïmproviseerde abortus, met dodelijk gevolg voor moeder en kind. "Waarom? Omdat hij geen vader van een jongen wilde zijn. Daarvoor moest alles wijken", aldus het OM.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hulporganisaties blijven pleiten voor de medische evacuatie van gewonde of zieke kinderen uit Gaza naar Nederland. In de regio is volgens hen onvoldoende capaciteit om de Palestijnen te helpen. Het kabinet besloot vorige week niet opnieuw tot evacuatie over te gaan, maar extra te investeren in de zorg in de regio.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlands Instituut voor Forensische Psychiatrie en Psychologie (NIFP) adviseert om verdachte Justin B. (25) bij een eventuele veroordeling tbs met voorwaarden op te leggen. De man uit Eindhoven wordt verdacht van het oprichten en leidinggeven aan No Lives Matter (NLM), volgens justitie een terroristische organisatie die extreem geweld verheerlijkt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere rechtse partijen zijn sceptisch over de manier waarop is besloten om de licentie van Ongehoord Nederland (ON!) in te trekken. Dat brachten ze donderdag naar voren in een Kamerdebat over de hervorming van de publieke omroep. Deze maand maakte cultuurminister Rianne Letschert (D66) bekend dat zij de vergunning wil intrekken en dat voorgenomen besluit ligt momenteel bij de omroep.
5 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De Groot-Nederlandse Studenten Vereniging (GNSV) krijgt geen plek meer op de introductiemarkt van de Radboud Universiteit in Nijmegen. De universiteit heeft dat donderdag bevestigd na een bericht van Omroep Gelderland. De instelling denkt nog na over andere maatregelen tegen de nationalistische studentenclub. "We gaan ze niet meer faciliteren, we willen ze niet meer ontvangen, we willen niets met ze te maken hebben", aldus een woordvoerder van de universiteit.
5 uur geleden